Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Stalowej Woli zalśniła od gwiazd [WIDEO, zdjęcia]

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Tegoroczna Noc Muzeów w Stalowej Woli zalśniła od gwiazd. Największą z nich jest Jan Matejko, najwybitniejszy polski malarz historyczny i jeden z najważniejszych malarzy XIX-wiecznej Europy.

Muzeum Regionalne zaprosiło do obejrzenia prac tego wyjątkowego artysty w głównej siedzibie muzeum przy ulicy Sandomierskiej. Tam także wyróżniona nagrodą Sybilla była do obejrzenia wystawa stała, przybliżająca dzieje regionu nadsańskiego.

Zorganizowane zostały warsztaty artystyczne. W programie wieczoru było także coś dla pasjonatów historii - wycieczka najstarszymi ulicami Stalowej Woli.

Melomanów czekał recital Katarzyny Jamróz, który przeniósł słuchaczy w sentymentalną podróż przy utworach Agnieszki Osieckiej, Hanki Ordonówny czy Édith Piaf. Wokalistce towarzyszyło trio instrumentalne z pochodzącym ze Stalowej Woli z Konradem Mastyłą na czele. Muzyczną gwiazdą wieczoru była Ania Dąbrowska, wyjątkowa artystka.

Powstające w czynie społecznym z inicjatywy Fundacji Kedyw w Stalowej Woli pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu - elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej, po raz pierwszy przyłączyło się do Nocy Muzeów. Zorganizowało partyzanckie ognisko przed siedzibą, z udziałem członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Zakłady Południowe.

Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli zaprosiło w Noc Muzeów na otwarcie wystawy stałej „Oblicze Boga w tajemnicach Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego”. Na wystawie został zaprezentowany unikatowy i pełny komplet obrazków (tzw. „Santini”) związanych ze Świętami Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego, wydawanych przez Tipografia Poliglotta Vaticana przez cały pontyfikat św. Jana Pawła II.

Kolekcję zebrał i przekazał do muzeum ksiądz doktor Jacek Uliasz, w latach 1995 - 1999 student na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, obecnie dyrektor oraz wykładowca w Instytucie Teologicznym Archidiecezji Lwowskiej we Lwowie-Brzuchowicach (Ukraina). Zbiór był już prezentowany w latach 2000 - 2005 przez młodzież zrzeszoną w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Diecezji Sandomierskiej w różnych częściach Polski, a zwieńczeniem wystawy była książka (katalog wystawowy) wydany w Rzeszowie w 2003 r.

Prezentacja kompletu obrazków pozwala odkryć, w jaki sposób rozpoznawane są w obrazku religijnym wartości sakralne i estetyczne. Na odwrocie zamieszczone są świąteczne życzenia papieża (po polsku lub po łacinie) oraz facsimile jego podpisu. Poprzez obraz i słowo "santini" dopełniają przesłanie nauczania św. Jana Pawła II i stanowią ważny element dziedzictwa kulturowego i duchowego naszego Wielkiego Rodaka.

Podczas Nocy Muzeów istniała możliwość zwiedzania wystaw o związkach Jana Pawła II ze Stalową Wolą, historią budowy kościoła Matki Bożej Królowej Polski oraz działalnością stalowowolskiej podziemnej Solidarności.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie