Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe eksponaty w dziale historii Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu

Barbara Koś
Elżbieta Kwiecień, kustosz działu historycznego Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, pokazuje najnowsze nabytki muzeum: świecznik chanukowy i karabinek mauzer.
Elżbieta Kwiecień, kustosz działu historycznego Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, pokazuje najnowsze nabytki muzeum: świecznik chanukowy i karabinek mauzer. Barbara Koś
Świecznik chanukowy, karabinek mauzer i fotografie z XIX wieku to najnowsze zakupy dla działu historii Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu

- Świecznik chanukowy pochodzi z okolic Iłży z lat 20 - 30 XX wieku - mówi Elżbieta Kwiecień, kustosz działu historii muzeum. - Wykonany był w znanym zakładzie w Warszawie. Cieszy nas ten zakup bo judaika są szczególnie u nas, w Radomiu, wielką rzadkością, a tak okazały obiekt jest jedynym w naszych zbiorach - podkreśla Elżbieta Kwiecień.
Muzeum zakupiło też karabinek mauzer produkowany w radomskiej Fabryce Broni w 1939 roku.
- Ale nigdy nie był używany, nie zdążył wejść do użycia przez Wojsko Polskie - wyjaśnia Elżbieta Kwiecień. - Kiedy fabrykę przejęli okupanci, broń została przecechowana. Wszedł do uzbrojenia Luftwaffe w 1940 roku. Łącznie wyprodukowano około 1 - 2 tysięcy egzemplarzy Mausera.
Placówka kupiła też zdjęcia z końca XIX wieku znanego radomskiego fotografa, Józefa Grodzińskiego. Jest wśród nich, na przykład, zdjęcie z roku 1843 z podpisem: "Orkiestra amatorska". Wśród zakupów znajduje się również… kilka drewnianych wieszaków na ubrania pochodzących z radomskich sklepów okresu międzywojennego. Są na nich napisy firm, których już nie ma.
Zbiory muzeum zasiliła też międzywojenna tablica z napisem "Posterunek policji państwowej w Firleju".
Ciekawym eksponatem jest "Śpiewnik kościelny" używany przez księdza Kazimierza Grelewskiego, służącego w parafii świętego Jana, szkolnego prefekta gimnazjum Kochanowskiego a w okresie okupacji - czynnego pedagoga tajnego nauczania.
Za tajne nauczanie ksiądz Grelewski razem z bratem, księdzem Stefanem Grelewskim, trafił do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu a potem w Dachau, w którym został razem z bratem zamordowany.
Obaj księża znajdują się wśród 108 beatyfikowanych w roku 1999 przez Jana Pawła II męczenników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowe eksponaty w dziale historii Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie