MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe i wyremontowane przepompownie zwiększają bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców Sandomierza i ościennych gmin

Klaudia Tajs
Budowa pompowni Koćmierzów, na terenie której w czwartek 14 stycznia zorganizowano oficjalne oddanie do użytku czterech pompowni, to stworzenie alternatywnego  kierunku odwodnienia zlewni cieku Atramentów do rzeki Wisły.
Budowa pompowni Koćmierzów, na terenie której w czwartek 14 stycznia zorganizowano oficjalne oddanie do użytku czterech pompowni, to stworzenie alternatywnego kierunku odwodnienia zlewni cieku Atramentów do rzeki Wisły. Klaudia Tajs
Cztery pompownie wody w miejscowości Koćmierzów Nadbrzezie, Szewce i Zajeziorze już zabezpieczają mieszkańców Sandomierza i powiatu przed powodzią. Budowa przepompowni to element dużego projektu "Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza", w ramach którego podwyższane są także wały na rzece Koprzywiance i budowane wrota u ujścia portu rzecznego przy Hucie Szkła w Sandomierzu. Nadbudowa wałów i wrót rzecznych zakończy się jeszcze w tym roku.

Budowa pompowni Koćmierzów, na terenie której w czwartek 14 stycznia zorganizowano oficjalne oddanie do użytku czterech pompowni, to stworzenie alternatywnego kierunku odwodnienia zlewni cieku Atramentówka do rzeki Wisły. Wybór miejsca nie był przypadkowy, bowiem właśnie w tym rejonie w 2010 roku woda z Wisły przerwała wał i wdarła się do Sandomierza, i pobliskich miejscowości, doprowadzając do wielu ludzkich tragedii. Teraz dzięki zbudowanej pompowni, w okresie wzmożonego przepływu lub w sytuacji braku możliwości odprowadzenia wód Atramentówki przez teren Huty, woda będzie odprowadzana do zbiornika wyrównawczego, a następnie przy pomocy pomp, przepompowywana do rzeki Wisły. - Przepompownia w Koćmierzowie ma zdolność przepuszczania dwóch tysięcy metrów sześciennych wody na sekundę - wyjaśnił Krzysztof Woś, zastępca prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie do spraw przed ochroną i suszą. - To bardzo mocna siła wspierająca poprawę i bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Ta woda, która się zgromadzi na zawalu i w sposób grawitacyjny nie będzie nadążała, żeby stąd odpłynąć, to te przepompownie będą wspomagały odpływ wody. Na pewno proces obniżenia lustra wody na tym obszarze będzie skutecznie minimalizował.

O skali inwestycji mówił Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który przypomniał, że cały projekt o wartości 200 milionów złotych realizowany jest w ciągu czterech lat. - Tylko te cztery pompy kosztowały 30 milionów złotych - mówił minister. - Mają za zadanie jedno, aby już nigdy więcej Wisła, Koprzywianka i cały ten układ hydrologiczny po tej stronie Wisły nie stanowił zagrożenia dla majątku, miejsc pracy, ludzi i dobytku. Rzeka nie może być źródłem obaw i źródłem niepokojów. To co dziś oddajemy do zarządu zlewni w Sandomierzu Wód Polskich, to na prawdę zautomatyzowany i skomputeryzowany system pomp, który bezobsługowo może ochronić te tereny przed zagrożeniem. Oby jak najrzadziej używany.

Zaangażowany od początku w proces budowy ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza i powiatu poseł Marek Kwitek wyraził nadzieję, że ten kompleksowy program przeciwpowodziowy spełni swoją rolę, gdyby doszło do zagrożenia. - Wisła rzeka powinna łączyć, ale niestety w ostatnim czasie Wisła mieszkańcom Sandomierza i powiatu sandomierskiego kojarzyła się z zagrożeniem przeciwpowodziowym - mówił poseł Marek Kwitek.

Sandomierski starosta Marcin Piwnik, który po ogłoszeniu upadłości przez pierwszego inwestora firmę Energopol Szczecin zorganizował kilka spotkań z przedstawicielami Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie" z Warszawy i Krakowa, samorządowcami, przedsiębiorcami i podwykonawcami na temat kontynuacji inwestycji nie krył zadowolenia z faktu, że efekty pracy nowej firmy Melbud, która weszła na teren budowy, są imponujące. - To olbrzymi krok jeżeli chodzi o bezpieczeństwo gminy Samborzec, Sandomierz i pozostałych gmin - mówił starosta. - Pamiętamy naszą historię z roku 2010. Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy. Dzień, na który długo czekaliśmy.

Do zwieńczenia całej inwestycji potrzeba jeszcze kilku miesięcy. Witold Surowiec, wójt gminy Samborzec ma nadzieję, że prace przy podwyższeniu wałów na rzece Koprzywiance będą realizowane zgodnie z planem. - Na terenie naszej gminy podwyższane są wały na rzece, która w przeszłości wyrządziła u nas duże straty - powiedział wójt. - Po jednej strony rzeki remont odbywa się na odcinku 14 kilometrów, po drugiej stronie na odcinku 15 kilometrów. Czekamy na zakończenie inwestycji.

W ramach inwestycji "Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza" w trakcie realizacji podwyższany jest wał opaskowy na terenie Sandomierza, przy osiedlu na Hucie, budowane są wrota w rzecznym porcie, które będą chroniły Hutę Szkła przed zagrożeniem powodziowym. Te zadania mają być zakończone w połowie tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe i wyremontowane przepompownie zwiększają bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców Sandomierza i ościennych gmin - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie