Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe obrazy w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
„Pielgrzymi” Alfonsa Karpińskiego
„Pielgrzymi” Alfonsa Karpińskiego Muzeum Regionalne
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów 18 maja Galeria Malarstwa Alfonsa Kapińskiego będzie mogła pochwalić się nowymi obrazami w kolekcji patrona wystawy.

Dwie piękne i niezwykłe prace zakupione do zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli będzie można po raz pierwszy zobaczyć właśnie 18 maja.

- Pierwsza z prac „Pielgrzymi” to obecnie najcenniejsze dzieło w naszym muzeum - stwierdza dyrektor placówki Lucyna Mizera.

Ten wyjątkowy obraz z krakowskiego okresu twórczości Alfonsa Karpińskiego przedstawia grupę ludzi idących na Kalwarię. Artysta w 1907 roku sam wybrał się na pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i wykonał serię szkiców, które posłużyły mu później do stworzenia tego wielkoformatowego dzieła. Imponujące wymiary pracy (117 na 196 centymetrów) oraz ukazanie postaci tyłem, działają na wyobraźnię widza. Stając przed obrazem możemy się poczuć jak jeden ze strudzonych pielgrzymów. Dzieło to zdradza fascynację Karpińskiego folklorem i polską wsią, a dzięki podjętej tematyce znakomicie wpisuje się w nurty artystyczne Młodej Polski.

Drugą nowością w Galerii jest obraz „Niedziela (Kościół paryski)” z 1909 roku pozyskany dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Kolekcje Muzealne. Praca pochodzi z paryskiego okresu twórczości artysty. W latach 1907–1912 Alfons Karpiński kształcił się w paryskiej Académie Willi uczęszczając do atelier H. Martina i H. Anglade’a. W Paryżu malował paryskie ulice, skwery, sceny rodzajowe, ale przede wszystkim kobiety. Ten okres uważany jest za najważniejszy w artystycznym rozwoju Karpińskiego. „Niedziela” to obraz olejny na tekturze, przedstawia gotycki kościół wykonany z czerwonej cegły. Obraz jest wyjątkowy głównie ze względu na motyw wybrany przez autora, dość dla niego nietypowy, ale i czas powstania. Prace Karpińskiego z wczesnego okresu paryskiego są rzadko spotykane, zapewne większość z nich pozostaje nadal w prywatnych rękach kolekcjonerów francuskich. Wczesny okres paryski twórczości Karpińskiego nie jest jeszcze w pełni zbadany.

Od niedawna Galeria Karpińskiego prezentuje także kolejny depozyt z Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest to symboliczny obraz „Prometeusz” z 1898 roku.

- Zapraszamy do obejrzenia nowych obiektów na stałej ekspozycji w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego przy ul Rozwadowskiej 12 w Stalowej Woli już od 18 maja - zachęca dyrektor Lucyna Mizera.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz - kranówka lepsza dla zdrowia i kieszeni

Źródło: vivi24

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie