Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne wnętrze domu. Proste czy spiralne?

Wojciech Nowicki/ Kurier Poranny
Podparciem dla stopni w schodach wspornikowych może być bezpośrednio ściana nośna lub zabetonowana w niej belka stalowa.
Podparciem dla stopni w schodach wspornikowych może być bezpośrednio ściana nośna lub zabetonowana w niej belka stalowa. Kurier Poranny
W zależności od stylu i rodzaju wnętrza, schody mogą być nowoczesne, o minimalistycznej formie, jak i klasyczne - ciężkie, solidne, bogato zdobione.

Podparciem dla stopni w schodach wspornikowych może być bezpośrednio ściana nośna lub zabetonowana w niej belka stalowa

W nowoczesnych projektach domów coraz rzadziej mamy do czynienia z klatką schodową. Zazwyczaj ów element architektury umieszcza się w holu lub w salonie. M.in. dlatego drewno - niewątpliwie materiał niezwykle ciekawy, efektowny i trwały - tak często wybieramy jako surowiec do wykonania schodów. Jest kilka możliwości zakupu. Można zamówić schody u stolarza lub w wyspecjalizowanej firmie. Można też kupić gotowe, na przykład w markecie budowlanym.

Drewno, kamień, szkło

Jeśli nie została zastosowana betonowa podstawa, główne elementy schodów najczęściej wykonane są z drewna lub stali. Drewniane elementy nośne powinny być wykonane z drewna o I klasie jakości, a stopnie - o co najmniej II klasie jakości. Drewno musi być suche, bez sęków i innych wad. Specjalne nakładki antypoślizgowe na stopniach sprawią, że chodzenie po schodach będzie bezpieczne.
Schody mogą być wykonane z drewna litego lub klejonego. Najczęściej stosowane gatunki drewna to klon, buk, brzoza, dąb, jesion, wiśnia, orzech oraz egzotyczne - mahoń, bodo, badi, iroko, paduku. Stopnie z drewna egzotycznego są bardzo ciekawe kolorystycznie, ale droższe od tych z krajowych gatunków.

Ponieważ drewno używane na schody musi być bardzo dobre gatunkowo, często zastępuje się je prefabrykatami. Są wśród nich płyty z drewna litego klejonego na styk lub niektóre odmiany sklejki.

Ciekawym materiałem stosowanym jako okładzina schodów jest naturalny kamień, granit lub marmur. Schody wykonane w ten sposób doskonale komponują się z balustradami ze stali nierdzewnej, która podkreśla chłodny charakter kamienia. Przy zastosowaniu kamienia polerowanego na stopniach należy zadbać o bezpieczeństwo - przy krawędzi należy wykonać antypoślizgowy pasek.
Coraz popularniejsze stają się schody w stylu industrialnym, z wykorzystaniem surowych konstrukcji stalowych i ryflowanej blachy. Na metalową konstrukcję schodów stosuje się również stopnie szklane.

W górę...

Najmniej skomplikowanym rozwiązaniem są schody jednobiegowe, o jednakowej szerokości stopni, po których wchodzi się po linii prostej. Wyższe schody wymagają dodania spocznika (poziomej płyty kończącej bieg na półpiętrze).

Schody zabiegowe (zmieniają kierunek dzięki temu, że część stopni takich schodów ma zmienną szerokość) prowadzą użytkownika po łuku. Zajmują małą powierzchnię, ale są konstrukcją skomplikowaną i mogą być niewygodne.
Schody kręte (spiralne), oparte na wewnętrznym słupie, wokół którego wachlarzowato rozmieszczone są stopnie, również oszczędzają miejsce. Stanowią oryginalny element dekoracyjny, ale mogą być kłopotliwe w codziennym użytkowaniu. Często można je kupić w zestawie do samodzielnego montażu, ale trudno wnieść po nich na górną kondygnację np. meble.

...i w dół

Schody do piwnicy zwykle znacznie się różnią od tych w części mieszkalnej. W domu, wymurowanym z cegieł, pustaków lub bloczków, wygodnie jest wykorzystać gotowe schody prefabrykowane.

Po zamontowaniu stopnice trzeba pokryć materiałem odpornym na ścieranie. Na przykład terakotą, płytkami gresowymi czy klinkierem. Albo marmurem lub ganitem. Także wykładzina tekstylna nadaje stopniom poczucia miękkości i ciepła.
Cokolik zazwyczaj okłada się materiałem tym samym co stopnice. Spód biegu (podniebienie) najlepiej otynkować i pomalować jak ściany czy sufit.

Źródło:
< href="http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090226/DOM/830002649">Kurier poranny: Architektura wyższego stopnia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowoczesne wnętrze domu. Proste czy spiralne? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie