MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny aparat RTG już działa w sandomierskim szpitalu. Pacjenci nie muszą już jeździć na badania do Tarnobrzega [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
Nowoczesny, cyfrowy aparat RTG w wyremontowanej pracowni  służy już pacjentom Specjalistycznego Szpitala Ducha Świętego w Sandomierzu. Wśród licznych zalet nowego aparatu jest możliwość robienia zdjęć sylwetkowych całego ciała.
Nowoczesny, cyfrowy aparat RTG w wyremontowanej pracowni służy już pacjentom Specjalistycznego Szpitala Ducha Świętego w Sandomierzu. Wśród licznych zalet nowego aparatu jest możliwość robienia zdjęć sylwetkowych całego ciała. K. Tajs
Nowoczesny, cyfrowy aparat RTG w wyremontowanej pracowni służy już pacjentom Specjalistycznego Szpitala Ducha Świętego w Sandomierzu. Wśród licznych zalet nowego aparatu jest możliwość robienia zdjęć sylwetkowych całego ciała. Do tej pory w Sandomierzu nie było możliwości robienia takich zdjęć, a pacjenci musieli jeździć do Tarnobrzega.

Przez ostatnie siedem miesięcy w sandomierskim szpitalu badania rentgenowskie wykonywano tylko na jednym aparacie. Druga pracownia była w remoncie i czekała na nowoczesny aparat.

Dr Marek Kos, dyrektor sandomierskiej lecznicy podkreślił, że otwarcie wyremontowanej pracowni, to bardzo ważny dzień dla sandomierskiej placówki. - Dzięki pieniądzom pozyskanym z Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z Unii Europejskiej udało nam się kupić nowoczesny, cyfrowy aparat RTG - powiedział dyrektor Kos. - Mieliśmy tutaj dużo prac adaptacyjnych. Pomieszczeń i urządzeń elektrycznych, które są w tej części szpitala. To ważny dzień, bo pacjenci będą mogli wykonać badania rentgenowskie na nowoczesnym sprzęcie.

O zaletach i możliwościach aparatu mówi dr Małgorzata Kołeczek. - Aparat jest tak skonstruowany, że może robić wszelkiego rodzaju zdjęcia kostne - wyjaśnia Małgorzata Kołeczek. - Kości długich, kości małych, zdjęcia sylwetkowe. To jest potrzebne dla nowoczesnej ortopedii, do diagnostyki skolioz. To także wszelkiego rodzaju zdjęcia płucne. Cała radiologia konwencjonalna tutaj jest możliwa do wykonania.

Ojcem chrzestnym inwestycji jest poseł Marek Kwitek, który przyznał, że obraz nowej pracowni przechodzi najśmielsze oczekiwania. - To nowoczesny sprzęt i nowocześnie urządzona pracownia, więc warunki i jakość badań wzrasta, a pracownicy będą mogli wykonywać swoją pracę w lepszych warunkach - powiedział poseł Marek Kwitek. - Dlatego ciągle podkreślam, że rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych jest tworzony a pieniądze są rozdzielane zgodnie z potrzebami. Potrzeby sandomierskiego szpitala były, są i będą bardzo duże, bo trzeci stopień referencyjności, do czegoś zobowiązuje. Milion złotych, jakie szpital otrzymał były podstawą, aby urządzić tę pracownię.

Sandomierski starosta Marcin Piwnik przypomina, że to już kolejna pracownia po remoncie, która służy pacjentom szpitala i mieszkańcom powiatu sandomierskiego. - Wcześniej otwieraliśmy pracownię tomografii komputerowej, dziś otwieramy pracownię rentgenowską - mówi starosta Marcin Piwnik. - Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jej remontu. Nie ukrywajmy, ale poprzednia pracownia, miała kilka ładnych lat, a przez ponad pół roku pacjenci przemieszczali się do drugiej pracowni, aby otrzymać te ważne badania. Wiele jest jeszcze planów rozwoju naszego szpitala. Powiat czeka na rozstrzygnięcie wniosku jaki złożyliśmy do rezerwy celowej ministra zdrowia. To pieniądze na nową pracownię rezonansu magnetycznego. Panie pośle mam nadzieję, że jeszcze w tym roku, dyrektor szpitala będzie mógł podjąć kroki, by ta pracownia została zmodernizowana. Cała wartość projektu to cztery miliony złotych.

Inwestycja wraz z remontem pomieszczeń wyniosła 1 milion 700 tysięcy złotych, z czego sam aparat kosztował 1 milion 72 tysiące złotych.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowoczesny aparat RTG już działa w sandomierskim szpitalu. Pacjenci nie muszą już jeździć na badania do Tarnobrzega [ZDJĘCIA] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie