Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O polderach i pieniądzach na remont wałów na konferencji w Tarnobrzegu

/KaT/
Zakres zaplanowanych prac jest ogromny. Na zabezpieczenie 24 kilometrowego odcinka wału Wisły naszym regionie potrzeba 120 milionów złotych.
Zakres zaplanowanych prac jest ogromny. Na zabezpieczenie 24 kilometrowego odcinka wału Wisły naszym regionie potrzeba 120 milionów złotych. Klaudia Tajs
Liczne zalecenia dotyczące ochrony przeciwpowodziowej w naszym regionie to efekt konferencji, poświęconej zabezpieczeniu przeciwpowodziowemu w naszym regionie, jaką zorganizowano w Tarnobrzegu. Organizatorzy mają nadzieję, że odpowiednie służby zastosują się do zaleceń, by nie powtórzył się koszmar powodzi z 2010 roku.

Podczas konferencji mówiono o kluczu do bezpieczeństwa terenów leżących w widłach Wisły i Sanu.

- Ta konferencja miała przypomnieć zakres przeprowadzenia niezbędnych prac inwestycyjnych i zabezpieczenia na ten cel pieniędzy - mówił Władysław Stępień, radny województwa podkarpackiego i przewodniczący komisji rolnictwa, rozwoju obszarów wiejskich i ochrony środowiska, organizator spotkania. Na naszej liście jest kilka instytucji, odpowiadających za stan zabezpieczenia przeciwpowodziowego jak również za finansowanie inwestycji, które łączą się z tym procesem. To właśnie do nich skierowaliśmy konkretne stanowiska.

Potrzebne modele

W informacji skierowanej do Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, organizatorzy spotkania umieścili zapis, że niezbędne jest pilne przyspieszenie przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opracowanie modeli hydrologicznych w ramach projektu "Informatyczny system osłony kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK) w rejonie Tarnobrzega, Sandomierza, gminy Gorzyce, Radomyśla nad Sanem i Zaleszan.

Z kolei o konieczności przyspieszenia procedur umożliwiających wydawanie pozwoleń na wycinkę zakrzewienia w międzywalach oraz poboru ziemi z międzywala na modernizację prawego i lewego wału Wisły oraz prawego i lewego wału Sanu mówi stanowisko wysłane do Rejonowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie i jego oddziałów w Lublinie, Rzeszowie i Kielcach.

Trzeba umacniać wały

Jednak tematem, który zdaniem Władysława Stępnia należy określić mianem priorytetu, jest stanowisko skierowane do Pełnomocnika rządu ds. programu ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły, mówiące o koniecznie zabezpieczenia pieniędzy w 2014 roku na rozpoczęcie prac budowlanych związanych z umocnieniem wałów.

- Zakres zaplanowanych prac jest ogromny, to między innymi rozbudowa prawego wału Wisły od Tarnobrzega do Koćmierzowa na granicy województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego - uważa radny Stępień. - To także kontynuacja zadań rozpoczętych w tym rejonie w 2013 roku. Modernizacja dotyczy także prawego i lewego wału rzeki Łęg w gminie Gorzyce i Zaleszany oraz prawego i lewego wału rzeki Trześniówki na terenie gminy Tarnobrzeg i Grębów.

Z kolei Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska otrzymały zalecenia, aby nadal finansowały zakup sprzętów umożliwiających utrzymanie drożności rowów melioracyjnych oraz przekazywały pomoc finansową w doposażeniu jednostek mobilizowanych do akcji przeciwpowodziowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie