Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 155 rocznicy Powstania Styczniowego na cmentarzu w Rozwadowie

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wieniec przy piramidzie powstańczej na cmentarzu składają przedstawiciele samorządu Stalowej Woli
Wieniec przy piramidzie powstańczej na cmentarzu składają przedstawiciele samorządu Stalowej Woli Zdzisław Surowaniec
W poniedziałek 22 stycznia obchodzona jest 155. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.

Fundacja Przywróćmy Pamięć oraz Urząd Miasta Stalowa Wola, Związek Oficerów Rezerwy koło numer 2, 54. Stalowowolska Drużyna Harcerska ZHP, Drużyna Polowa Sokoła, Związek Strzelecki Oddział Stalowa Wola i Jednostka Strzelecka 2027 przypomnieli o tym wydarzeniu i oddali cześć walczącym o niepodległość Ojczyzny.

W sobotę 20 stycznia o godzinie 17.30 spotkali się przed główną bramą cmentarza parafialnego w Rozwadowie, na którym spoczywają Powstańcy Styczniowi.

Cmentarz parafialny w Rozwadowie jest starszy niż warszawskie Powązki czy lwowski cmentarz na Łyczakowie. Nekropolia założona została w 1785 roku na obrzeżach Rozwadowa, w sąsiedztwie Klasztoru Ojców Kapucynów. Parafia rozwadowska była wówczas największą w regionie.

Jak przypomniał przedstawiciel harcerzy, na cmentarzu jest „piramida powstańcza” - pomnik upamiętniający bohaterów Powstania Listopadowego i Powstania Styczniowego. Po upadku Powstania Listopadowego we wrześniu 1831 roku tysiące powstańców przez kilka dni było więzionych przez wojska austriackie, wielu z nich zmarło. Część została pochowana na rozwadowsikim cmentarzu pod dębem. W miejscu pochówku postawiono pomnik o tróbocznej podstawie. Na wysokim cokole osadzono trójścienną piramidę, symbolizującą odwróconą literę V (symbol zwycięstwa). We wszystkich ścianach zrobiono płytkie czworokątne wnęki z zaokrągleniem u góry. W jednej z nich niegdyś widniał napis „Lepiej umrzeć na stojąco, niż żyć na kolanach”. W 2016 roku pomnik został odowiony, z napisem „Cześć poległym powstańcom 1863” .

Przy Pomniku Powstańców odczytany został apel pamięci. Następnie uczestnicy uroczystości, przy padającym gęsto śniegu, przeszli na mogiły powstańców - księdza Jana Leszczyńskiego (mając 19 lat walczył w zrywie, zanim sostał wyświęcony na księdza), Ambrożego hrabiego Ślepowron Sługockiego, emisariusz Rządu Narodowego księdza Birkenmajera, który był odpowiedzialny za przemyt broni i amunicji z galicji do Królestwa Kongresowego dla powstańców styczniowych. na mogiłach zapalono znicze.

O godzinie 18 została odprawiona Msza święta w klasztorze Ojców Kapucynów w intencji uczestników Powstania. Po Mszy odbył się III Rozwadowski Marsz Pamięci do Zaleszan na mogiły dwóch Powstańców: majora Edmunda Ślaskiego oraz porucznika Tytusa Stadnickiego poległych w 1863 roku. Uczestnicy marszu wrócili podstawionym autobusem miejskiej komunikacji samochodowej o godz. 23 sprzed kościoła w Zaleszanach

Powstanie Styczniowe, które wybuchło 22 stycznia 1863 roku było najdłuższym z polskich powstań. W ciągu kilkunastu miesięcy jego trwania wzięło w nim udział ok. 200 tys. uczestników z czego jednocześnie na polu walki liczba ta nie przekraczała 30 tysięcy powstańców. Od początku jego istnienia walka przybrała formę walki partyzanckiej. Stoczono ponad 1200 bitew i potyczek w Królestwie, Litwie oraz na Białorusi i Ukrainie. Powstanie zakończyło się klęską. Tysiące Polaków skutych kajdanami ruszyło w drogę na zesłanie na Sybir. Mimo klęski wzmocnione zostało poczucie narodowej solidarności wśród Polaków.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

Najlepsza jedenastka jesieni w piłkarskiej ekstraklasie. A w niej dwóch piłkarzy Korony

Piękne piłkarki na pięknych zdjęciach. Wyjątkowa sesja Korony Handball Kielce

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie