Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Tarnobrzega. Miasto odpiera zarzuty Energopolu, wini wykonawcę i wzywa do zapłaty kar

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Znamy już powody, dla których Energopol Szczecin odstąpił od umowy na budowę obwodnicy Tarnobrzega. Miasto zakwestionowało zarzuty, oświadczając, że odstępuje od umowy z winy wykonawcy. Naliczyło już kary umowne, do których zapłaty wraz z kosztami udzielenia gwarancji zapłaty wezwało firmę.

We wtorek 3 grudnia magistrat otrzymał oryginał oświadczenia wykonawcy o odstąpieniu od umowy na budowę obwodnicy Tarnobrzega, które Energopol wysłał 28 listopada na skrzynkę elektroniczną urzędu. Urzędnicy dopiero w piątek przekazali mediom pełną treść oświadczenia.

Załączone pliki:

W liczącym siedem stron piśmie Energopol wymienia dwa powody tej decyzji. Pierwszy to nieustanowienie w terminie gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Władze spółki utrzymują, że miasto mimo upływu wymaganego terminu, to jest do 22 czerwca nie przedstawiło gwarancji takiej zapłaty. Drugi powód to brak współdziałania miasta z wykonawcą.

Rzecznik Urzędu Miasta Tarnobrzega Wojciech Lis przekazał w piątek, że 5 grudnia do Energopolu Szczecin została wysłana pisemna odpowiedź, w której gmina odpowiada wykonawcy w całości kwestionując jego zarzuty i uznając za nieskuteczne.

Jak informuje rzecznik, gmina Tarnobrzeg szczegółowo odniosła się do wszystkich podnoszonych kwestii. Złożyła też oświadczenie o odstąpieniu od umowy z winy wykonawcy. Konsekwencją tego są naliczone kary umowne, do których zapłaty wraz z kosztami udzielenia gwarancji zapłaty wykonawca został wezwany.

Urzędnicy zapewniają, że 25 czerwca miasto przekazało wykonawcy gwarancję bankową w terminie liczonym od dnia otrzymania wezwania, to jest od 13 maja. Co do zarzutu „braku współdziałania zamawiającego niezbędnego do realizacji umowy” wskazują, że przez cały okres umowy wykonawcy udzielane były przez gminę wszelkie niezbędne informacje, co potwierdza obszerna korespondencja ze spółką. Wykonawca otrzymywał także wsparcie w zakresie uzyskania decyzji czy zezwoleń.

Wydział Techniczno - Inwestycyjny i Drogownictwa pozostawał w stałym kontakcie zarówno z przedstawicielami wykonawcy, a w razie potrzeby również projektantami z firmy podwykonawczej. Warto podkreślić, że przekazana wykonawcy dokumentacja, w tym Program Funkcjonalno Użytkowy w sposób jednoznaczny określiły obowiązki wykonawcy, z uwzględnieniem specyfiki zamówienia prowadzonego w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Mimo to wykonawca nie przyjął odpowiednich rozwiązań projektowych, które byłyby zgodne z posiadaną dokumentacją.

Mimo szeregu spotkań i obszernej korespondencji, pierwszy etap prac - obejmujący prace projektowe, nie został zakończony w terminie, a wykonawca nie przedstawił żadnych racjonalnych argumentów uzasadniających opóźnienie. Wobec nieakceptowalnego opóźnienia prac Energopol został wezwany do przedłożenia opracowanej kompletnej dokumentacji projektowej, w tym uzupełnienia dokumentacji do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie w nieprzekraczalnym terminie do 30 października.

Wykonawca w odpowiedzi na pismo przedłożył jedynie część dokumentacji. Po stwierdzeniu istotnych braków w dokumentacji dla dobra współpracy i inwestycji miasto wezwało wykonawcę do udzielenia wyjaśnień do dnia 29 listopada. Odpowiedzią było nadesłane do urzędu oświadczenie o odstąpieniu od umowy, co pozwala urzędnikom stwierdzić, że wykonawca nie jest w stanie wykonać inwestycji.

POLECAMY: BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE WYPADKI

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie