Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ochotnicza Straż Pożarna w Grobli ma swój sztandar

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Defilada z poświęconym sztandarem Ochotniczej Straży Pożarnej w Groblach, z wizerunkiem świętego Floriana, od tej pory będzie używany przy uroczystościach religijnych i patriotycznych
Defilada z poświęconym sztandarem Ochotniczej Straży Pożarnej w Groblach, z wizerunkiem świętego Floriana, od tej pory będzie używany przy uroczystościach religijnych i patriotycznych archiwum
Odbyła się uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Groblach, w gminie Jeżowe w powiecie niżańskim.

Uroczystość rozpoczęła w kościele parafialnym w Groblach, gdzie w czasie Mszy Świętej został poświęcony sztandar dla jednostki. Druga część uroczystości odbyła się na placu szkolnym szkoły w Groblach, kiedy to sztandar został przekazany jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej, udekorowany i zaprezentowany.

Liczni goście mieli możliwość wbić gwoździe honorowe i wpisać się do księgi pamiątkowej. W trakcie tej części odznaczeni zostali druhowie szczególnie zasłużeni dla straży pożarnej w Groblach w prawie stuletnim okresie jej istnienia, od 1923 roku. Jednostka ma dziś 48 członków, posiada remizę i samochód ford transit 2.0, który nabyła w 2009 roku, ponadto posiada motopompę PO-5 i pływającą niagarę, piłę spalinową. W 2011 roku wyremontowano starą remizę.

Nazwa Groble pochodzi od grobli. Nie jest znana data założenia wsi Groble. Zapiski kronikarskie mówią, iż szkoła w tej miejscowości istniała już w 1907 roku. Wiadomo, że powstała ona znacznie wcześniej. I wojna światowa dosięgła również mieszkańców Grobel. W 1915 roku wioska została prawie całkowicie zniszczona podczas bitwy, która miała miejsce w Boże Ciało. Dziś z przysiółkami Sibigi i Zagórzany wieś ma 659 mieszkańców.

Myśl o powołaniu Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Groblach zrodziła się na przełomie lat 1923/1924. 8 pierwszych członków wpisało się do jednostki w 1924 roku. Jej założycielami byli Jan Konior i Julian Kułacz. W tym samym roku wybrano także zarząd, którego prezesem został Jan Konior. 3 maja 1924 zakupiona została we Lwowie sikawka czterokołowa. Pieniądze na jej zakup zebrano z dobrowolnych składek mieszkańców wsi oraz ze sprzedaży drzewa wspólnoty serwitutowej. Rok później jednostka brała udział w gaszeniu groźnego pożaru w Groblach, którym ogień zajął siedem budynków. W 1927 roku druhowie z Grobel brali czynny udział w gaszeniu pożarów w sąsiednich miejscowościach. W tym samym roku naczelnik OSP rozpoczął starania oraz doprowadził do powstania drewnianej strażnicy. Wybudowano ją w czynie społecznym, a drewno na jej budowę przydzielił hrabia Tarnowski. W 1925 roku OSP Groble liczyła już 13 członków. Druhowie wzbogacili się wówczas w mundury, które uszył specjalnie sprowadzony krawiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie