Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ochrona nie spuszczała go z oka: "Pan Tadeusz" przyjechał do Dzikowa!

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Drogocenny eksponat, rękopis "Pana Tadeusza", dotarł z wrocławskiego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich do Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega w piątek po południu. Manuskrypt można oglądać tylko przez trzy dni - od soboty do poniedziałku.

Przesyłkę znajdującą się w dwóch skrzyniach transportowano z zachowaniem wielkiej ostrożności, a ochrona nie spuszczała z niej oka. Podczas przewożenia zabytku musiała być zapewniona m.in. odpowiednia temperatura.

“Dzikowski rękopis”, bo taka nazwa widnieje na tytułowej stronie manuskryptu, będzie wystawiany w zamku zaledwie przez trzy dni: w sobotę 23 marca od godziny 10 do 18, w niedzielę 24 marca od godziny 10 do 15 i w poniedziałek 25 marca od godziny 8 do 18. Prezentacji rękopisu „Pana Tadeusza” towarzyszy wystawa ilustracji do ostatniego wydania tego dzieła autorstwa Józefa Wilkonia.

Wejście na wystawę kosztuje 5 złotych. W przedsprzedaży wykupiono już ponad tysiąc biletów.

“Pan Tadeusz” był skarbem kolekcji dzikowskiej

- Rękopis , dzięki życzliwości dyrektora Ossolineum, po 80 latach powraca, choć tylko na chwilę, do Dzikowa - mówi dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega Tadeusz Zych. Jak dodaje, historia rękopisu „Pana Tadeusza”, epopei narodowej powstałej w latach 1832-1834, odzwierciedla nie tylko dzieje Polski i Polaków na przestrzeni ostatnich prawie 200 lat, lecz także nierozerwalnie związana jest z Dzikowem i znajdującą się tu, w rodzinnym gnieździe Tarnowskich, słynną kolekcją dzikowską. Jej założycielami byli Waleria i Jan Feliks Tarnowscy. Ona zbierała obrazy i rzeźby, on wzorem innych rodzin szlacheckich poświęcił się tworzeniu księgozbioru, gromadząc skarby literatury polskiej i obcej. Największą i najważniejszą część kolekcji stanowiła biblioteka dzikowska. W skład kolekcji wchodziła też galeria rzeźb i obrazów oraz archiwum.

Rękopis “Pana Tadeusza” był jednym z najcenniejszych dzieł w bibliotecznych zbiorach. Manuskrypt trafił do Dzikowa w roku 1929, kiedy to Jan Zdzisław Tarnowski kupił go za sumę 60 tysięcy złotych od Hieronima Jana Tarnowskiego z Rudnika, swego stryjecznego brata. Wspomniany Hieronim odziedziczył „Pana Tadeusza” po swoim ojcu, Stanisławie Tarnowskim, profesorze i rektorze UJ, który został właścicielem manuskryptu w 1871 roku, odkupiwszy go od spadkobierców Adama Mickiewicza za kwotę 5000 franków. To właśnie za sprawą profesora, rękopis zyskał ozdobną szkatułkę, w której go odtąd przechowywano.Szkatuła z hebanu i kości słoniowej została wykonana na zamówienie w 1873 roku przez krakowskiego artystę Józefa Brzostowskiego.

We wrześniu 1939 roku ostatni dziedzic Dzikowa Artur Tarnowski zdeponował rękopis „Pana Tadeusza” w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Lwowie, w którego zbiorze dzieło - decyzją władz państwowych - pozostało po wojnie. W 1999 roku, najstarszy syn Artura, Jan Artur Tarnowski, po odzyskaniu praw do „Pana Tadeusza”, częściowo sprzedał, a częściowo podarował dzieło Ossolineum, w zbiorach którego rękopis znajduje się do dziś.

Po prezentacji manuskryptu w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega stałą częścią muzealnej ekspozycji będzie kopia szkatuły, w której przechowywany jest rękopis “Pana Tadeusza” oraz jego wierna kopia, czyli faksymile.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Regionalny Puchar Polski, Król Twittera w V lidze, Odra bardziej hiszpańska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie