Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od rana mamy wiosnę astronomiczną!

Redakcja
sxc.hu
20 marca o godzinie 6.14 rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Wedle kalendarza pierwszy dzień tej pory roku przypada dopiero jutro, 21 marca.

Prognoza na wiosnę

Prognoza na wiosnę

Według serwisu pogodynka.pl najbliższe dwa tygodnie będą ciepłe, nie obejdzie się bez pochmurnych dni i deszczu. Temperatura we wtorek sięgnie 11 stopni Celsjusza. Na niebie do wieczora ma świecić słońce. W środę i czwartek będzie pochmurno, może nawet popadać, temperatura nie przekroczy 10 stopni. Deszcz może pojawić się też w piątkowy ranek, ale później już się wypogodzi i ociepli. Weekend ma być słoneczny i ciepły -17 stopni Celsjusza. Poniedziałek, 26 marca, troszkę nas ostudzi (maksymalnie 6 stopni), ale nie będzie to ochłodzenie na dłużej, bo od wtorku znów ciepło i słonecznie (12 stopni).

Prócz wiosny kalendarzowej i astronomicznej mamy jeszcze meteorologiczną, którą wyznacza pogoda, a ta, jak możemy sami ocenić, zaczęła się już na początku marca wraz z wysokimi temperaturami.

Prawie każdy kojarzy pierwszy dzień wiosny z 21 marca. Jednak w roku przestępnym często wiosna astronomiczna wypada dzień wcześniej lub później. I tak wiosna rozpoczęła się we wtorek, 20 marca o godzinie 6.14, kiedy to Słońce znalazło się w punkcie równonocny (dzień trwał tyle noc) wiosennej i wstąpiło w znak Barana. Od tej chwili noce będą coraz krótsze od dni.
Data wiosny kalendarzowej się nie zmienia, ale wiosna astronomiczna co roku rozpoczyna się w innym momencie, ponieważ w kalendarzu mamy do czynienia z całkowitą liczbą dni w ciągu roku (365 lub 366), natomiast pełen obieg Ziemi dookoła Słońca zajmuje około 365,24 dnia.

Internauci!

Zauważyliście pierwsze oznaki wiosny w naszym województwie? Przyślijcie zdjęcia na adres e-mail mailto:[email protected]. Napiszcie, w jakim miejscu regionu zrobiliście fotografię. Wszystkie zdjęcia zamieścimy na naszym portalu.

Uwaga! Śpimy krócej

Od pierwszego dnia wiosny astronomicznej aż do początku astronomicznej jesieni we wrześniu, dni będą ciepłe i dłuższe niż noce. Pamiętajmy też, że zmrok będzie zapadał o godzinę później ze względu na zmianę czasu z zimowego na letni. Uwaga! Śpimy krócej. W nocy z soboty na niedzielę przestawimy zegarki z godziny drugiej na trzecią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie