Odkryj Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Artykuł sponsorowany MUZEUM ZAMKOWE W PSZCZYNIE
Muzeum Zamkowe w Pszczynie, widok od strony parku, fot. Maciej Kluss
Muzeum Zamkowe w Pszczynie to unikatowe miejsce na mapie Polski. Urzeka autentyzmem, przenosząc widza w klimat arystokratycznej rezydencji z przełomu XIX i XX wieku, której wygląd nie zmienił się po dziś dzień. Przybywający tu goście mogą jednak liczyć na znacznie więcej…

Udokumentowane dzieje zamku sięgają I poł XV w. Na każdym kroku można w nim podziwiać ślady wielkiej przeszłości, a także pamiątki i dzieła sztuki po trzech ostatnich rodach, do których należał od 1548 roku do zakończenia II wojny światowej – Promnitzach, Anhaltach oraz Hochbergach. Ich genealogię można prześledzić na wystawie „Galeria portretów. W kręgu wolnych panów, hrabiów i książąt pszczyńskich” urządzonej na wzór dawnych rodowych galerii portretów. Czasy średniowiecza pamiętają jeszcze gotyckie podziemia, stanowiące dziś scenerię dla wyjątkowej kolekcji uzbrojenia z okresu od XVI do XX w. – zamkowej „Zbrojowni”.

Równie cenny i podziwiany przez koneserów sztuki jest prezentowany w „Gabinecie miniatur” zbiór niewielkich arcydzieł malarstwa. „Znane i nieznane” to z kolei wystawa gromadząca obok siebie dzieła sztuki, wyroby rzemiosła artystycznego, militaria, zabytki techniki i wytwory przyrody. Każdego roku Muzeum przygotowuje wystawy czasowe, które swą tematyką uzupełniają treści prezentowane na wystawach stałych.

Zamek pszczyński przyciąga wielu melomanów na koncerty odbywające się m.in. w Sali lustrzanej, dawnej reprezentacyjnej jadalni, powstałej w czasach ostatniej przebudowy zamku w latach 1870-1876, olśniewającej bogactwem dekoracji, paryskimi żyrandolami oraz lustrami – bodaj największymi w Europie. Wśród bogatej oferty muzycznej znajdują się organizowane od 1979 r. „Wieczory u Telemanna”.

Od kilku lat zwiedzający mogą też podziwiać użytkowane przez Muzeum odrestaurowane Stajnie Książęce, należące niegdyś do kompleksu zamkowego. W ich skład, prócz powstałych w XIX wieku stajni, wchodzą również pochodzące z tego samego okresu wozownia i młyn oraz garaże z początku XX wieku.

Dziś mieszczą się w nich wystawy stałe i czasowe, biblioteka multimedialna oraz pracownie konserwatorskie.
Częścią Muzeum jest także malowniczo położony w pszczyńskich lasach Zameczek Myśliwski Promnice. Jego powstanie (1861) łączy się z pasją miejscowych władców do polowań, czemu sprzyjały obfitujące w zwierzynę lasy. Zameczek odbudowany po pożarze w 1868 roku, który wybuchł w nim rok wcześniej, zachował po dziś dzień swój niezmieniony kształt i podobny układ pomieszczeń, m.in. obszerny hol oraz Wielką Salę służącą paradnym ucztom, z imponującym neogotyckim kominkiem, witrażowymi okami i trofeami łowieckimi dekorującymi ściany.

Obecnie Muzeum prowadzi bogatą działalność wystawienniczą, edukacyjną, konserwatorską i naukową. Zamek w Pszczynie wraz ze Stajniami Książęcymi i Zameczkiem Myśliwskim Promnice stanowią znaczący element dziedzictwa kultury narodowej i światowej.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie
ul. Brama Wybrańców 1
43-200 Pszczyna
tel. +48 (32) 210 30 37
fax +48 (32) 449 03 33

Strona internetowa: SZCZEGÓŁY
Facebook: SZCZEGÓŁY
Instagram: SZCZEGÓŁY
YouTube: SZCZEGÓŁY
Wirtualne zwiedzanie: SZCZEGÓŁY
Sklep: sklep.zamek-pszczyna.pl

Wideo

Materiał oryginalny: Odkryj Muzeum Zamkowe w Pszczynie - Gazeta Pomorska

Dodaj ogłoszenie