Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odlicz krew od podatku

Wioletta Wojtkowiak [email protected]
Dawcy krwi kierują się chęcią bezinteresownej pomocy, ale mają prawo do odliczenia darowizny.
Dawcy krwi kierują się chęcią bezinteresownej pomocy, ale mają prawo do odliczenia darowizny. Grzegorz Lipiec
Jeśli w ubiegłym roku chociaż raz nieodpłatnie oddałeś krew możesz na tym zyskać przy rozliczeniu z fiskusem. Skorzystaj z ulgi dla honorowych dawców krwi.

Honorowy dawca krwi to osoba, która oddała nieodpłatnie krew lub jej składniki i została zarejestrowana w jednostce publicznej służby krwi. Prawo do skorzystania z ulgi mają osoby legitymujące się tytułem Honorowego Dawcy Krwi oraz oczywiście Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi, czy dawcy Zasłużonego dla Zdrowia Narodu.

Wartość przekazanej w ciągu roku podatkowego darowizny w postaci krwi lub jej składników (osocza, płytek krwi) honorowy dawca krwi może odliczyć: od przychodu, jeśli rozlicza się jako podatnik podatku zryczałtowanego (PIT-28) lub od dochodu, jeśli rozlicza się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej (PIT-37 albo PIT-36).

- Wartość darowizny przekazanej na cele krwiodawstwa wylicza się mnożąc ilość oddanej krwi lub jej składników np. osocza wyrażoną w litrach przez kwotę 130 zł, bo tyle wynosi obowiązujący ekwiwalent pieniężny przysługujący za litr pobranej krwi - wyjaśnia Marek Skocki, naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu.

Wyliczoną wartość darowizny należy wykazać w załączniku PIT/O w części B. Obok kwoty przekazanej darowizny także kwotę dokonanego odliczenia oraz dane obdarowanego (jednostki publicznej służby krwi), w szczególności nazwę i adres.

Należy pamiętać, że odliczenie z tytułu krwiodawstwa wykazujemy w pozycji, w której można wykazywać również inne darowizny np. z tytułu darowizn na cele kultu religijnego, na rzecz organizacji pożytku publicznego i wolontariatu (ale nie 1 procent) a łączna wysokość tych darowizn nie może przekroczyć 6 procent dochodu.

Składając zeznanie roczne PIT krwiodawca nie ma obowiązku załączać zaświadczeń o ilości oddanej krwi. Jednak powinien takie zaświadczenie przechowywać co najmniej 5 lat licząc od końca roku, w którym złożył zeznanie, bo w tym okresie urząd skarbowy ma prawo skontrolować poprawność skorzystania z odliczenia tej ulgi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie