Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnawiają zabytkowe nagrobki na cmentarzu parafialnym w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Prace przy odnowie zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym
Prace przy odnowie zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym Witold Adamski
Na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie podobnie jak w poprzednich latach wolontariusze kontynuują prace związane z renowacją zabytkowych nagrobków.

- W tym roku rozpoczęliśmy prace przy trzech zabytkach z końca XIX i początku XX wieku – informuje Witold Adamski, prezes Fundacji „Przywróćmy pamięć”. Są to:

Śp. Józef Gruszczyński zmarła w 1873 roku, nagrobek z piaskowca w postaci czworościennego dwustopniowego cokołu zwieńczonego kamiennym krzyżem. Nagrobek sygnowany: „E. Stehlik w Krakowie”. Edward Stehlik, tworzył w stylu neogotyckim, neoromańskim. Zakład braci Stehlików brał udział we wszystkich ważniejszych pracach kamieniarskich i dekoracyjnych w Krakowie. W latach 1852–1864 pracował przy renowacji kościoła świętej Katarzyny, przy remoncie Sukiennic. W 1861 zrealizowano neogotyckie ołtarze w kościele Franciszkanów (Wikipedia).

Śp. Józefa Gruszczyńska, zmarła w 1902 roku, pomnik nagrobny pionowy, stylizowany na portyk zwieńczony krzyżem. Nagrobek wykonany z piaskowca niesygnowany.

Śp. Aleksander Mazurkiewicz zmarły 1901roku, pomnik nagrobny z piaskowca w formie obelisku ustawionego na niewysokim cokole. Niesygnowany.

Ogólny stan tych nagrobków jest zły. Spowodowane jest to osłabieniem fundamentów poprzez odchylenie od pionu. Obiekty posiadają liczne ubytki, odbarwienia w postaci czarnej patyny, która niszczy strukturę kamienia jak i wpływa na nieestetyczny wygląd samego nagrobka. Dlatego prace w pierwszym etapie będą polegały na rozebraniu nagrobków, wylaniu nowych fundamentów, odczyszczeniu elementów, uzupełnieniu ubytków czy wykonanie w niektórych przypadkach nowego krzyża zwieńczającego dany nagrobek. W dalszej części prace są kontynuowane już po złożeniu obiektów we właściwym miejscu gdzie będą poddawane dalszym zabiegom renowacyjnym oraz zabezpieczającym pod kierunkiem Pani mgr Jadwigi Bąk, konserwatora dyplomowanego.

- Pracę są możliwe dzięki ubiegłorocznej kweście na cmentarzach jak i dofinansowaniu z Gminy Stalowa Wola. Przez 9 lat działalności Fundacji, hojności społeczeństwa jak i dotacjom udało się odrestaurować 21 nagrobków ze 114 wpisanych do rejestru zabytków. Prace są też możliwe dzięki bezinteresownej pomocy kolegów, którzy poświęcają swój prywatny czas – powiedział Witold Adamski.

Pod opieka cmentarz wojenny

Ponadto Fundacja opiekuje się cmentarzem wojennym w Rozwadowie gdzie z jej inicjatywy postawiono tablice przybliżające historię tego miejsca pamięci, jak i opracowano szczegółowy plan jego renowacji, który – prezes ma nadzieję - dojdzie w końcu do skutku. Tak, aby przywrócić pamięć spoczywających żołnierzy jak i godność tego miejsca, które kryje szczątki ponad tysiąc poległych żołnierzy z I i II wojny światowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie