Odszedł utalentowany pięściarz Janusz Janowski, rodem ze...

  Odszedł utalentowany pięściarz Janusz Janowski, rodem ze Stalowej Woli, został tu pochowany

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  3 stycznia 2019 roku w wieku 64 lat zmarł Janusz Janowski, bokser rozpoczynający swoją karierę w klubie Stali Stalowa Wola.
  Zdjęcie „paszportowe” Janusza Janowskiego z roku 1979, kiedy w Dębicy budowano zespół na miarę awansu do I ligi

  Zdjęcie „paszportowe” Janusza Janowskiego z roku 1979, kiedy w Dębicy budowano zespół na miarę awansu do I ligi ©Archiwum Piotra Krysiaka

  Pogrzeb śp. Janusza Janowskiego odbył się 7 stycznia. Jego ciało spoczęło na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli.

  Sylwetkę Janusza Janowskiego przedstawił Piotr Krysiak, autor książki "Historia Dębickiego Pięściarstwa": "Do Wisłoki-Morsów Janusz Janowski trafił z Błękitnych Kielce w 1979 roku, kiedy w Dębicy budowano zespół na miarę awansu do I ligi. Jak wspominał ówczesny kierownik sekcji Bogdan Ożóg, długo musiał namawiać Janusza do przejścia do Dębicy, jednak ostatecznie Janowski zgodził się zmienić barwy klubowe.

  Pierwszym trenerem w Wisłoce-Morsy Pana Janowskiego był słynny "Czarodziej Ringu" Leszek Drogosz. Po wygraniu swojej grupy w II lidze, pięściarzom Wisłoki-Morsów przyszło stoczyć batalię o I ligę w barażach na neutralnym terenie w Olsztynie.
  Przeciwnikiem podopiecznych Leszka Drogosza była Gwardia Wrocław. Po wygranej Janusza Janowskiego z Szypulskim, dębiczanie po raz pierwszy wyszli na prowadzenie, którego nie oddali już do końca meczu.

  Całe spotkanie zakończyło się zwycięstwem Wisłoki-Morsów 13:7 i awans do I ligi stał się faktem. Najwięcej punktów w lidze zdobył Janusz Janowski - 22 punkty w 11 meczach, przed Romanem Gotfrydem i Ryszardem Osińskim. Po awansie do I ligi, beniaminkowi z Dębicy w lidze w przyszło się zmierzyć m.in z mistrzem Polski Gwardią Warszawa. W Dębicy, zespół Wisłoki-Morsów pokonał mistrza 13:7 a Janusz Janowski w wadze półśredniej pokonał na skutek przewagi w III rundzie Andrzeja Dobosza.

  W sezonie roku 1980 Janusz Janowski zdobył dla drużyny 8 punktów w 7 meczach. W sezonie dwuletnim 1981/1982 ponownie Janusz Janowski zdobył 7 punktów. W sezonie 1982/1983 Janusz Janowski już punktów dla Igloopolu nie zdobył, a ostatnią walkę stoczył właśnie z Gwardią Warszawa 1982 roku (na zdjęciu). Przegrał wówczas 1:2 ze Sławińskim. Następnie wewnętrzna rywalizacja spowodowała że Janusza Janowskiego w pierwszej drużynie zastąpił Stanisław Tyksiński.

  Osiągnięcia indywidualne. Jako zawodnik Błękitnych Kielce w 1978 roku na mistrzostwach Polski w Krakowie przegrał w finale z legionistą Bogdanem Gajdą, natomiast rok później w Łodzi zdobył brązowy medal. Drugi brązowy medal w karierze zdobył w 1982 roku na mistrzostwach Polski w Poznaniu”.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Przemoc w rodzinie

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Zobacz koniecznie:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!