Odszedł utalentowany pięściarz Janusz Janowski, rodem ze...

  Odszedł utalentowany pięściarz Janusz Janowski, rodem ze Stalowej Woli, został tu pochowany

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  3 stycznia 2019 roku w wieku 64 lat zmarł Janusz Janowski, bokser rozpoczynający swoją karierę w klubie Stali Stalowa Wola.
  Zdjęcie „paszportowe” Janusza Janowskiego z roku 1979, kiedy w Dębicy budowano zespół na miarę awansu do I ligi

  Zdjęcie „paszportowe” Janusza Janowskiego z roku 1979, kiedy w Dębicy budowano zespół na miarę awansu do I ligi ©Archiwum Piotra Krysiaka

  Pogrzeb śp. Janusza Janowskiego odbył się 7 stycznia. Jego ciało spoczęło na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli.

  Sylwetkę Janusza Janowskiego przedstawił Piotr Krysiak, autor książki "Historia Dębickiego Pięściarstwa": "Do Wisłoki-Morsów Janusz Janowski trafił z Błękitnych Kielce w 1979 roku, kiedy w Dębicy budowano zespół na miarę awansu do I ligi. Jak wspominał ówczesny kierownik sekcji Bogdan Ożóg, długo musiał namawiać Janusza do przejścia do Dębicy, jednak ostatecznie Janowski zgodził się zmienić barwy klubowe.

  Pierwszym trenerem w Wisłoce-Morsy Pana Janowskiego był słynny "Czarodziej Ringu" Leszek Drogosz. Po wygraniu swojej grupy w II lidze, pięściarzom Wisłoki-Morsów przyszło stoczyć batalię o I ligę w barażach na neutralnym terenie w Olsztynie.
  Przeciwnikiem podopiecznych Leszka Drogosza była Gwardia Wrocław. Po wygranej Janusza Janowskiego z Szypulskim, dębiczanie po raz pierwszy wyszli na prowadzenie, którego nie oddali już do końca meczu.

  Całe spotkanie zakończyło się zwycięstwem Wisłoki-Morsów 13:7 i awans do I ligi stał się faktem. Najwięcej punktów w lidze zdobył Janusz Janowski - 22 punkty w 11 meczach, przed Romanem Gotfrydem i Ryszardem Osińskim. Po awansie do I ligi, beniaminkowi z Dębicy w lidze w przyszło się zmierzyć m.in z mistrzem Polski Gwardią Warszawa. W Dębicy, zespół Wisłoki-Morsów pokonał mistrza 13:7 a Janusz Janowski w wadze półśredniej pokonał na skutek przewagi w III rundzie Andrzeja Dobosza.

  W sezonie roku 1980 Janusz Janowski zdobył dla drużyny 8 punktów w 7 meczach. W sezonie dwuletnim 1981/1982 ponownie Janusz Janowski zdobył 7 punktów. W sezonie 1982/1983 Janusz Janowski już punktów dla Igloopolu nie zdobył, a ostatnią walkę stoczył właśnie z Gwardią Warszawa 1982 roku (na zdjęciu). Przegrał wówczas 1:2 ze Sławińskim. Następnie wewnętrzna rywalizacja spowodowała że Janusza Janowskiego w pierwszej drużynie zastąpił Stanisław Tyksiński.

  Osiągnięcia indywidualne. Jako zawodnik Błękitnych Kielce w 1978 roku na mistrzostwach Polski w Krakowie przegrał w finale z legionistą Bogdanem Gajdą, natomiast rok później w Łodzi zdobył brązowy medal. Drugi brązowy medal w karierze zdobył w 1982 roku na mistrzostwach Polski w Poznaniu”.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Przemoc w rodzinie

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love