Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ofiary Holocaustu zostały przypomniane w Rudniku nad Sanem

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Z prawej Barbara Tutka przy grobie rodziny Glejzerów zamordowanych przez hitlerowców
Z prawej Barbara Tutka przy grobie rodziny Glejzerów zamordowanych przez hitlerowców Zdzisław Surowaniec
W Rudniku nad Sanem fundacja „Ocalić od zapomnienia” imienia Stanisławy Tutka zorganizowała po raz pierwszy obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Na cmentarzu parafialnym uczczono pamięć rodziny Glazerów. Austriacko-żydowska rodzina Glazerów, zamordowana została w czasie II wojny światowej 4 października 1942 roku.

Salomea Glazer, jej mąż Ernest i i kilkuletni syn Emil zostali aresztowani w 1942 roku przez gestapowców. Ernest mógł uniknąć śmierci, bo był Austriakiem, nie chciał jednak zostawić rodziny. Wszystkich zamordowano i pochowano na cmentarzu żydowskim. W latach 60-tych poprzedniego wieku ich szczątki ekshumowano i przeniesiono na cmentarz parafialny.

Obchodom towarzyszył koncert piosenek żydowskich w wykonaniu Ewy Siembidy, Tomasza Jachyma i Piotra Ogorzelca oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej numer 1 imienia Jana Pawła II w Rudniku nad Sanem w Miejskim Ośrodku Kultury.

Uczestnicy uroczystości wzięli udział w otwarciu wystawy fotografii z okresu międzywojennego i judaików „Rudniczanie wyznania mojżeszowego” w Centrum Wikliniarstwa, gdzie będzie prezentowana do 29 stycznia. Na wystawie zaprezentowano fotografie oraz dokumenty, a także przedmioty pozostałe po rudniczanach wyznania mojżeszowego.

- Sześćdziesiąt jeden fotografii pochodzi z atelier fotograficznego Stanisławy Skoczylas, które istniało przed II Wojną Światową. Jej krewny, Włodzimierz Skoczylas, zachował te fotografie i przekazał je fundacji „Ocalić od Zapomnienia”. Część zdjęć przysłali na wystawę członkowie rodzin żydowskich pochodzący z Rudnika nad Sanem. Pomogli oni również identyfikować fotografie – powiedziała prezes fundacji „Ocalić od Zapomnienia” Barbara Tutka.

W wydarzeniu wzięli udział między innymi inicjator i organizator obchodów profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego Wacław Wierzbieniec, doktor habilitowany profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego Elżbieta Rączy i Katarzyna Gajda-Bator z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, a także potomkowie rudnickich Żydów, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz mieszkańcy Rudnika nad Sanem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie