Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okulistyka w Tarnobrzegu jeszcze bardziej się rozrośnie

Marcin Radzimowski
Z końcem tego roku Oddział Okulistyczny w tarnobrzeskim Szpitalu Wojewódzkim ma mieć własny blok z dwiema salami operacyjnymi. To pozwoli znacznie skrócić czas oczekiwania pacjentów na zabiegi.

Jeszcze pięć lat temu pacjenci z Tarnobrzega, Sandomierza i okolic na operację usunięcia zaćmy musieli jeździć do najbliższych szpitali wykonujących tego typu zabiegi - w Rzeszowie lub w Kielcach. Zaćma to poważny problem społeczny - dość wspomnieć, że około dwie trzecie wszystkich zabiegów chirurgicznych wykonywanych na tym oddziale, związanych jest właśnie z tym schorzeniem.

- Oddział Okulistyki został otwarty 1 kwietnia 2013 roku, ale nie był to wcale żart primaaprilisowy - wspominał z uśmiechem kierownik oddziału, doktor nauk medycznych Mariusz Spyra, podczas konferencji prasowej podsumowującej pięciolecie funkcjonowania okulistyki w tarnobrzeskim szpitalu. W spotkaniu z dziennikarzami oprócz niego wzięli udział dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu Wiktor Stasiak oraz zastępca dyrektora do spraw lecznictwa, lekarz medycyny Krzysztof Stolarski.

Doktor Mariusz Spyra „ściągnięty” do Tarnobrzega z Rzeszowa był tym, który rozruszał nowy oddział. Jest wysokiej klasy specjalistą z 25-letnim doświadczeniem w zawodzie, operuje od ponad 20 lat i jak sam wylicza na koncie ma około 40 tysięcy „naprawionych” oczu. Od pięciu lat operuje w Tarnobrzegu, obecnie oddział zatrudnia 9 lekarzy - specjalistów chorób oczu. Oddział ma 20 łóżek.

- Oddział ten powstał w odpowiedzi na ogromne potrzeby zdrowotne mieszkańców Tarnobrzega i nie tylko - podkreśla Wiktor Stasiak, dyrektor szpitala. - Okulistyka została zlokalizowana w miejscu byłego oddziału rehabilitacji, na dwóch piętrach. Oddział posiada gabinet diagnostyczno-zabiegowy, laserowy i angiografii fluoresceinowej. Od przełomu roku 2015 i 2016 działa też poradnia przyszpitalna, świadcząca całodobową opiekę okulistyczną, zapewniając pomoc lekarską w nagłych przypadkach.

Na oddziale okulistycznym w Tarnobrzegu wykonywane są planowe zabiegi operacyjne zaćmy, jaskry, odwarstwienia siatkówki, witrektomii, zabiegi plastyczne powiek, udrażnianie dróg łzowych u dzieci oraz drobne zabiegi na gałce ocznej i aparacie ochronnym oka.

- Od trzech lat prowadzimy na oddziale program lekowy w bardzo groźnym schorzeniu, jakim jest zwyrodnienie plamki żółtej. W pracowni laserowej wykonywane są zabiegi laserowe w jaskrze, zaćmie wtórnej i retinopatii cukrzycowej - wylicza doktor Mariusz Spyra, kierownik Oddziału Okulistyki Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu.

W ramach programu lekowego wykonywane są także iniekcje doszklistkowe w zwyrodnieniu plamki żółtej, poza programem lekowym iniekcje stosuje się również w retinopatii cukrzycowej i cukrzycowym obrzęku plamki, zakrzepach żylnych i innych schorzeniach siatkówki oka.

Z każdym rokiem na oddziale okulistyki zwiększa się liczba wykonywanych zabiegów. W ciągu niespełna pięciu lat (do końca 2017 roku) wykonano około 6900 zabiegów chirurgicznych - w tym 4845 na zaćmę, 2239 zabiegów laserowych, około tysiąca iniekcji doszklistkowych. Odnotowano też ogółem 8057 hospitalizacji, udzielono 6819 porad w ambulatoryjnych (od 2016 roku).

Na oddziale szkoli się także nowa kadra - w ciągu pięciu lat jego istnienia wyszkolono od podstaw dwóch samodzielnych chirurgów okulistycznych a obecnie szpital składa wniosek o akredytację na szkolenie rezydentów.

Choć corocznie na oddziale wykonuje się około 1500 operacji zaćmy, potrzeby są znacznie większe. Choć sama operacja trwa średnio zaledwie około 10 minut, na operację pacjenci muszą oczekiwać kilka miesięcy. Dlaczego? Problemem jak zwykle jest wprowadzająca ograniczenia wysokość kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, choć nie tylko.

Tarnobrzeski oddział okulistyczny nie posiada obecnie własnej sali operacyjnej i musi korzystać z sali oddziału chirurgii. Dlatego też operacje wykonywane są tylko w niektóre dni w tygodniu. Zmieni to rozbudowa oddziału i stworzenie dwóch sal operacyjnych.

Tarnobrzeski oddział okulistyczny współpracuje z Kliniką Okulistyki w Lublinie i Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie. W trakcie jest podpisanie umowy na pobieranie w Tarnobrzegu rogówek do transplantacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie