Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Organizacje liczą na jeden procent naszego podatku

Klaudia TAJS [email protected]
Grzegorz Lipiec, prezes Tarnobrzeskiej Rady Organizacji Pozarządowych może udostępnić specjalny przewodnik, dla stowarzyszeń ubiegających się o pozyskanie jednego procenta.
Grzegorz Lipiec, prezes Tarnobrzeskiej Rady Organizacji Pozarządowych może udostępnić specjalny przewodnik, dla stowarzyszeń ubiegających się o pozyskanie jednego procenta. K. Tajs
W naszym regionie ruszyła rywalizacja o jeden procent naszego podatku dochodowego. Na wsparcie liczą organizacje pożytku publicznego działające przy szpitalach, parafiach i klubach sportowych.

Na Podkarpaciu działa ponad 400 stowarzyszeń i fundacji, które liczą na wsparcie z jednego procenta. Pod ich opieką są bezdomni, dzieci, krwiodawcy, nieuleczalnie chorzy. Stowarzyszenia wspierają także działalność harcerzy, sportowców czy młodzież i dorosłych, działających w zespołach ludowych.

PODATNICY WIEDZĄ CO ROBIĆ

Jak mówi Marek Skocki, kierownik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu coraz więcej osób korzysta z możliwości przekazania swojego podatku, nie do budżetu państwa, ale na konto wybranej fundacji czy stowarzyszenia. - Myślę, że takim przełomem był ubiegły rok, kiedy uprościły się zasady przekazywania tego procenta - przyznaje kierownik. - Akcja informacyjna była zakrojona na szeroką skalę. Dzięki temu duża liczba podatników, przekonała się, że nie potrzeba zbyt wielu umiejętności, by jego jeden procent, trafił na konto wybranej fundacji lub innego stowarzyszenia.

WSPIERAJMY SWOICH

Pieniądze można przekazać każdej organizacji pożytku publicznego działającej w Polsce. Coraz częściej zwycięża patriotyzm lokalny. Do pozostawienia procentu w naszym regionie zachęca między innymi Grzegorz Lipiec, szef Tarnobrzeskiej Rady Organizacji Pozarządowych. - Od trzech lat prowadzimy akcję informacyjną "Zostaw jeden procent w Tarnobrzegu" - przypomina Grzegorz Lipiec. - Obok naszych lokalnych stowarzyszeń, w mieście działają także oddziały ogólnopolskich stowarzyszeń czy związków. To między innymi Polski Czerwony Krzyż, Caritas czy Związku Harcerstwa Polskiego.

OGROM POMOCY

Wśród tarnobrzeskich stowarzyszeń liczących na przekazanie jednego procenta jest Fundacja Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej "Ciepło i Serce". Fundacja działa od ponad roku. Mimo tak krótkiego stażu, uzyskała najwięcej pieniędzy od podatników, którzy przekazali jeden procent w ubiegłym roku na rzecz organizacji pozarządowych. Na efekty jej pracy nie trzeba było długo czekać. - Największą część tych pieniędzy przekazaliśmy na modernizację noclegowni dla bezdomnych - wylicza Stanisław Gurdak, pomysłodawca założenia fundacji. - Tworzymy tam świetlicę socjoterapeutyczną, na której będą przyjmowali lekarze specjaliści. Oczywiście jako wolontariusze. Przymierzamy się do zakupu specjalistycznych łóżek przeciwodleżynowych i innego niezbędnego sprzętu dla hospicjum Ojca Pio. Jeden procent jest dla nas bardzo ważny, bo wspieramy placówki, które w przyszłości mogą służyć nam wszystkim.

Jak przekazać 1 procent ?

Jak przekazać 1 procent ?

Aby wesprzeć wybrane stowarzyszenie czy fundacje wystarczy w zeznaniu podatkowym podać ich nazwę i numer KRS-u. W tym roku możemy także zdecydować, czy organizacja, która wspieramy dostanie nasze dane, czy też pozostaniemy anonimowi. Zainteresowani mogą wejść na nasz portal www.echodnia.eu/porady z którego dowiedzą się, jak wypełnić zeznanie i na jakie organizacje przekazać swój procent. W czwartek 26 lutego z "Echem Dnia" ukaże się specjalny dodatek z pełną informacją na temat podatku 1 procent oraz z prezentacją stowarzyszeń ubiegających się o pieniądze.

Jak przekazać 1% podatku?

1. Wybierz organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1%.

Zobacz listę organizacji pożytku publicznego

Organizacje te znajdziemy na liście publikowanej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w Dzienniku Urzędowym Monitor Polski (Monitor Polski nr 96,poz. 827 z dnia 29 grudnia 2008 r.).

Na liście znajdują się organizacje, które miały status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada roku podatkowego (czyli na 30 listopada 2008 r.) i które mają prawo otrzymywać 1% (tzn. nie prowadzą działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami). Do tej pory to podatnik miał obowiązek sprawdzić, czy organizacja, której chce przekazać 1% nie prowadzi takiej działalności. Teraz zrobi to za niego Minister Pracy i Polityki Społecznej.

2. Wypełnij odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38)

Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego (które zatytułowane są "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP") wpisujemy nazwę i numer pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym organizacja, której chcemy przekazać 1% należnego podatku (art. 45 ust. 5c ustawy o pdof).

Wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać dla OPP, nie może ona jednak przekraczać 1 % podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół (art. 45 ust. 5c ustawy o pdof).

Na jednym formularzu PIT podatnik może przekazać odpis 1% tylko dla jednej organizacji. Jeśli jednak podatnik rozlicza się na więcej niż jednym formularzu - w każdym z nich może wskazać inną organizację pożytku publicznego.

Podatnik w składanym zeznaniu podatkowym może podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie pieniędzy z 1% przez organizację pożytku publicznego (np. wskazać na konkretny cel). Przeznaczona jest na to specjalna rubryka "Informacje uzupełniające" (poz. 132-134 - PIT-28, poz. 308 - 310 - PIT-36, poz. 108 - 110 - PIT-36L, poz. 127 - 129 - PIT-37, poz. 61 - 63 - PIT-38). Informacje te zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego jako uszczegółowienie przekazanych kwot;

Podatnik ma prawo wyrazić zgodę na podanie swych danych osobowych (imienia, nazwiska oraz adresu) organizacji pożytku publicznego. Informacje te przekazuje urząd skarbowy. Zgodę podatnik wyraża w formularzu PIT, zakreślając odpowiednią rubrykę (poz. 134 - PIT-28, poz. 310 - PIT-36, poz. 110 - PIT-36L, poz. 129 - PIT-37, poz. 63 - PIT-38).

3. Pieniądze - 1% podatku należnego - na konto wybranej organizacji przekaże urząd skarbowy w lipcu lub w sierpniu roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe.

Z wyliczonej kwoty potrącone zostaną koszty przelewu.

Wniosek podatnika o przekazanie 1% wybranej organizacji, zostanie zrealizowany tylko wtedy, gdy podatnik zapłaci w pełnej wysokości należny podatek. Musi to uczynić w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

1% można przekazać w zeznaniach podatkowych złożonych w terminie lub w korekcie zeznania podatkowego, pod warunkiem, że zostanie ona złożona w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu składania zeznań podatkowych (art. 45 c ustawy o pdof).

Jeśli podatnik błędnie zawyżył swój podatek (i tym samym zadeklarował "za duży" 1% dla wybranej organizacji pożytku publicznego), a przy korekcie zeznania okazało się, że podatek należny jest mniejszy i urząd skarbowy powinien podatnikowi zwrócić nadpłacone pieniądze - wówczas (jeśli pieniądze zostały już przekazane organizacji) urząd skarbowy "weźmie" różnicę między poprawnie obliczoną kwotą i tą zawyżoną z sumy, którą ma zwrócić podatnikowi (art. 77 c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm).

Kto może przekazać 1% podatku organizacjom?

* podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych);
* podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
* podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.

1% mogą przekazać również emeryci, pod warunkiem jednak, że samodzielnie wypełnią PIT-37 i zrezygnują z pomocy ZUS w tym zakresie. Podobna zasada dotyczy osób, które są rozliczane przez pracodawcę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie