Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orszak Trzech Króli w Tarnobrzegu. Barwne korowody, żywa szopka i radosne kolędowanie na Rynku przyciągnęły tłumy wiernych. Zobacz zdjęcia!

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Święto Trzech Króli w Tarnobrzegu. Orszaki spotkały się na placu Bartosza Głowackiego.
Święto Trzech Króli w Tarnobrzegu. Orszaki spotkały się na placu Bartosza Głowackiego. Wioletta Wojtkowiak
W uroczystość Objawienia Pańskiego przez Tarnobrzeg przeszedł gwiaździsty Orszak Trzech Króli pod hasłem "Niechaj prowadzi nas Gwiazda!". Barwne pochody wiernych z tarnobrzeskich parafii spotkały się na placu Bartosza Głowackiego, gdzie trzej mędrcy złożyli dary i oddali hołd Jezusowi. Atrakcją jasełek była szopka ze zwierzętami i polonez odtańczony przez mieszkańców.

Orszaki Trzech Króli przeszły 6 stycznia przez Tarnobrzeg

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Tarnobrzega po raz dziewiąty. Wierni wyruszyli z parafii Miłosierdzia Bożego, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Chrystusa Dobrego Pasterza, Świętej Barbary, Chrystusa Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W trzech pochodach na Rynek - czerwonym, zielonym i niebieskim - oraz kolędowaniu uczestniczyły całe rodziny. Jasełkowe stroje, korony, gwiazdy betlejemskie i śpiew podkreślały wyjątkowość wspólnego świętowania po dwóch latach pandemicznej przerwy.

Hasło tegorocznego orszaku "Niechaj prowadzi nas gwiazda" ma przypomnieć o Gwieździe Betlejemskiej, która była przewodniczką Mędrców wędrujących do Betlejem w poszukiwaniu Nowonarodzonego Króla. Jest ona symbolem wiary oraz znakiem, że w drodze do Jezusa potrzebujemy przewodników, kierowników duchowych, którzy będą wskazywać nam właściwy kierunek.

Motto orszaku nawiązuje również do Mikołaja Kopernika. 19 lutego 2023 roku mija 550 lat od narodzin wielkiego astronoma oraz 480 rocznica ukazania się jego dzieła De revolutionibus orbium coelestium – O obrotach ciał niebieskich. W tym roku obchodzić będziemy także 800-lecie pierwszej żywej szopki, którą święty Franciszek zbudował w grudniu 1223 roku w Greccio we Włoszech. Nie mogło więc i na naszym Rynku zabraknąć zwierząt w stajence. Żywa szopka, a w niej osiołek, baran i kozy była wielką atrakcją dla dzieci. Rozstrzygnęliśmy także konkurs na szopkę z motywem lasowiackim, do którego zaprosiliśmy razem z Fundacją Serce Lasowiackie imienia Barbary i Franciszka Mortków

- mówi Joanna Szmuc, koordynatorka Orszaku Trzech Króli w Tarnobrzegu i dyrektor miejscowych szkół katolickich.

Podczas spotkania i modlitwy na placu Bartosza Głowackiego nastąpiło zawierzenie miasta i mieszkańców opiece Matki Bożej Dzikowskiej. Aktu tego dokonał ksiądz Adam Marek, dziekan dekanatu tarnobrzeskiego. Kolędowanie zakończyło odtańczenie poloneza.

Podczas Orszaku Trzech Króli można było wesprzeć potrzebujących. Parafie Diecezji Sandomierskiej przeprowadziły zbiórkę żywności na rzecz mieszkańców Ukrainy. Duże wzięcie miały szczodraki. Stowarzyszenie Dolina Smaku upiekło bułeczki, z których dochód zasili zbiórkę na rehabilitację niepełnosprawnych braci Piotra i Karola Rzepeckich. Do świętowania dołączyła także Akcja Katolicka z parafii Miłosierdzia Bożego, częstując zebranych żurkiem oraz herbatą z malinami.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie