Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiemdziesiąta rocznica napaści Sowietów na Polskę - obchody w Stalowej Woli [ZDJĘCIA]

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Uroczystość poprowadził Zbigniew Paszkiewicz, przewodniczący Koła Sybiraków
Uroczystość poprowadził Zbigniew Paszkiewicz, przewodniczący Koła Sybiraków Zdzisław Surowaniec
80 lat temu, 17 września 1939 roku, łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła do Polski realizując ustalenia zawarte w tajnym pakcie Ribbentrop-Mołotow.

Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. W niedzielę 15 sierpnia mieszkańcy Stalowej Woli uczcili pamięć tych, którzy stanęli do nierównej walki o wolność.

Obchody rozpoczęły się w niedzielę 15 września o godzinie 11 przy tablicy poświęconej Henrykowi Kucy, urzędnikowi, który zamordowany został w Katyniu. Poprowadził je przewodniczący Koła Sybiraków Zbigniew Paszkiewicz. Wspomniał, że od dziesięciu lat organizowane są uroczystości upamiętniające męczeństwo Polaków wysyłanych na Sybir przez komunistów.

- Po wojnie dwa pokolenia Polaków żyło w zakłamaniu i obłudzie. O agresji Związku Radzieckiego na Polskę nie mówiono, nie pisano, nie uczono. Mówiono tylko, że została udzielona „brania pomoc” - powiedział Zbigniew Paszkiewicz, który przeżył koszmar Sybiru z mamą i bratem.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber stwierdził, że „prawda i pamięć przywiodły nas do tego zgromadzenia”. - Siedemnaście dni po napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku, otrzymaliśmy cios od Związku Radzieckiego. Dziś możemy budować państwo naszych marzeń, pamiętając o przeszłości i dziękując za życie - powiedział.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny przypomniał, że dzień 17 września kojarzy się ze zbrodnią na narodzie ze strony sowieckich komunistów. - To była kolejna haniebna zbrodnia ludobójstwa wykonana na rozkaz Stalina - powiedział. Dodał, że to była cena wygranej przez Polaków z bolszewikami wojny w sierpniu 1920 roku. Zapewnił, że miasto będzie kontynuować tradycję upamiętnienia sowieckiej agresji. Zbigniew Paszkiewicz odczytał apel pamięci.

Następnie zebrani złożyli kwiaty pod pomnikiem kapitana Kazimierza Pilata, skąd wyruszył przemarsz pocztów sztandarowych oraz orkiestry dętej do konkatedry. Tam odprawiona została Msza święta w intencji Sybiraków i ofiar napaści Sowietów. Po niej złożone zostały kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym Matki Sybiraczki.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie