Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osoby niesłyszące pielgrzymowały do patrona świętego Filipa Smaldone

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Uroczysta procesja z relikwiami świętego Filipa Smaldone na Mszę świętą dla niesłyszących
Uroczysta procesja z relikwiami świętego Filipa Smaldone na Mszę świętą dla niesłyszących Diecezja Sandomierska
Wspólnota Sióstr Salezjanek Najświętszych Serc, Fundacja imienia księdza Czesława Wali i Duszpasterstwo Niesłyszących Diecezji Sandomierskiej po raz drugi zorganizowali w Rudniku nad Sanem ogólnopolskie uroczystości ku czci świętego Filipa Smaldone, założyciela Sióstr Salezjanek i patrona osób niesłyszących.

Spotkanie odbyło się w sobotę, 8 czerwca, na placu budowy ośrodka dla głuchych w Rudniku nad Sanem. Przybyło ponad 400 osób niesłyszących. Mszy świętej przewodniczył i homilię w języku migowym wygłosił ksiądz Łukasz Pasuto, ogólnopolski duszpasterz niesłyszących.

Obecni byli także księża z dekanatu, siostry zakonne oraz duszpasterze, którzy przybyli na uroczystości wraz z pielgrzymami z archidiecezji przemyskiej, lubelskiej, diecezji rzeszowskiej, radomskiej, kieleckiej, tarnowskiej. Były także grupy z Zakopanego, Krakowa, Warszawy, Białegostoku i Gdańska.

Po Mszy świętej pielgrzymi ucałowali relikwie swojego Patrona, a następnie wysłuchali prezentacji o tradycjach wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem. O wyplataniu koszyków, mebli, ubrań, a nawet domów przez miejscową ludność opowiadali głusi z Rudnika, Tarnobrzega i Stalowej Woli, którzy miesiąc wcześniej uczestniczyli w warsztatach i sami poznawali historię i technikę pracy z wikliną. Na zakończenie uczestnicy spotkania otrzymali drobne upominki wiklinowe, w eleganckich płóciennych torbach uszytych specjalnie w tym celu przez siostry salezjanki.

Pierwszy w Polsce Ogólnopolski Ośrodek Katolicki dla Głuchoniemych powstaje przy wjeździe do Rudnika nad Sanem. Jest kolejnym dziełem księdza infułata Czesława Wali. Ośrodek będzie kompleksem trzech budynków. Jeden został pomyślany jako miejsce stałego pobytu dla osób niesłyszących, chorych, samotnych i starszych. Drugi jest planowany dla rodzin głuchoniemych, przebywających okresowo na rekolekcjach, a trzeci budynek będzie mieć charakter informacyjny, kongresowy, na konferencje dla niesłyszących z całej Polski.

Ośrodek powstanie na półtorahektarowej działce rodziców księdza infułata Czesława Wali, będzie prowadzony przez Siostry Salezjanki Dwóch Świętych Serc z Włoch. Koszt budowy to milion złotych. Już można przekazywać środki finansowe na ten cel, rozprowadzane są także cegiełki.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – wypalenie zawodowe. Nowy punkt na liście chorób

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie