Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osoby niesłyszące uczyły się wyplatać kosze w Rudniku nad Sanem

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Uczestnicy warsztatów dla osób niesłyszących
Uczestnicy warsztatów dla osób niesłyszących Caritas
Warsztaty wikliniarskie dla osób niesłyszących odbyły się w sobotę 27 kwietnia w Rudniku nad Sanem.

W zajęciach wzięła udział 15-osobowa grupa osób niesłyszących z Tarnobrzega, Stalowej Woli i Rudnika nad Sanem z księdzem Piotrem Grabowskim, ich duszpasterzem oraz siostrami Leą Fernandes i Grace Silva ze Zgromadzenia Sióstr Salezjanek.

Uczestnicy warsztatów poznawali tajniki sztuki wyplatania różnych przedmiotów z wikliny. Obserwowali uważnie, aby podczas II Ogólnopolskiej Pielgrzymki Niesłyszących, która zaplanowana jest na 8 czerwca pochwalić się zdobytą wiedzą i opowiedzieć o Polskiej Stolicy Wikliny. Sami wykonywali proste przedmioty: wiklinowe kwiaty, podstawki pod kubki, koszyczki.

Podczas warsztatów poznali jak ciężka jest praca z wikliną, natomiast zwiedzając Muzeum Wikliniarstwa dowiedzieli się, jak różne przedmioty można wykonywać: wyposażenie ogrodów, meble ogrodowe i domowe, ubrania (moda wiklinowa), altanki, a nawet domy mieszkalne.

- Poprzez te warsztaty chcemy zaangażować miejscowych niesłyszących, aby poznali kulturę regionu i przekazali te informacje innym w języku migowym, którym się posługują na co dzień. Podczas tegorocznych uroczystości ku czci świętego Filipa Smaldone, naszego Założyciela i Apostoła Głuchych, chcemy pokazać przybyłym pielgrzymom z różnych stron Polski piękno naszej miejscowości. Chcemy podarować im drobne upominki z wikliny, przygotowane razem z naszymi podopiecznymi” – poinformowała siostra Lea, przełożona Domu Zakonnego w Rudniku nad Sanem.

Pierwszy w Polsce Ogólnopolski Ośrodek Katolicki dla Głuchoniemych powstaje przy wjeździe do Rudnika nad Sanem od strony Niska. Jest kolejnym dziełem księdza infułata Czesława Wali. Ośrodek będzie kompleksem trzech budynków dla głuchoniemych. Jeden został pomyślany jako miejsce stałego pobytu dla osób niesłyszanych, chorych, samotnych i starszych. Drugi jest planowany dla rodzin głuchoniemych, przebywających okresowo na rekolekcjach, a trzeci budynek będzie mieć charakter informacyjny, kongresowy, ma powstać z przeznaczeniem na konferencje dla niesłyszących z całej Polski.

Ośrodek powstanie na półtorahektarowej działce rodziców księdza Czesława Wali, będzie prowadzony przez Siostry Salezjanki Dwóch Świętych Serc z Włoch. Koszt budowy to milion złotych. Już można przekazywać środki finansowe na ten cel, rozprowadzane są także cegiełki. W ubiegłym roku plac poświęcił biskup Krzysztof Nitkiewicz.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ Katastrofa klimatyczna coraz bliżej. Polska ugotuje się w skwarze

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie