Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ośrodek szkolno - wychowawczy w Grębowie, otrzymał z Unii specjalistyczny sprzęt

KaT
Dzięki pomocom dydaktycznym kupionym w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, podopieczni grębowskiego ośrodka uczestniczą w wielu zajęciach, w tym także w sportowych, które poprawiają ich wady budowy ciała.
Dzięki pomocom dydaktycznym kupionym w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, podopieczni grębowskiego ośrodka uczestniczą w wielu zajęciach, w tym także w sportowych, które poprawiają ich wady budowy ciała. K. Tajs
- Gdyby nie pomoc z Unii, nasi specjaliści nie sprostaliby potrzebom związanym z edukacją i pomocą niepełnosprawnym dzieciom - przyznaje Beata Zając, dyrektor Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Grębowie. Dzięki unijnemu wsparciu, grębowski ośrodek stał się jednym z najlepiej wyposażonych w naszym regionie.

Specjalistyczny sprzęt do terapii został zakupiony z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Dyrektor Zając, podkreśla, że sprzęt jest systematycznie wykorzystywany w pracy terapeutycznej z uczniami, co poprawia efekty końcowe terapii.

- W naszej placówce uczy się 105 dzieci począwszy od szkoły podstawowej do zawodowej i ochotniczego hufca pracy - wylicza dyrektorka. - Drugą grupą podopiecznych są dzieci do ósmego roku życia, z różnymi zaburzeniami rozwojowymi, uczestniczące w zajęciach w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i jego rodziny.

LOGOPEDA Z OPROGRAMOWANIEM

Podopieczni grębowskiego ośrodka to dzieci i młodzież z upośledzeniem umysłowym, autyzmem, nadpobudliwością psychoruchową, mózgowym porażeniem dziecięcym, zaburzeniami mowy, z zaburzonym rozwojem psychomotorycznym, zagrożone nieprawidłowym rozwojem. - Dlatego ten sprzęt jest dla nas tak cenny - przyznaje dyrektorka.

Wyliczając kolejne pomoce dydaktyczne, Beata Zając zaprasza do gabinetu logopedycznego, który został wyposażony w sprzęt komputerowy z oprogramowaniem logopedycznym, sprzęt do terapii audiopsycholingwistycznej oraz pomoce dydaktyczne potrzebne do diagnozy i terapii logopedycznej. - Otrzymane pomoce i sprzęt pozwalają na badanie artykulacji, diagnozę zaburzenia i ocenę rozwoju mowy i wymowy i na tej podstawie postawienie diagnozy i ustalenie kolejnych etapów terapii - wylicza dyrektorka.

- Umożliwiają ocenę słuchu fonematycznego oraz ćwiczenie procesów analizy i syntezy słuchowej na ciekawych i atrakcyjnych dla dzieci pomocach. Wzbogacają także wiedzę terapeuty dotyczącej najwcześniejszych procesów rozwoju komunikacji oraz na dzieleniu się wiedzą z rodzicami i udzielaniu im instruktażu.

Z kolei pomoce dydaktyczne do terapii pedagogicznej i psychologicznej sprawiły, że u podopiecznych poprawiła się koncentracja, pamięć wzrokowa i słuchowa, spostrzeganie wzrokowe i słuchowe. Nauczyciele oceniają, że dzięki systematycznej pracy na bazie pomocy u uczniów poprawiła się sprawność manualna i koordynacja wzrokowo-ruchowa. Ponadto pomoce dostarczają ciekawych propozycji ćwiczeń przygotowujących do nauki czytania, pisania, liczenia.

LECZĄ ŚWIATŁEM

W grębowskim ośrodku działa także sala doświadczania świata. Wysokiej klasy urządzenia, służą do terapii dzieci z głębszymi zaburzeniami rozwojowymi i dzieci autystycznych. Wyposażenie gabinetu w sprzęt do terapii metodą integracji sensorycznej pozwala prowadzić terapię zaburzeń integracji zmysłów u dzieci z zaburzeniami dotyku, czucia, równowagi, wzroku, słuchu. Systematyczna terapia, z której korzystają dzieci autystyczne, z mózgowym porażeniem dziecięcym, nadpobudliwe psychoruchowo, w znaczny sposób umożliwia poprawę funkcjonowania dziecka.

- Zajęcia są dla dzieci atrakcyjną formą terapii, wyzwalają pozytywne emocje, pozwalają doświadczać swoje ciało w ruchu i czerpać radość z aktywności ruchowej - kończy dyrektorka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie