Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oszukują na "500+". Uważaj przez jaką stronę składasz wniosek!

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Olga Goździewska
Obiecują, że przyspieszą proces wnioskowania i pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości. Nie dajmy się nabrać na takie ogłoszenia. Możemy stracić swoje dane i pieniądze.

Od 1 lipca rodzice mogą składać wnioski w programie "Rodzina 500 plus" na nowych zasadach. Świadczenie, niezależnie od dochodów, przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia, czyli też na pierwsze dziecko. Jak podaje resort rodziny, pracy i polityki społecznej, dzięki zmianom ze świadczenia skorzysta ok. 6,8 mln osób. To prawie dwa razy więcej niż przed 1 lipca br.

Zainteresowanie "500 +" jest ogromne. Do tej pory rodzice w całej Polsce złożyli 1,5 mln wniosków. - Próbowałam zrobić to od razu w poniedziałek przez profil zaufany w moim banku, ale serwery padły. "Walczyłam" od godz. 7 aż do wieczora. Koleżanka specjalnie wstała o 5 rano, by złożyć wniosek. Mnie się to udało 2 lipca, po godzinie 8 - mówi pani Monika z Bydgoszczy.

ZOBACZ TAKŻE:500 plus na każde dziecko. Pierwsze rodziny już dostały pieniądze. Kiedy kolejne wypłaty?

Już na początku lipca pojawiły się osoby, które chcą wykorzystać okazję i naciągnąć rodziców. W internecie obiecują, że przyspieszą proces wnioskowania i pomogą rozwiać wątpliwości. Nie dajmy się nabrać, bo stracimy pieniądze i swoje dane. - Pamiętajmy, że złożenie wniosku w programie "Rodzina 500+" jest bezpłatne. Nie korzystajmy więc z usług odpłatnie oferujących pomoc. Bądźmy też wyczuleni na prośby o przelew weryfikujący tożsamość - mówią w Ministerstwie Cyfryzacji.

Ile czasu na złożenie wniosku o "500+"

Rodzice dzieci, na które do tej pory nie przysługiwało "500+", mają trzy miesiące na złożenie wniosku. Zatem muszą załatwić formalności w okresie od 1 lipca 2019 do 30 września 2019 roku. Oznacza to, że tylko złożenie wniosku do końca września 2019 roku gwarantuje takiemu rodzicowi, że świadczenie wychowawcze na nowych zasadach zostanie wypłacone z wyrównaniem od lipca. Jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.
Trzy miesiące na złożenie wniosku mają też rodzice nowo narodzonych dzieci. Do 1 lipca br. świadczenie wychowawcze przysługiwało co do zasady od miesiąca złożenia wniosku. Po zmianach jeśli rodzice dochowają terminów, świadczenie otrzymają z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.

CZYTAJ WIĘCEJ:Nowe "500 plus" po bydgosku. Ile rodzin dostaje świadczenia, a ile jeszcze może dostać?

Z kolei rodzice, którzy mają obecnie przyznane "500+" na drugie i kolejne dzieci do 30 września 2019 roku, składają od 1 lipca 2019 roku jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. W ten sposób otrzymają od 1 lipca prawo do świadczenia na pierwsze dziecko (na które wcześniej nie pobierali "500+"), natomiast od 1 października br. na pozostałe dzieci (na które świadczenia są już przyznane do 30 września br.).

Marek Zagórski, minister cyfryzacji, przekonuje, że najszybciej i najprościej zawnioskować o pieniądze przez internet. Im szybciej to zrobimy, tym szybciej pieniądze wpłyną na konto.

Jak bezpiecznie złożyć wniosek o "500+"

Wypełniając wniosek w programie "Rodzina 500+", zwróćmy uwagę z jakich stron korzystamy. Wybierajmy tylko zaufane strony - np. serwis transakcyjny swojego banku, oficjalną stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, serwis Emp@tia, rządową stronę GOV.pl. Uważajmy na strony, do których zostaliśmy odesłani, np. poprzez wyszukiwarkę internetową, portal społecznoś-ciowy lub tablicę ogłoszeń. To tam często podsuwane są strony, które będą chciały wyłudzić nasze dane.

Uważnie przyglądajmy się odwiedzanym stronom. Każda niestandardowa sytuacja, ikona, grafika powinny wzbudzić naszą nieufność. Jeśli mamy wątpliwości np. związane ze stroną bankową, zadzwońmy do banku i zapytajmy, czy coś się zmieniło.

I jeszcze jedna ważna rada: sprawdźmy też dokładnie adres strony, z której korzystamy. Oszuści często tworzą kopie popularnych witryn. Ich nazwy są bardzo podobne i mogą różnić się nieznacznie od tych prawdziwych. W adresie strony może zostać dodany dodatkowy znak, litera lub cyfra.

Od 1 sierpnia wnioski będzie można składać także tradycyjną drogą.

Flash Info odcinek 22 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oszukują na "500+". Uważaj przez jaką stronę składasz wniosek! - Gazeta Pomorska

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie