Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto bogactwo gmin z powiatu stalowowolskiego. Aż trudno uwierzyć, ile mniej mają od tych najbogatszych. Mamy najnowsze oficjalne dane

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Na kolejnych slajdach prezentujemy dochody stalowowolskich gmin na jednego mieszkańca
Na kolejnych slajdach prezentujemy dochody stalowowolskich gmin na jednego mieszkańca Rafał Bieńkowski/FB Stalowa Wola - Dokumentacja Miasta - Fotografia Rafał Bieńkowski
Z najnowszych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów wskaźnikach dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla gmin na 2023 rok wynika, że w najbiedniejszej podkarpackiej gminie na jednego mieszkańca przypadło tylko 631 złotych. Dla porównania w najbogatszej gminie w naszym województwie kwota ta zbliża się do 3600 złotych. A jakie jest bogactwo gmin w powiecie stalowowolskim?

Bogactwo gmin w powiecie stalowowolskim

Zestawienie przygotowane jest na podstawie opublikowanych przez Ministerstwo Finansów wskaźników dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, przyjętych do obliczenia subwencji wyrównawczej na 2023 roku. Wskaźniki te obliczono pod koniec 2022 roku.

Ministerstwo Finansów podaje tak zwany wskaźnik G. Jak informuje ministerstwo:

Podstawę tych prognoz, służących do obliczenia tak zwanego janosikowego, stanowią dane o dochodach podatkowych gmin za 2022 rok. Chodzi między innymi o dochody z tytułu opłat, na przykład eksploatacyjnej i podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego, a także udziały we wpływach z CIT i PIT.

W województwie podkarpackim na końcu stawki są gminy o charakterze typowo rolniczym. Każda z nich ma dochód na jednego mieszkańca niższy od 800 złotych, a dwie nawet poniżej 700 złotych - to Harasiuki (powiat niżański) i Dzikowiec (powiat kolbuszowski). Dla porównania najbogatsza w regionie gmina Solina wskaźnik ma na poziomie 3563 złotych. Różnice są więc ogromne.

W galerii prezentujemy gminy z powiatu stalowowolskiego oraz ich dochody na jednego mieszkańca, według danych Ministerstwa Finansów.

W Polsce najbogatszą gminą jest Kleszczów. Tam dochody na jednego mieszkańca sięgają niewiarygodnego wręcz poziomu ponad 32 tysięcy złotych.

Najbogatsze polskie gminy:

  1. Kleszczów w powiecie bełchatowskim - 32 477 zł
  2. Kobierzyce w powiecie wrocławskim - 9 350 zł
  3. Sulmierzyce w powiecie pajęczańskim - 8 763 zł
  4. Rewal w powiecie gryfickim - 7 931 zł
  5. Rząśnia w powiecie pajęczańskim - 7 929 zł

Na drugim biegunie jest Potok Górny w województwie lubelskim. Na jednego mieszkańca przypadło w tej gminie zaledwie 541 złotych.

Wpływy z podatków i opłat oraz udziały w PIT i CIT stanowią jedynie część dochodów gmin. Ponadto zaliczają się do nich dochody ze sprzedaży majątku, subwencje, dotacje celowe z budżetu państwa, a także środki unijne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie