Skąd się wzięło nadawanie imion?
Z nadawaniem imienia często wiążą się obrzędy i publiczne lub rodowe uroczystości, jak choćby chrzest lub postrzyżyny. Obecność przy tym akcie rodziny wiąże się z jej symbolicznym wprowadzeniem do tej społeczności. Początkowo nie nadawano imion na stałe. W wielu kulturach pierwsze imię nadane po urodzeniu zmieniano w czasie aktu wprowadzenia do dorosłej społeczności czy innych obrzędów inicjacyjnych. Powodem zmiany imienia mogło być wystąpienie w życiu noszącej go osoby znaczącego zdarzenia, czegoś, co naznaczało ją w oczach bliskich – mogło to być zarówno zdarzenie pozytywne, jak i negatywne, śmieszne lub tragiczne.
Zwyczaj nadawania wielu imion ma źródła religijno-magiczne lub rodowe. U wielu ludów w zwyczaju było nadawanie wnukom imienia dziadka lub obu dziadków, czy też innych ważnych krewnych, którzy odznaczyli się w dziejach rodu czy całej społeczności, a więc ich imię miało moc.
Te imiona mają niechlubną sławę - mogą przynieść pecha
Obecnie większość rodziców nadaje dzieciom imiona ze względu na ładne brzmienie lub aktualnie panującą modę. Wciąż silny pozostaje czynnik religijny, jednak wobec zaniku rdzennych wierzeń i dominacji religii uniwersalistycznych, nie ma on już tak ważnego znaczenia. Nadając dziecku imię rodzice chcą aby kojarzyło się ono dobrze, ładnie brzmiało , nie było śmieszne. Jednak wśród imion są i takie, które cieszą się złą sławą i mogą przynosić pecha. Zobaczcie, które to imiona.
Marta "Mandaryna" Wiśniewska o kobiecej solidarności
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?