Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto objawy, które sugerują zawał serca. Nie wszystkie są nam znane!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Istnieje wiele przyczyn wystąpienia zawalu serca mięśniowego. Przede wszystkim jest to wynik postępującej choroby wieńcowej. O zawale można mówić, gdy nastąpi pęknięcie blaszki miażdżycowej, zlokalizowanej w tętnicy wieńcowej. Wskutek tego dochodzi do pojawienia się zakrzepu oraz do obumarcia komórek serca. Wskutek tego pojawia się zawał serca.POLECAMY:Masz te objawy? Brakuje Ci witaminy KStan witaminy E w organizmie
Istnieje wiele przyczyn wystąpienia zawalu serca mięśniowego. Przede wszystkim jest to wynik postępującej choroby wieńcowej. O zawale można mówić, gdy nastąpi pęknięcie blaszki miażdżycowej, zlokalizowanej w tętnicy wieńcowej. Wskutek tego dochodzi do pojawienia się zakrzepu oraz do obumarcia komórek serca. Wskutek tego pojawia się zawał serca.POLECAMY:Masz te objawy? Brakuje Ci witaminy KStan witaminy E w organizmie Pixabay
Sygnały o zbliżającym się zawale serca nie powinny być lekceważone. Odpowiednio szybka reakcja jest w stanie uratować nasze życie. Jak rozpoznać zawał serca? Objawy tego problemu zdrowotnego nie wszystkim są dobrze znane. Na co warto zwrócić uwagę?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Bóle w klatce piersiowej, duszności i zawroty głowy w każdym przypadku są niezwykle niepokojącym sygnałem świadczącym o tym, że coś nie tak jest z naszym organizmem. Przypuszczenie zawału serca jest w takim przypadku dość zasadne. Jednak są również inne, mniej oczywiste czynniki, które powinny zwrócić naszą uwagę. Ich skutkiem również może być zawał serca. Na co należy zwrócić uwagę?

Polecamy

Zawał serca - objawy

O zdecydowanie najbardziej charakterystycznych sygnałach mówi Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Wskazuje przede wszystkim na to, co może świadczyć o tym, że z większym prawdopodobieństwem wystąpi zawał serca. Objawy to przede wszystkim:

  • bóle w klatce piersiowej,
  • osłabienie organizmu,
  • uczucie duszności,
  • oszołomienie,
  • ból lub dyskomfort w plecach, szczęce lub szyi,
  • dyskomfort w lewej części ciała.

Należy przy tym pamiętać, że zawał serca EKG wykryje dopiero po jego przebyciu, jednak badanie to pozwoli na sprawdzenie, czy rytm serca wrócił do normy. Jednak zapis EKG zazwyczaj będzie już trwale inny aniżeli przed zawałem.

Warto przeczytać

Przyczyny zawału serca

Istnieje wiele przyczyn wystąpienia zawalu serca mięśniowego. Przede wszystkim jest to wynik postępującej choroby wieńcowej. O zawale można mówić, gdy nastąpi pęknięcie blaszki miażdżycowej, zlokalizowanej w tętnicy wieńcowej. Wskutek tego dochodzi do pojawienia się zakrzepu oraz do obumarcia komórek serca. Wskutek tego pojawia się zawał serca.

Cichy zawał serca - na to powinieneś zwrócić uwagę!

Nie zawsze w oczywisty sposób można stwierdzić, że nastąpił zawał serca. Pierwsza pomoc może nie być udzielona, jeśli wystąpi tzw. cichy atak serca. Objawy w takim przypadku są związane przede wszystkim z:

  • wymiotami,
  • nudnościami,
  • zgagą,
  • dusznościami,
  • zawrotami głowy,
  • zmęczeniem,
  • problemem zachowania równowagi.

Polecamy

Przede wszystkim jednak jest to zawał serca bez bólu. Sprawia to, że mylimy ten stan z innymi zaburzeniami zdrowia, np. z zatruciem pokarmowym. Zawał serca bez objawów wyraźnie charakterystycznych dla ataku tego organu jest określany również mianem niemego ataku serca. W szczególności powinniśmy więc bacznie zwracać uwagę na powyższe stany, jeśli mamy już przebyty zawał lub wiemy o zwiększonym ryzyku jego wystąpienia. Przede wszystkim już na etapie pierwszych oznak np. dyskomfortu w szczęce lub szyi bardzo ważne są pierwsze działania mające na celu zniwelowanie problemów, jakie rodzi zawał serca. Leczenie tego stanu będzie dzięki temu miało lepszy przebieg, a przede wszystkim będzie możliwe rzeczywiste uratowanie życia zarówno swojego, jak i najbliższej osoby.

Polecamy

Zawal serca - czynniki ryzyka

Wspomniane objawy powinny przykuwać naszą uwagę w szczególności wtedy, gdy współwystępują one z czynnikami ryzyka. Ich obecność oznacza, że ryzyko zawału serca jest większe. Część z nich jest dość oczywista i większość osób mogłoby powiedzieć, że niebezpieczny jest wysoki poziom cholesterolu, a także obciążenie genetyczne. Często wymienia się również zawał serca z powodu stresu, zwłaszcza przewlekłego. Współczesny tryb życia w gonitwie sprzyja temu, aby wystąpił również zawał serca z przepracowania. Wskazuje się również na inne czynniki ryzyka. Przede wszystkim może mieć miejsce zawał serca z nerwów, ale przyczyną może być również:

  • miażdżyca,
  • nadwaga i otyłość,
  • brak aktywności fizycznej,
  • niezdrowa dieta fast food,
  • nadciśnienie,
  • wiek (zagrożenie jest większe już po skończeniu 45 lat w przypadku mężczyzn oraz 55 w przypadku kobiet),
  • niedobór witamin,
  • wady serca,
  • palenie papierosów,
  • nadużywanie alkoholu.

Do czego może doprowadzić zawał serca?

Wystąpienie zawalu serca mięśniowego prowadzi do znacznego pogorszenia stanu zdrowotnego, możliwości pojawienia się niewydolności serca, zaburzenia rytmu serca, a nawet pęknięcia ściany serca. Po przeżyciu zawału konieczne jest wsparcie farmakologiczne i odpowiednia terapia. W przeciwnym wypadku bezpośrednim następstwem przebycia zawału jest śmierć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Oto objawy, które sugerują zawał serca. Nie wszystkie są nam znane! - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie