Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto zdjęcia Tarnobrzega i okolic sprzed ponad stu lat. Dzików, Miechocin, Machów, Jeziórko... Tych fotografii nie widziałeś! [ZDJĘCIA]

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Machów, jesienne wykopki ziemniakówŹródło: Muzeum Fotografii w Krakowie
Machów, jesienne wykopki ziemniakówŹródło: Muzeum Fotografii w Krakowie Michał Józef Affanasowicz
W obszernych zasobach Muzeum Fotografii w Krakowie odnaleźliśmy dla naszych Czytelników niepublikowane dotąd zdjęcia Tarnobrzega, Machowa, Miechocina i Jeziórka, autorstwa Michała Józefa Affanasowicza, sprzed ponad stu lat! Ten urodzony w Petersburgu nauczyciel i wykładowca akademicki, inżynier mechanik, harcmistrz, w czasie I wojny światowej przebywał i pracował w majątku Tarnowskich w Dzikowie (Tarnobrzeg). Jako fotograf amator dokumentował ówczesną rzeczywistość, która jest teraz dla nas ogromną skarbnicą.

Stare zdjęcia Tarnobrzega autorstwa Michała Józefa Affanasowicza

Biogram Michała Józef Affanasowicza znaleźć można na stronie Muzeum Fotografii w Krakowie. Jest on wiarygodny, ponieważ powstał w oparciu o relację jego krewnych.

Urodził się 7 marca 1887 roku w Sankt-Petersburgu. Profesor doktor, inżynier mechanik, harcmistrz, fotograf amator. Ukończył gimnazjum w Grodnie w 1905, a następnie studiował na Politechnice Lwowskiej na Wydziale Budowy Maszyn i Wydziale Elektrycznym. Był członkiem Towarzystwa „Eleusis” oraz aktywnym uczestnikiem ruchu harcerskiego. W latach 1911–1912 praktykował w warsztatach „Undeground railways” (koleje podziemne) w Londynie. Jako asystent pracował na politechnice lwowskiej w latach 1913–1915.

W czasie I wojny światowej Michał Affanasowicz został zatrudniony przez hrabiego Tarnowskiego przy maszynach parowych w Dzikowie, umożliwiło mu to kontynuowanie badań i prac naukowych. Przez kilka miesięcy pracował też jako nauczyciel w Szkole Realnej w Tarnobrzegu. Następnie był adiunktem na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako nauczyciel związany był z wieloma szkołami zawodowymi w różnych miastach polskich, między innymi w Krakowie, Bielsku czy Katowicach. W 1920 poślubił Marię Sawczyńską, mieli syna Zbigniewa. W czasie II wojny światowej uczył w Szkole Górniczo-Hutniczej w Krakowie, potem w szkole w Dąbrowie Górniczej, a po wojnie związany był z Politechniką Gliwicką. Aparat fotograficzny towarzyszył Affanasowiczowi już w trakcie nauki w gimnazjum, wykonywał wówczas zdjęcia ze spotkań rodzinnych i plenerowych wycieczek. Związany ze skautami lwowskimi na fotografiach upamiętnił zloty, ćwiczenia oraz biwaki.

Michał Józef Affanasowicz (07.03.1887 - 29.01.1949)
Michał Józef Affanasowicz (07.03.1887 - 29.01.1949)

Wykonał bardzo liczną dokumentację fotograficzną ukazującą zamek w Dzikowie oraz miasto Tarnobrzeg i jego okolice. Fotografie te przedstawiają również zniszczenia wojenne z tamtych terenów między innymi z Miechocina i Jeziórka. Na dwóch fotografiach czerwonym otokiem zaznaczyliśmy trudne do wypatrzenia wizerunki osób. Z lat 20. XX w. pochodzą zdjęcia z wypraw motocyklowych po Beskidzie Śląskim. Oprócz pejzaży Affanasowicz fotografował architekturę odwiedzanych miejsc: Wilna, Puli, Gdańska, Sandomierza, Lwowa, Krakowa, Gliwic, Zawichostu. Zmarł 29 stycznia 1949 roku w Krakowie, został pochowany na cmentarzu Rakowickim.

Machów, jesienne wykopki ziemniakówŹródło: Muzeum Fotografii w Krakowie

Oto zdjęcia Tarnobrzega i okolic sprzed ponad stu lat. Dzikó...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie