Otwarcie nowego bloku operacyjnego w szpitalu w Tarnobrzegu...

  Otwarcie nowego bloku operacyjnego w szpitalu w Tarnobrzegu (ZDJĘCIA)

  Zdjęcie autora materiału

  Wioletta Wojtkowiak

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Otwarcie nowego bloku operacyjnego w szpitalu w Tarnobrzegu (ZDJĘCIA)
  1/38
  przejdź do galerii

  ©Wioletta Wojtkowiak

  Już sześcioma salami operacyjnymi dysponuje Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu. Oddanie nowego bloku wpisuje się w rozwój centrum onkologicznego w lecznicy.
  Na otwarcie kolejnych dwóch sal operacyjnych przybyło dzisiaj mnóstwo gości. - Mamy Światowy Dzień Chorego i właśnie w takim dniu oddajemy do użytku część bardzo dużej inwestycji - mówił Stanisław Kruczek z zarządu województwa podkarpackiego, który razem z wicewojewodą Lucyną Podhalicz, wicemarszałek Ewą Draus, przeorem dominikanów Markiem Grzelczakiem oraz dyrektorem szpitala Wiktorem Stasiakiem przeciął wstęgę przed wejściem na blok operacyjny.

  - Szpital wykonuje dużo operacji, między 400 a 600 zabiegów w ciągu miesiąca. Przy czterech salach mieliśmy problem, bo jesteśmy ośrodkiem o znaczeniu regionalnym i zapotrzebowanie na zabiegi jest duże. Teraz możemy tak zorganizować pracę, żeby skrócić oczekiwanie pacjentów. Jedynym ograniczeniem, jak sądzę, będą sprawy związane z wysokością kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia - mówił dyrektor lecznicy Wiktor Stasiak.

  Uruchomienie bloku operacyjnego jest jedną z części wartego 43 miliony złotych projektu “Poprawa dostępności do leczenia onkologicznego mieszkańców województwa podkarpackiego. Rozwój Centrum Onkologicznego Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu”. Umowa o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 została podpisana przez dyrekcję szpitala i przedstawicieli urzędu marszałkowskiego 30 sierpnia 2017 roku. Wtedy też ogłoszono, że tarnobrzeski szpital będzie profilowany na szpital onkologiczny i zajmie się kompleksowo leczeniem nowotworów. Rozbudowa bloku operacyjnego była więc bardzo ważna, bo zabiegi chirurgiczne są trzecim podstawowym sposobem leczenia pacjentów onkologicznych. Już niedługo otwarcie najważniejszej części inwestycji, czyli zakładu radioterapii.

  Zniknie biała plama


  - W szpitalu już funkcjonuje centrum onkologiczne, które cieszy się dobrą opinią, funkcjonuje też oddział onkologii klinicznej i oddział dzienny chemioterapii. Mamy również poradnie, które wspierają oddziały onkologiczny i chirurgii onkologicznej. Nasz szpital leży na styku trzech województw, najbliższy ośrodek onkologiczny z radioterapią jest w Rzeszowie, a w sąsiednich województwach w Kielcach, Lublinie i Zamościu. Radioterapia na Podkarpaciu jest możliwa na razie tylko w Brzozowie i Rzeszowie, a dzięki temu projektowi pacjenci będą mogli leczyć się także w Tarnobrzegu. W promieniu 70 kilometrów będzie to jedyny ośrodek z radioterapią - mówi dyrektor szpitala wojewódzkiego w Tarnobrzegu Wiktor Stasiak. Z mapy zniknie więc kolejna tak zwana biała plama, jeśli chodzi o dostępność do leczenia onkologicznego.

  Zadanie realizowane było w ramach osi priorytetowej VI “Spójność przestrzenna i Społeczna” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.Pieniądze pochodziły z trzech źródeł - budżetu województwa podkarpackiego, budżetu państwa i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


  Adaptacja i wyposażenie dwóch sal kosztowało ponad 5,4 miliona złotych

  Generalnym wykonawcą robót budowlanych była rzeszowska firma CREO. Przebudowa i nadbudowa pawilonów D,D1 i D2 trwała od 21 maja do 28 września 2018 roku. Kosztowała ponad 3 miliony 875 tysięcy złotych brutto. Od października do grudnia wyposażano blok operacyjny w stoły operacyjne, lampy, kolumny anestezjologiczne i chirurgiczne oraz pozostały niezbędny sprzęt i meble medyczne. Łączny koszt wyposażenia wyniósł ponad 1 milion 536 tysięcy złotych. 21 stycznia 2019 roku szpital uzyskał pozwolenie na użytkowanie pomieszczeń bloku operacyjnego. Jego powierzchnia wynosi ponad 214 metrów kwadratowych, pomieszczenia techniczne na dachu m.in. wentylatorownia zajmują 224,61 m. kw. Łączna wartość zadania to 5 411 169,39 złotych brutto.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


  Zobacz także: Flesz zakaz handlu w niedzielę - rząd wstrzymuje zmiany

  Źródło: vivi24


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (9) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]