Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Padła propozycja budowy elektrowni dostarczającej tani prąd

Zdzisław Surowaniec
Na konferencji prasowej poseł Renata Butryn, prezes ARP Wojciech Dąbrowski i członek zarządu ARP Andrzej Szortyka.
Na konferencji prasowej poseł Renata Butryn, prezes ARP Wojciech Dąbrowski i członek zarządu ARP Andrzej Szortyka. Zdzisław Surowaniec
Są już pierwsze efekty pracy zespołu do spraw likwidacji skutków kryzysu w Stalowej Woli, współpracującego z pełnomocnikiem premiera Donalda Tuska.

W piątek odbyło się kolejne zebranie zespołu antykryzysowego z udziałem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu, powołanego przez premiera na pełnomocnika rządu do likwidacji barier utrudniających przedsiębiorczość w Hucie Stalowa Wola i powiązanych z nią spółek.

- Moja misja ma być krótka. Nie jestem po to, aby załatwiać problemy każdej spółki, tylko aby zaangażować kompetentne osoby do usuwania barier dla przedsiębiorczości - tłumaczył prezes Dąbrowski.
Powołane zostały trzy zespoły do wypracowania wniosków i stawiania diagnoz - zespół do spraw społecznych (problem bezrobocia i aktywizacji zwalnianych pracowników), energetycznych (pozyskiwanie taniej energii elektrycznej dla przedsiębiorstw metalurgicznych) i Huty Stalowa Wola (bliska sprzedaż spółki i przejście Centrum Produkcji Wojskowej do koncernu Bumar).

- Huta Stalowa Wola posiada wyroby wysoko cenione i to jest jej atut - ocenił prezes Dąbrowski. Jednak spółka po okresie bolesnych, ale udanych przeobrażeń, nagle doznała szoku kryzysowego na skutek gwałtownego spadku zamówień na Produkowane tu maszyny budowlane - spychacze i ładowarki. Być może w zbyciu zalegających magazyny maszyn wartych 100 mln zł pomoże ministerstwo gospodarki.

- Potrzeba dynamicznych działań z udziałem wszystkich "aktorów", od przedsiębiorców po władzę lokalną - powiedział prezes Dąbrowski. - Ja natomiast słucham uwag na temat potrzeby zmiany prawa - przyznała poseł Renata Butryn. Padł jednak przykład starostwa, które w tej sytuacji podniosło o sto procent opłatę gruntową (starosta tłumaczy to tym, że opłata gruntowa wynosi 1,26 do 2,73 zł za m kw. działki, kiedy huta sprzedaje grunty w cenie od 15 do 51 zł).

Zadowolony z pracy pełnomocnika rządu jest prezes Huty Stalowa Wola Krzysztof Trofiniak. Poprawiła się atmosfera wokół huty, łatwiej jest się dogadać z urzędnikami ministerstw. Wspomina się o ustanawianiu takich warunków przetargów inwestycji i budowy dróg, aby wybierane były maszyny ze stalowowolskiej huty. Wśród burzliwych dyskusji pada nawet propozycja budowy w Stalowej Woli elektrowni, która przesyłałaby prąd bezpośrednio do zakładów na terenie huty.

Jeśli projekt się uda, z doświadczeń pracy zespołu w Stalowej Woli mają skorzystać inni w całej Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie