Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiątkowa moneta dla wspierających odnowę zabytkowych nagrobków w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Odnowiony nagrobek Ambrożego Ślepowrona Sługockiego, zmarłego w 1893 roku
Odnowiony nagrobek Ambrożego Ślepowrona Sługockiego, zmarłego w 1893 roku Zdzisław Surowaniec
Z powodu epidemii koronawirusa została odwołana tradycyjna kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie, przeprowadzana 1 listopada. W tym, roku, organizatorzy postanowili przenieść zbiórkę do internetu.

Do końca kwesty pozostało 14 dni. Z 15 tysięcy jakie założono o uzbierania, na tę chwilę uzbierano 1 tysiąc 583 złote.

- Kwesta trochę utknęła nam w miejscu. Aby was zachęcić do wsparcia e-kwesty postanowiliśmy wydać cegiełkę, którą wykonaliśmy w formie monety pamiątkowej z okazji 330 rocznicy założenia Rozwadowa. Awers przedstawia pieczęć jaką posługiwali się przedstawiciele Magistratu Miasta Rozwadowa z 1784. Rewers stanowi natomiast Godło Rozwadowa z lat dwudziestych XX wieku - mówią organizatorzy zbiórki z Fundacji „Przywróćmy pamięć”.

- Cegiełka to kwota 30 złotych. Z osobami, które wpłaciły wcześniej na tę kwestę lub większą postaramy skontaktować się i przekazać cegiełkę - zapewniają organizatorzy. W przyszłym roku Fundacja ma w planach renowację trzech nagrobków: Józefa Nowaka, Anieli Kaczorowej, księdza Jana Nykiela. Pieniądze można przekazywać na konto, które jest pod linkiem https://zrzutka.pl/w7vw6w.

Zachęcam do wsparcia Fundacja Przywróćmy Pamięć . Zapraszam do zrzutki na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków i cmentarza wojennego w Stalowej Woli-Rozwadowie - apeluje prezydent Lucjusz Nadbereżny.

W ciągu dziewięciu lat Fundacji udało się odnowić w sumie 19 zabytkowych nagrobków i pomników ze 118 wpisanych do rejestru zabytków. Oprócz ratowania zabytków na cmentarzu parafialnym organizacja od kilku lat prowadzi również badania cmentarza wojennego w Rozwadowie jak i podejmuje próby jego renowacji. Decyzją Ministerstwa Kultury w ubiegłym roku przyznano jej prawny statut Opiekuna Miejsca Pamięci dla tego cmentarza. Z inicjatywy Fundacji został opracowany przez Gminę Stalowa Wola plan renowacji cmentarza wojennego. Zyskał on aprobatę ze strony Urzędu Wojewódzkiego jak i Konserwatora Zabytków.

Rozwadowski cmentarz parafialny jest starszy od warszawskich Powązek i krakowskiego Cmentarza Rakowickiego. Został on założony jesienią 1785 roku.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie