Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętajmy o paragonie! Bez niego możemy zapomnieć o reklamacji

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Pamiętajmy! Bez paragonu możemy zapomnieć o reklamacji lub zwrocie wadliwego towaru.
Pamiętajmy! Bez paragonu możemy zapomnieć o reklamacji lub zwrocie wadliwego towaru. Grzegorz Lipiec
O wzięciu paragonu często zapominamy. Szkoda, bo czasami może być on nam bardzo pomocny Paragon, faktura, potwierdzenie przelewu - to pomaga udowodnić, że reklamowany towar został kupiony od sprzedawcy, do którego zwracamy się z roszczeniami.

Dowód zakupu musimy otrzymać niezależnie od miejsca sprzedaży produktu. Dotyczy to zakupów w sklepie, na bazarze czy w Internecie.

ZIMOWA AKCJA

Podsumowano zimową akcję "Nie bądź jeleń - Weź paragon". W województwie podkarpackim inicjatywa prowadzona była przez Urząd Kontroli Skarbowej w Rzeszowie i Izbę Skarbową w Rzeszowie. Inspektorzy kontroli skarbowej z Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie nałożyli 543 mandaty na kwotę ponad 80 tysięcy złotych za braki w ewidencji sprzedaży za pośrednictwem kasy rejestrującej i nie wydanie paragonu.

- Dążymy do tego, aby wydawanie paragonów było powszechne i po prostu "weszło w nawyk" sprzedawcom, którzy są do tego zobowiązani - mówi Teresa Piechowicz, rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie. - Problem tkwi również po stronie kupujących, którzy nie są zainteresowani wzięciem paragonu.

Wydanie paragonu w sklepie, barze czy restauracji ma duże znaczenie. Dzięki niemu nie tylko łatwiej jest dochodzić swoich praw, w przypadku reklamacji wadliwego towaru czy usługi, ale również porównywać ceny u różnych sprzedawców i kontrolować własne wydatki.

- Paragon to potwierdzenie, że podatek trafił do budżetu państwa, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy. Większe wpływy do budżetu państwa z tytułu płaconych podatków oznaczają zaś więcej pieniędzy na cele publiczne - dodaje Teresa Piechowicz.

WEŹ PARAGON

Zgodnie z prawem, dowodem na zawartą transakcję - obok paragonu - może być na przykład potwierdzenie płatności kartą, wyciąg z konta oraz faktura VAT. Gdy nie otrzymaliśmy paragonu od sprzedawcy, powinniśmy to zgłosić do urzędu kontroli skarbowej lub urzędu skarbowego.

Kiedy mamy problem z zakupami czy też nasza reklamacja zostanie odrzucona możemy liczyć na bezpłatną pomoc miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów. Poradę prawną można również uzyskać, dzwoniąc pod darmowy numer infolinii konsumenckiej 800-007-707. Warto żądać paragonu, który jest dowodem umowy zawartej między usługodawcą a klientem.

PARTNERZY

Partnerem akcji "Nie bądź jeleń - Weź paragon" był Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wsparciem służyli powiatowi i miejscy rzecznicy konsumentów, wojewódzkie inspektoraty inspekcji handlowej, Federacja Konsumentów, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich, Business Centre Club oraz samorządy lokalne i niektóre przedsiębiorstwa. "Echo Dnia" sprawowało patronat medialny nad tą inicjatywą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie