Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętamy o rocznicy zbrodni katyńskiej i ofiarach naszego regionu

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Uroczystości w Nisku uczciły pamięć ofiar Katynia
Uroczystości w Nisku uczciły pamięć ofiar Katynia Starostwo Nisko
Uroczysta Msza święta w Sanktuarium świętego Józefa w Nisku koncelebrowana przez księży tutejszej parafii, rozpoczęła obchody 79 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

We Mszy świętej uczestniczył starosta niżański Robert Bednarz, wicestarosta Adam Mach, przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk, zaproszeni goście, pracownicy starostwa oraz mieszkańcy Niska.

Rangę uroczystości podkreślała obecność pocztów sztandarowych szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat niżański oraz harcerzy.

Po Mszy świętej przedstawiciele władz powiatu niżańskiego starosta Robert Bednarz, wicestarosta Adam Mach, przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko oraz delegacje Gminy i Miasta Nisko, policji i straży, złożyli kwiaty pod Tablicą Katyńską.

Przypomnijmy, że Sejm RP podniósł w dniu 14 listopada 2007 roku do rangi święta datę 13 kwietnia, jako Dzień Katyński. Idąc tym śladem, Rada Powiatu Niżańskiego III kadencji, na Sesji w dniu 10 grudnia 2007 roku przyjęła przez aklamację dzień 13 kwietnia za Powiatowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jest to Dzień corocznego hołdu dla ponad 22 tysięcy zamordowanych na Wschodzie Polaków. Co roku w kwietniu, władze i mieszkańcy powiatu niżańskiego uczestniczą w uroczystościach poświęconych tamtym tragicznym dniom.

Natomiast Gminne Centrum Kultury w Radomyślu nad Sanem zaprasza na 29 kwietnia na odsłonięcie pamiątkowej tablicy katyńskiej poświęconej majorowi Tadeuszowi Kirchnerowi urodzonemu w Chwałowicach oficerowi Wojska Polskiego, mistrzowi Polski w lekkiej atletyce, zamordowanemu w Charkowie w kwietniu 1940 roku.

Blisko 80 lat temu w Katyniu, Charkowie, Twerze komunistyczni siepacze zamordowali dziesiątki tysięcy polskich bohaterów. Byli wśród nich między innymi oficerowie Wojska Polskiego – wybitni dowódcy i stratedzy, czy funkcjonariusze Policji Państwowej. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny i intelektualny. Stalowa Wola postawiła im pomnik w czerwcu ubiegłego roku na cmentarzu komunalnym. Na obelisku zostało upamiętnionych 26 oficerów Wojska Polskiego i 17 funkcjonariuszy Policji Państwowej.

Komuniści zamordowali dziesięć procent polskiej kadry oficerskiej, co szósty policjant zginął z rąk rosyjskich oprawców i ich sługusów. W ślad za ludobójstwem mundurowych, wydany został rozkaz o deportacji na Sybir rodzin polskich oficerów i policjantów. Wielu tam zmarło.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz: Wielkonoc po polsku

Źródło: vivi24

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie