Paraolimpiada 2020. Pierwszy medal dla Polski! Brąz Marcina Polaka. Wyniki Tokio 25.08 2021

Krzysztof Kawa
Marcin Polak i Michał Ładosz (z prawej) z brązowym medalem wyścigu na dochodzenie na 4 km
Paraolimpiada 2020. Pierwszy medal dla Polski na paraolimpiadzie w Japonii zdobył Marcin Polak. W wyścigu na dochodzenie rywalizował z Francuzem Alexandrem Lloverasem i spisał się znakomicie, pokonując rywala na ostatnich metrach. W Tokio w nocy z wtorku (24.08) na środę (25.08) odbyły się pierwsze konkurencje paraigrzysk olimpijskich. Sprawdź, jak radzą sobie Polacy (materiał jest aktualizowany).

Paraolimpiada 2020. Brązowy medal dla Polski w kolarstwie torowym

Marcin Polak wraz z pilotem Michałem Ładoszem w wyścigu na dochodzenie na 4 km uzyskali trzeci czas eliminacji (4:05,042) i nie byli do końca zadowoleni ze swojej postawy.

- Stać nas na więcej - powiedział Marcin Polak. - Byliśmy trochę zaspani. Zmiana czasu dała nam się we znaki - tłumaczył Michał Ładosz.

Ostatecznie Biało-Czerwoni rywalizowali o brązowy medal z Francuzami.

Na początku tracili dystans, po przejechaniu 2875 metrów strata wynosiła już ponad sekundę (1,063), ale wtedy Marcin Polak i Michał Ładosz zaczęli przyspieszać. Przewaga Lloverasa i jego partnera topniała z każdym metrem, trener Grzegorz Krejner głośno dopingował swoich podopiecznych. Kapitalny finisz naszych reprezentantów nastąpił na ostatnich 500 metrach i ostatecznie zwyciężyli o 0,276 s.

Marcin Polak i Michał Ładosz byli faworytem do złota w tej konkurencji, bowiem przed rokiem podczas mistrzostw świata w kanadyjskim Milton lubelska para stanęła na najwyższym stopniu podium.

Marcin Polak jest niedowidzący, natomiast Michał Ładosz jest jego pilotem. Obaj reprezentują Hetmana Lublin od lat odnosząc wielkie sukcesy na arenach krajowych i międzynarodowych. I to, co warto podkreślić, mimo iż od dawna rywalizują na tym samym rowerze o wiele gorszej konstrukcji niż np. Holendrzy, którym ulegli w eliminacjach.

Nie chciałbym mówić o jakichś konkretach i zapewniać o medalach, ale na pewno jedziemy do Tokio ze znacznie większymi nadziejami, aniżeli pięć lat temu do Rio de Janeiro. Liczymy, że teraz będzie znacznie lepiej, ale nie chcę zapeszać - mówił dla "Kuriera Lubelskiego" przed wylotem do Japonii Michał Ładosz.

Jak się okazało, nie zapeszył i spisał się świetnie. To pierwszy medal dla Polski na paraolimpiadzie 2020. Pół godziny po finałowym wyścigu, w którym Holendrzy pokonali Brytyjczyków, odbyła się ceremonia dekoracji. W naszej galerii znajdują się zdjęcia z tego wydarzenia.

Bardzo się stresowałem, bo to był wyścig o medal. Teraz czuję dumę. Teraz w kolejnym starcie będzie nam łatwiej - powiedział Marcin Polak na antenie TVP Sport.

- Stawialiśmy na tę konkurencję, dużo nas to kosztowało. Pierwszy wyścig nie był taki, jak sobie wymarzyliśmy, w drugim było bardzo ciężko, musieliśmy zachować dużo zimnej krwi - opowiadał Michał Ładosz. - Trener Grzesiek pokazywał nam na tablicy naszą stratę do Francuzów, ale musieliśmy wytrzymać ciśnienie. Do tego startu przygotowywaliśmy się pół roku. Wiele ciężkiej pracy, ale cieszę się, że nie poszła na marne i już możemy uznać te igrzyska za udane, lepsze od tych w Rio, gdy byliśmy bardzo rozczarowani.

Walkę rozpoczęli też nasi pozostali reprezentanci. Poniżej ich wyniki ze środowych startów w Tokio.

Pływanie

• Igor Hrehorowicz - awans do finału na 400 m st. dowolnym (klasa S9) z ósmym wynikiem (4:26,13).
  • Kamil Otowski - awans do finału na 100 m st. grzbietowym (klasa S2) z piątym wynikiem ((2:12,80). W finale zajął 6. miejsce.
  • Jacek Czech - awans do finału na 100 m st. grzbietowym (klasa S2) z szóstym wynikiem (2:14,25). W finale zajął 4. miejsce.
  • Joanna Mendak - nie awansowała do finału, zajmując 9. miejsce w eliminacjach na 100 m st. motylkowym (klasa S13, czas 1:08,41). Przed nią jeszcze start na 50 m.
  • Michał Golus - nie awansował do finału, zajmując 9. miejsce w eliminacjach na 100 m st. dowolnym (klasa S8, czas 1:01,26).

Szermierka na wózkach

• Grzegorz Pluta (kategoria B) w preeliminacjach zawodów indywidualnych szablistów wygrał z Istvanem Tarjanyim (5:3), Maxime Valetem (5:2), Pierre'em Mainville'em (5:0) i Luisem Chavesem (5:2), a także przegrał z Aleksanderem Kurzinem (4:5). Z bilansem 4-1 awansował do ćwierćfinału.
  • Grzegorz Pluta (kategoria B) w ćwierćfinale przegrał z Grekiem Panagiotisem Triantafyllou 13:15.
  • Adrian Castro (kategoria B) w preeliminacjach zawodów indywidualnych szablistów wygrał z Albertem Kamałowem (5:3), Andriejem Pranewiczem (5:2), Ammarem Alim (4:2), Yanke Fengiem (5:3) i Ryujim Ondą (5:1) oraz przegrał z Panagiotisem Triantafyllou (4:5). Z bilansem 5-1 awansował do ćwierćfinału, w którym pokonał Węgra Istvana Tarjanyima 15:4.
  • Kinga Dróżdż (kategoria A) w preeliminacjach zawodów indywidualnych szablistek wygrała z Ruth Morel (5:0), Nino Tibilaszwili (5:1) i Jewgeniją Syczewą (5:3) oraz przegrała z Haiyan Gu (4:5). Z bilansem 3-1 awansowała do ćwierćfinału, w którym przegrała z Węgierką Evą Hajmasi 14:15.
  • Marta Fidrych (kategoria A) w preeliminacjach zawodów indywidualnych szablistek wygrała z Gemmą Collis-McCann (5:1) i Ionelą Mogos (5:1) oraz przegrała z Natalią Morkwicz (1:5) i Evą Hajmasi (1:5). Z bilansem 2-2 awansowała do 1/8 finału.
  • Marta Fidrych (kategoria A) w 1/8 finału pokonała Węgierkę Amarillę Veres 15:10, a w ćwierćfinale przegrała z Chinką Jing Bian 9:15.

Tenis stołowy

Faza grupowa:

• Karolina Pęk (klasa 9) pokonała Koreankę Kun-Hea Kim 3:1 (11:4, 11:6, 8:11, 11:6).
  • Rafał Czuper (klasa 2) wygrał z reprezentantem Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego Rasulem Nazirowem 3:0 (11:3, 11:4, 11:4).
  • Tomasz Jakimczuk (klasa 2) przegrał z Francuzem Fabienem Lamiraultem 0:3 (3:11, 5:11, 2:11).
  • Krystyna Łysiak (klasa 11) przegrała z reprezentantką Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego Eleną Prokofiewą 0:3 (5:11, 6:11, 6:11).