Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patriotyzm naszych czasów

Grzegorz LIPIEC [email protected]
Patriotyzm według Polaków to przede wszystkim uczestniczenie w świętach narodowych.
Patriotyzm według Polaków to przede wszystkim uczestniczenie w świętach narodowych. Fot. Grzegorz Lipiec
11 listopada będziemy obchodzić 92. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Czym jest dla nas obecnie patriotyzm? Czy potrafimy szanować nasze barwy narodowe? Wreszcie, jak mamy świętować dzień niepodległości.

Polska Akademia Nauk przeprowadziła badania, z których wynika, że co siódmy Polak błędnie kojarzy Święto Niepodległości z innym wydarzeniem, co jedenasty nie wie, jaką obchodzimy rocznicę 11 listopada. Prawie połowa Polaków nie świętuje dnia odzyskania niepodległości, a tylko co czwarty z tej okazji wywiesza biało-czerwoną flagę.

CIESZMY SIĘ Z ODZYSKANIA WOLNOŚCI

11 listopada to polskie święto narodowe obchodzone na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Jako święto narodowe 11 listopada został ustanowiony w ostatnich latach II Rzeczpospolitej, a przywrócone w 1989 roku.

Dzień 11 listopada 1918 roku był radosnym momentem w naszej historii, jednak obecnie nic nie pozostało z tamtego szczęścia we współczesnych obchodach odzyskania niepodległości. Jak mówią historycy, martyrologia jest ważna, ale zwłaszcza do młodszych osób w ogóle nie dociera. We Francji (14 lipca), czy też w Stanach Zjednoczonych (4 lipca) ludzie tłumnie uczestniczą w barwnych pochodach, podczas których cieszą się ze swojej wolności, a w Polsce… wszystko ogranicza się do mszy świętej, apelu, złożenia wieńców.

Na szczęście coraz częściej odchodzi się od tej romantycznej wizji świąt narodowych i mieszkańcy miast oraz miasteczek uczestniczą w paradach wojskowych oraz inscenizacjach historycznych. Odpowiedzią na pytanie, czym jest patriotyzm, jest także rosnąca popularność takiego serialu, jak choćby "Czas honoru". Opowieść o polskich partyzantach i życiu w okupowanej Warszawie w latach drugiej wojny światowej przyciąga przed ekrany miliony Polaków.

- Patriotyzm w dzisiejszych czasach ma bardzo szeroki wymiar. To nie tylko uczestnictwo w świętach narodowych, ale także głosowanie w wyborach. Dzięki temu mamy szansę brać w swoje dłonie odpowiedzialność za przyszłość miejscowości, województwa i kraju, w którym mieszkamy. Patriotyzmem jest także nauka, praca i doskonalenie swoich umiejętności - wyjaśnia Janusz Cisek, historyk, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

EDUKACJA MŁODZIEŻY

W przededniu Święta Niepodległości Prawo i Sprawiedliwość przygotowało ciekawą propozycję mającą na celu edukację patriotyczną młodzieży.

Odbierając dowód, każdy osiemnastolatek otrzymywałby egzemplarz konstytucji, a także flagę narodową złożoną w ładnym etui i hymn na odpowiednim nośniku. Uroczystość miałaby się odbywać kilka razy w roku na sesji Rady Gminy. Parlamentarzyści PiS-u tłumacząc swoją propozycję skarżą się na brak szacunku Polaków dla godła, flagi i hymnu oraz słabe manifestowanie patriotyzmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie