Piękny jubileusz! Zofia Szwed z Nowego Nartu świętowała setne urodziny

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Pani Zofia Szwed jest szesnastą osobą obchodzącą 100-lecie urodzin w gminie Jeżowe
Pani Zofia Szwed jest szesnastą osobą obchodzącą 100-lecie urodzin w gminie Jeżowe Urząd Gminy
Piękny jubileusz 100-lecia swoich urodzin obchodziła 30 września Zofia Szwed z Nowego Nartu, w powiecie niżańskim.

Zofia Szwed, z domu Piskor, przyszła na świat 29 września 1921 roku, jednak w dokumentach została wpisana data urodzenia 30 września 1921 roku. Stulatka pochodzi z Nagnajowa, który teraz stanowi jedną z dzielnic Tarnobrzega. Była córką stelmacha (stelmach to rzemieślnik, który zajmował się wyrobem kół i innych części wozów, powozów, bryczek, sań), który pracował we dworze u barona. Ów baron był właścicielem dworu w Zaleszanach, Grębowie oraz Nowym Narcie.

Początkowo rodzina Piskorów ze względu na pracę ojca osiedliła się w Zaleszanach, tam jednak zgodnie z kontraktem mogli mieszkać jedynie przez dziesięć lat. Po upływie tego czasu zostali przeniesieni do pracy we dworze w Nowym Narcie w gminie Jeżowe w powiecie niżańskim. Tam właśnie pani Zofia poznała swojego męża Jana Szweda, za którego wyszła za mąż w 1938 roku, mając wtedy 17 lat.  Małżeństwo doczekało się dziesięciorga dzieci (sześcioro zmarło).   

Podczas II wojny światowej pani Zofia wraz z rodziną była zmuszona do opuszczenia miejscowości Nowy Nart z powodu wysiedlenia jej przez Niemców. Wówczas udali się do Dąbrowicy, aktualnie jest to powiat leżajski, gdzie mieszkali przez kilka lat. Jak wspomina stulatka, czasy były ciężkie, trwała wojna. Rodzina każdego dnia walczyła o przetrwanie. Nie było to łatwe, ponieważ na tamtych terenach bardzo prężnia działała partyzantka, zwalczana przez Niemców. Partyzanci dopominali się o pomoc w postaci jedzenia. Pani Zofia zajmowała się wychowaniem dzieci, a mąż pracował.

Gdy wojna miała się już ku końcowi, pewien znajomy zaproponował rodzinie przeniesienie się do miejscowości Kamień (dziś powiat rzeszowski), z czego skorzystali. Niedługo potem dowiedzieli się, że w Nowym Narcie dworem zarządza pewien Niemiec, do którego udał się mąż pani Zofii i otrzymał pracę oraz możliwość powrotu do ojczystej wsi. Sytuacja ta jednak nie trwała długo, ponieważ z powodu przegranej wojny Niemcy opuścili Nowy Nart. Państwo Szwedowie pozostali jednak w rodzimej miejscowości. Panu Janowi udało się otrzymać pracę w młynie. Odtąd rodzina osiadła i nie tułała się już po świecie.

W roku 1985 Zofia Szwed została wdową. Jubilatka doczekała się 23 wnucząt, 30 prawnucząt oraz 10 praprawnucząt. Pani Zofia Szwed jest szesnastą osobą obchodzącą 100-lecie urodzin w gminie Jeżowe.      

Uroczystość związana z jubilatką miała kameralny charakter i  odbyła się w jej domu. W tym wyjątkowym dniu panią Zofię odwiedzili: Marek Stępak - wójt gminy Jeżowe, Marian Koc - przewodniczący Rady Gminy Jeżowe, Małgorzata Bolka - kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeżowem, Marek Błądek- Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Jeżowem, Bajek Mirosław - radny gminy Jeżowe, ksiądz Adam Stachowicz - proboszcz parafii Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Nowym Narcie, Kopeć Szczepan - sołtys wsi Nowy Nart, Jan Dziewic - lekarz. Goście złożyli Jubilatce gratulacje, dyplomy i kwiaty, a także najserdeczniejsze życzenia następnych wielu lat w zdrowiu i wszelkiej pomyślności.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie