Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza taka publikacja - XVI-wieczny Sandomierz w nowej książce

Małgorzata Płaza
Dominice Burdzy dziękował za publikację biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
Dominice Burdzy dziękował za publikację biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Małgorzata Płaza
Wzajemnym relacjom między władzami kościelnymi a miejskimi w Sandomierzu w XVI wieku poświęcona jest wydana w ostatnich dniach książka Dominiki Burdzy. Promocja publikacji odbyła się w Muzeum Diecezjalnym.

- Jest to jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza, monografia szczegółowa dotycząca dziejów Sandomierza. Obejmuje ona całokształt relacji między państwem i Kościołem, w wycinku jednego stulecia - podkreślił ksiądz prałat Waldemar Gałązka, oficjał Sądu Biskupiego, który zaprezentował książkę.

Autorka pisze o współistnieniu Kościoła i miasta na wielu płaszczyznach - prawnej, gospodarczej, kulturalnej, religijnej i społecznej. W pracy po raz pierwszy na taką skalę zostały wykorzystane źródła z archiwów Sandomierza, Krakowa i Warszawy, które do tej pory nie były badane. Źródła archiwalne, podkreśliła autorka, stanowią trzon pracy.

- Koegzystencja władz miejskich i kościelnych w Sandomierzu była spokojna i konstruktywna. Oczywiście, zdarzały się konflikty, bo takie zawsze są nieuniknione, ale generalnie można powiedzieć, że na forum gospodarczym, religijnym i społecznym, współpraca była widoczna - powiedziała Dominika Burdzy.

Książka pod tytułem "Szesnastowieczny Sandomierz - kościół i miasto" stanowi skróconą wersję pracy doktorskiej Dominiki Burdzy, obronionej w 2008 roku w Instytucie Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, napisanej pod kierunkiem profesor Jadwigi Muszyńskiej.

Autorka przyznała, że początki jej zainteresowania historią Sandomierza, miały miejsce w bibliotece seminaryjnej, podczas przygotowywania pracy magisterskiej dotyczącej bractw religijnych w Sandomierzu. Sandomierskiej tematyki ma dotyczyć także rozprawa habilitacyjna doktor Burdzy.

Promocja książki Dominiki Burdzy została zorganizowana w ramach cyklu "Pamięć o ludziach i dziełach", towarzyszącego przygotowaniom do jubileuszu 200-lecia diecezji sandomierskiej (1818-2018).

- Prezentowana praca przybliża nam szesnastowieczny Sandomierz. Autorka nazwała tamten okres "złotym wiekiem" naszego miasta. Czas sandomierskiej prosperity był wynikiem owocnej współpracy duchowieństwa i świeckich, co przełożyło się na wzrost poziomu duchowego, rozwój szkolnictwa, dzieł charytatywnych i różnorodną twórczość. Przywołanie tamtego czasu skłania do refleksji, na ile nasze dzisiejsze działania przyczyniają się do pomnażania niezwykłego dziedzictwa, którego jesteśmy spadkobiercami - mówił podczas spotkania biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Dominika Burdzy pochodzi z gminy Grębów. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Tarnobrzegu. Pracę magisterską pisała pod kierunkiem profesora Waldemara Kowalskiego na temat: "Bractwo literackie przy kościele św. Piotra w Sandomierzu w XVIII wieku". Publikowała w "Zeszytach Sandomierskich".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pierwsza taka publikacja - XVI-wieczny Sandomierz w nowej książce - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie