Pierwszy dzwonek w szkole. Co nowy rok przyniesie uczniom i nauczycielom?

Grzegorz LIPIEC [email protected]
sxc.hu
Udostępnij:
Rozpoczyna się nowy rok szkolny. Co przyniesie uczniom i nauczycielom? Kogo czeka najwięcej nowości?

Kalendarium roku szkolnego 2012/13

Kalendarium roku szkolnego 2012/13

3 września - początek zajęć; 23-31 grudnia - zimowa przerwa świąteczna; 11-24 lutego - ferie podkarpackie, 28 marca-2 kwietnia - wiosenna przerwa świąteczna; 4 kwietnia - sprawdzian szóstoklasisty; 23 kwietnia - część humanistyczna egzaminu gimnazjalnego, następnego dnia część matematyczno-przyrodnicza, kolejnego dnia część językowa; 7 maja - początek pisemnych matur, egzamin z języka polskiego; 28 czerwca - zakończenie roku szkolnego.

U progu roku szkolnego sprawdzamy, co najbliższych 10 miesięcy przyniesie podkarpackim uczniom.
Największe zmiany czekają uczniów pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych. Wkracza tam reforma edukacji wraz z nową podstawą programową nauczania.

PO NOWEMU

Zgodnie z założeniami reformy uczniowie pierwszych klas liceów ogólnokształcących będą kontynuowali rozpoczętą w gimnazjum naukę wszystkich przedmiotów ogólnych w zakresie podstawowym, w tym obowiązkowych przedmiotów maturalnych: języka polskiego, matematyki, języków obcych.

Na lekcjach historii będą poznawać dzieje Polski i świata od 1918 roku do współczesności, na fizyce - uczyć się o grawitacji i astronomii oraz fizyce atomowej i jądrowej. Na lekcjach geografii będą rozważać problemy demograficzne, społeczne i gospodarcze współczesnego świata, na chemii - poznają budowę, właściwości oraz zastosowanie materiałów i tworzyw pochodzenia naturalnego oraz środków chemicznych, z którymi spotykają się na co dzień. Biologia będzie okazją do zgłębiania zagadnień biotechnologicznych, inżynierii genetycznej i bioróżnorodności. Już w trakcie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych uczniowie deklarowali wstępnie wybór od dwóch do czterech przedmiotów, których będą się uczyć w drugiej klasie w zakresie rozszerzonym, w znacznie większej niż dotąd liczbie godzin.

- Właściwie ta zmiana to konieczność, następstwo wprowadzania i realizacji nowego programu nauczania w gimnazjach - mówi Jacek Wojtas, podkarpacki kurator oświaty.

SZEŚCIOLATKI

Wprowadzanie reformy edukacji będzie w roku szkolnym 2012/2013 kontynuowane także w szkołach podstawowych. Od 1 września nie tylko w przedszkolach, w klasach I-III szkół podstawowych, I-III klasach gimnazjów i pierwszych klasach szkół ponadgimnazjalnych obowiązywać będzie nowa podstawa programowa nauczania. Pojawi się ona także w czwartych klasach szkół podstawowych.
Z kolei w pierwszych klasach szkół podstawowych kolejny rok z rzędu obok siedmiolatków rozpoczną naukę sześciolatki. Miały pójść wszystkie obowiązkowo do szkół już we wrześniu tego roku, ale wprowadzenie obowiązku szkolnego przesunięto o dwa lata na wrzesień 2014 roku.

Dni ustawowo wolne od lekcji

Dni ustawowo wolne od lekcji

14 października, Dzień Edukacji Narodowej - wypada w niedzielę; 1 listopada, Wszystkich Świętych - czwartek; 11 listopada, Święto Niepodległości - niedziela; 1 styczeń, Nowy Rok - wtorek; 6 stycznia, Trzech Króli - niedziela; 1 maja, Święto Pracy - środa; 3 maja, Święto Konstytucji 3 Maja - piątek; 30 maja, Boże Ciało - czwartek.

SZANSA W CYFRYZACJI

Nowy rok szkolny to także pilotaż rządowego programu Cyfrowa Szkoła. Realizowany będzie on w ponad 400 szkołach podstawowych w całym kraju. Prowadzone będą szkolenia nauczycieli, dyrektorów i koordynatorów tego projektu.

- Po zakończeniu najlepsze rozwiązania będą podstawą docelowego, wieloletniego programu cyfryzacji nauczania w polskich szkołach - dodaje Jacek Wojtas.

Równolegle do pilotażu mają trwać prace nad przygotowaniem co najmniej 18 elektronicznych podręczników do 14 przedmiotów (na przygotowanie e-podręczników przewidziano trzy lata).

SZKOLNY KALENDARZ

Oprócz dni wolnych "ustawowo", dyrektorzy szkół mają prawo zaplanować do 6 dni wolnych (w szkołach podstawowych), 8 dni (w gimnazjach) i 10 dni (w liceach i technikach). To zwykle są dni w czasie egzaminów państwowych i pojedyncze dni pomiędzy świętami. Z tegorocznego kalendarza już widać, że wiele szkół zaplanuje wolne na 2 listopada (piątek), 2 maja (czwartek) i zapewne 31 maja (piątek).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Podkarpackie
Dodaj ogłoszenie