Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzwonek w szkole. Co nowy rok przyniesie uczniom i nauczycielom?

Grzegorz LIPIEC [email protected]
sxc.hu
Rozpoczyna się nowy rok szkolny. Co przyniesie uczniom i nauczycielom? Kogo czeka najwięcej nowości?

Kalendarium roku szkolnego 2012/13

Kalendarium roku szkolnego 2012/13

3 września - początek zajęć; 23-31 grudnia - zimowa przerwa świąteczna; 11-24 lutego - ferie podkarpackie, 28 marca-2 kwietnia - wiosenna przerwa świąteczna; 4 kwietnia - sprawdzian szóstoklasisty; 23 kwietnia - część humanistyczna egzaminu gimnazjalnego, następnego dnia część matematyczno-przyrodnicza, kolejnego dnia część językowa; 7 maja - początek pisemnych matur, egzamin z języka polskiego; 28 czerwca - zakończenie roku szkolnego.

U progu roku szkolnego sprawdzamy, co najbliższych 10 miesięcy przyniesie podkarpackim uczniom.
Największe zmiany czekają uczniów pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych. Wkracza tam reforma edukacji wraz z nową podstawą programową nauczania.

PO NOWEMU

Zgodnie z założeniami reformy uczniowie pierwszych klas liceów ogólnokształcących będą kontynuowali rozpoczętą w gimnazjum naukę wszystkich przedmiotów ogólnych w zakresie podstawowym, w tym obowiązkowych przedmiotów maturalnych: języka polskiego, matematyki, języków obcych.

Na lekcjach historii będą poznawać dzieje Polski i świata od 1918 roku do współczesności, na fizyce - uczyć się o grawitacji i astronomii oraz fizyce atomowej i jądrowej. Na lekcjach geografii będą rozważać problemy demograficzne, społeczne i gospodarcze współczesnego świata, na chemii - poznają budowę, właściwości oraz zastosowanie materiałów i tworzyw pochodzenia naturalnego oraz środków chemicznych, z którymi spotykają się na co dzień. Biologia będzie okazją do zgłębiania zagadnień biotechnologicznych, inżynierii genetycznej i bioróżnorodności. Już w trakcie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych uczniowie deklarowali wstępnie wybór od dwóch do czterech przedmiotów, których będą się uczyć w drugiej klasie w zakresie rozszerzonym, w znacznie większej niż dotąd liczbie godzin.

- Właściwie ta zmiana to konieczność, następstwo wprowadzania i realizacji nowego programu nauczania w gimnazjach - mówi Jacek Wojtas, podkarpacki kurator oświaty.

SZEŚCIOLATKI

Wprowadzanie reformy edukacji będzie w roku szkolnym 2012/2013 kontynuowane także w szkołach podstawowych. Od 1 września nie tylko w przedszkolach, w klasach I-III szkół podstawowych, I-III klasach gimnazjów i pierwszych klasach szkół ponadgimnazjalnych obowiązywać będzie nowa podstawa programowa nauczania. Pojawi się ona także w czwartych klasach szkół podstawowych.
Z kolei w pierwszych klasach szkół podstawowych kolejny rok z rzędu obok siedmiolatków rozpoczną naukę sześciolatki. Miały pójść wszystkie obowiązkowo do szkół już we wrześniu tego roku, ale wprowadzenie obowiązku szkolnego przesunięto o dwa lata na wrzesień 2014 roku.

Dni ustawowo wolne od lekcji

Dni ustawowo wolne od lekcji

14 października, Dzień Edukacji Narodowej - wypada w niedzielę; 1 listopada, Wszystkich Świętych - czwartek; 11 listopada, Święto Niepodległości - niedziela; 1 styczeń, Nowy Rok - wtorek; 6 stycznia, Trzech Króli - niedziela; 1 maja, Święto Pracy - środa; 3 maja, Święto Konstytucji 3 Maja - piątek; 30 maja, Boże Ciało - czwartek.

SZANSA W CYFRYZACJI

Nowy rok szkolny to także pilotaż rządowego programu Cyfrowa Szkoła. Realizowany będzie on w ponad 400 szkołach podstawowych w całym kraju. Prowadzone będą szkolenia nauczycieli, dyrektorów i koordynatorów tego projektu.

- Po zakończeniu najlepsze rozwiązania będą podstawą docelowego, wieloletniego programu cyfryzacji nauczania w polskich szkołach - dodaje Jacek Wojtas.

Równolegle do pilotażu mają trwać prace nad przygotowaniem co najmniej 18 elektronicznych podręczników do 14 przedmiotów (na przygotowanie e-podręczników przewidziano trzy lata).

SZKOLNY KALENDARZ

Oprócz dni wolnych "ustawowo", dyrektorzy szkół mają prawo zaplanować do 6 dni wolnych (w szkołach podstawowych), 8 dni (w gimnazjach) i 10 dni (w liceach i technikach). To zwykle są dni w czasie egzaminów państwowych i pojedyncze dni pomiędzy świętami. Z tegorocznego kalendarza już widać, że wiele szkół zaplanuje wolne na 2 listopada (piątek), 2 maja (czwartek) i zapewne 31 maja (piątek).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie