Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy w historii ranking podkarpackich gmin. Sprawdź wyniki!

Grzegorz LIPIEC [email protected]
Na zdjęciu oczyszczalnia ścieków w miejscowości Stany, w gminie Bojanów. To właśnie dzięki kosztownej inwestycji, jaką jest kanalizacja części gminy Bojanów, samorząd zajął w Rankingu Gmin Podkarpacia wysokie, bo szóste miejsce.
Na zdjęciu oczyszczalnia ścieków w miejscowości Stany, w gminie Bojanów. To właśnie dzięki kosztownej inwestycji, jaką jest kanalizacja części gminy Bojanów, samorząd zajął w Rankingu Gmin Podkarpacia wysokie, bo szóste miejsce. Zdzisław Surowaniec
Według twórców Rankingu Gmin Podkarpacia najlepiej rozwijają się gminy powiatu leskiego: Solina, która zajęła pierwsze miejsce oraz Lesko i Cisna.

155 gmin

Specjaliści z Podkarpackiego Ośrodka Samorządu Terytorialnego oraz Urzędu Statystycznego w Rzeszowie tworząc Ranking Gmin Podkarpacia wzięli "pod lupę" wskaźniki społeczno-gospodarcze 155 gmin. Do rankingu nie były wliczane miasta na prawach powiatu, czyli: Rzeszów, Tarnobrzeg, Krosno i Przemyśl.

Ranking Gmin Podkarpacia - Top 20

Ranking Gmin Podkarpacia - Top 20

1. Solina - powiat leski: 55,11 punktów; 2. Lesko - powiat leski: 53,50; 3. Cisna - powiat leski: 50,86; 4. Ostrów - powiat ropczycko-sędziszowski: 50,28; 5. Lutowiska - powiat bieszczadzki: 49,78; 6. Bojanów - powiat stalowowolski: 49,31; 7. Lubenia - powiat rzeszowski-ziemski: 45,60; 8. Domaradz - powiat Brzozowski: 45,26; 9. Jasienica Rosielna - powiat brzozowski: 44,96; 10. Nowy Żmigród - powiat jasielski: 44,25; 11. Boguchwała - powiat rzeszowski-ziemski: 43,83; 12. Pysznica - powiat stalowowolski: 43,41; 13. Mielec - powiat mielecki: 43,14; 14. Stalowa Wola - powiat stalowowolski: 42,95; 15. Krzeszów - powiat niżański: 42,65; 16. Dzikowiec - powiat kolbuszowski: 42,63; 17. Frysztak - powiat strzyżowski: 41,65; 18. Łańcut - powiat łańcucki: 41,09; 19. Dydnia - powiat brzozowski: 40,91; 20. Jasło - powiat jasielski: 40,16.

Klasyfikację stworzyli specjaliści z Podkarpackiego Ośrodka Samorządu Terytorialnego oraz Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.

JAK POWSTAWAŁ RANKING?

Twórcy rankingu za pomocą określonych wskaźników rozwoju społeczno-gospodarczego chcieli sprawdzić, jak zarządzane są poszczególne gminy, jak wygląda tam jakość życia oraz jak wydawane są publiczne pieniądze.
Ranking prezentuje dwadzieścia najlepszych, ze 155 ocenianych gmin. Ocenie nie podlegały miasta na prawach powiatu: Rzeszów, Tarnobrzeg, Krosno i Przemyśl.

- Na gratulacje zasługują przedstawiciele całej pierwszej dwudziestki rankingu, którzy z pewnością zasługują na miano podkarpackiej ekstraklasy samorządowej - mówi Anatol Władyka, wicedyrektor Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji, inicjator Rankingu Gmin. - Mamy nadzieję, że podobnie, jak w Małopolsce ranking wprowadzi do publicznej debaty zasadę oceny samorządów przy pomocy wskaźników liczbowych, które stanowią dla społeczeństwa jasny obraz rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Sądzimy, że zarówno dane zebrane o gminach, jak i ich analizy mogą stać się podstawą poważnej dyskusji zarówno nad rozwiązaniami bieżącymi, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju regionu.

Statystyki za rok 2010 zebrane zostały przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie. Przy powstawaniu rankingu brano pod uwagę: wydatki na inwestycje, na administrację publiczną, środki pozyskane z Unii Europejskiej, zarejestrowane przedsiębiorstwa, a także saldo migracji, liczbę czytelników z bibliotek oraz uśrednione wyniki sprawdzianu szóstoklasistów.

- Tak szeroki zakres wskaźników pozwolił nam na obiektywną ocenę stanu rozwoju danej gminy. Nie ocenialiśmy powiatów, dlatego z rankingu wykluczyliśmy miasta na prawach powiatu - wyjaśnia Agnieszka Cudek, specjalista do spraw promocji i marketingu z Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji, inicjator Rankingu Gmin. - Potem za pomocą specjalnego wzoru, wyliczany był wskaźniki, dzięki któremu można było sklasyfikować poszczególne gminy.

WYGRYWA SOLINA

Jak się okazało prym w Rankingu Gmin Podkarpacia wiodą gminy z powiatu leskiego. Pierwsze miejsce zajęła Solina, drugie Lesko, a trzecie Cisna. Czwarty był Ostrów, miejscowość znajdująca się w powiecie ropczycko-sędziszowskim, a piąte miejsce zajęły Lutowiska z powiatu bieszczadzkiego.
Większych miast próżno szukać w pierwszej dziesiątce. Dopiero na trzynastym miejscu jest Mielec, a na czternastym Stalowa Wola.

W czołowej dwudziestce są notowane gminy z północnego Podkarpacia. Oprócz wymienionej już Stalowej Woli, na szóstym miejscu mamy gminę Bojanów (powiat stalowowolski), Pysznica (powiat stalowowolski) - dwunaste miejsce oraz Krzeszów (powiat niżański) - piętnaste miejsce.

Oprócz klasyfikacji ogólnej twórcy rankingu wyróżniali liderów poszczególnych wskaźników. I tak na przykład: największy roczny dochód na jednego mieszkańca jest w gminie Ostrów - 4922,10 złotych, Dydnia ma największe wydatki inwestycyjne na jednego mieszkańca. W Mielcu wydatki administracji publicznej są najniższe i wynoszą 133,05 złotych rocznie na jednego mieszkańca. W Bojanowie wydano najwięcej pieniędzy na inwestycje w gospodarkę komunalną i ochronę środowiska - 1923,45 złotych na jednego mieszkańca w ciągu roku. Co ciekawe wśród podkarpackich gmin to właśnie w Pysznicy zanotowano najlepszy wskaźnik salda migracyjnego, który wynosi 12,98 na tysiąc mieszkańców. Oznacza to, że więcej osób przybywało do podstalowowolskiej Pysznicy niż ją opuszczało.

INWESTYCJA W PRZYSZŁOŚĆ

Władze gminy Bojanów, w powiecie stalowowolskim były zaskoczone, kiedy zapytaliśmy o wyniki rankingu. - Nie spodziewaliśmy się, aż takiego wyróżnienia. Nasz dobry wynik bierze się przede wszystkim z milionowych inwestycji, jakie poczyniliśmy w ochronie środowiska i gospodarce komunalnej. W dwóch etapach skanalizowano miejscowości Stany i Bojanów, wybudowano nowoczesną oczyszczalnię ścieków, na co wydaliśmy ponad 22 miliony złotych, z czego ponad połowa pochodziła z Unii Europejskiej - mówi Zofia Kruk, zastępca wójta gminy Bojanów. - Staramy się także modernizować infrastrukturę drogową. Są to w końcu inwestycje w przyszłość.

Wyniki rankingu krótko komentuje prezydent Stalowej Woli. - Liczby pokazują, że Stalowa Wola jest na dobrej drodze rozwoju - mówi Andrzej Szlęzak.

Czy rzeczywiście ranking Podkarpackiego Ośrodka Samorządu Terytorialnego oraz Urzędu Statystycznego w Rzeszowie prezentuje najlepsze gminy naszego województwa? Czekamy na państwa opinie.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie