Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieszo ze świętym Jakubem

Adam Ligiecki
Historyczna, pierwsza ponidziańska pielgrzymka Małopolską Drogą Świętego Jakuba, wyruszyła ze Skalbmierza.
Historyczna, pierwsza ponidziańska pielgrzymka Małopolską Drogą Świętego Jakuba, wyruszyła ze Skalbmierza. Adam Ligiecki
192 kilometry liczy Małopolska Droga z Sandomierza do Krakowa. Ponidziański odcinek szlaku został już przetarty. Na pierwszą pielgrzymkę po tej części drogi Jakubowej wierni ze Skalbmierza wybrali się w okresie wakacji do Pałecznicy. A potem pątnicy przeszli kolejny odcinek. Sobotnia piesza wędrówka prowadziła z Czarnocina do Skalbmierza. Historyczną trasą - przez Koryto, Kobylniki.

SKALBMIERZ PIERWSZY

- Te pielgrzymki mają na celu popularyzację nowo otwartego szlaku Świętego Jakuba na terenie Ponidzia, w regionie świętokrzyskim - mówi ksiądz kanonik Marian Fatyga, proboszcz parafii w Skalbmierzu.

Skalbmierz odgrywa w tym projekcie rolę szczególną. Właśnie tutaj, jesienią 2008 roku, odbyło się pierwsze spotkanie w sprawie otwarcia świętokrzyskiego odcinka Jakubowej trasy Sandomierz - Kraków. Stąd też wystartowała pielgrzymka inaugurująca ponidziański etap szlaku.

120 osób wyruszyło podczas wakacji sprzed skalbmierskiej kolegiaty do Pałecznicy w Małopolsce. W gronie pątników byli liderzy obu lokalnych samorządów, nie brakowało też młodzieży. "Rekolekcje w drodze" miały bogaty program - w przerwach między modlitwą wierni mogli wysłuchać referatów dotyczących szlaku oraz postaci Świętego Jakuba.

PAPIEŻ POKAZAŁ

Camino de Santiago - Droga Świętego Jakuba Apostoła Starszego - to europejski szlak pielgrzymowania, który przetrwał ponad 1000 lat. Przebiega przez niemal cały kontynent, do grobu Świętego Jakuba w Santiago de Compostela, w hiszpańskiej Galicji. Polakom pokazał je na nowo Papież Jan Paweł II. Obecnie mamy w naszym kraju kilka dróg Jakubowych, między innymi Lęborską, Lubuską, Wielkopolską, Dolnośląską, Via Regia, Szlak Piastowski.

Trasa małopolska rozpoczyna swój bieg przy kościele dominikańskim Świętego Jakuba w Sandomierzu, kończy się na Rynku Starego Miasta w Krakowie. Powstała w 2007 roku. Na terenie Ponidzia prowadzi przez Szczaworyż w powiecie buskim i Probołowice w pińczowskim, gdzie znajdują się świątynie Jakuba. Oznakowanie pielgrzymiego szlaku stanowią charakterystyczne, złociste muszle na betonowych słupach i żółte strzałki. Zostały zamontowane także dzięki zaangażowaniu lokalnych samorządów.

BLISKA TRADYCJI

Sobotnia pielgrzymka pokazała, że postać Jakuba Apostoła Starszego - pierwszego męczennika, otaczanego szczególnym kultem w Hiszpanii - jest bliska także naszej tradycji. Pątnicy przeszli trasę sprzed kościoła w Czarnocinie, malowniczymi terenami przez Koryto i Kobylniki do Skalbmierza.

Równa Jerozolimie

Pielgrzymki do grobu Świętego Jakuba w Santiago de Compostela rozpoczęły się w IX wieku. Niedługo potem, mocą aktu papieskiego, uznano to miejsce za jeden z trzech najważniejszych - obok Jerozolimy i Rzymu - ośrodków dla chrześcijan. Obecnie Compostelę odwiedza blisko 6 milionów osób rocznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pieszo ze świętym Jakubem - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie