Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plaża nad Jeziorem Tarnobrzeskim już otwarta. Nad wodą pamiętajmy o bezpieczeństwie

Grzegorz LIPIEC [email protected]
Sezon plażowy nad Jeziorem Tarnobrzeskim już się rozpoczął. Do tej pory dzięki pracy ratowników z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz policji nie doszło do żadnych tragicznych zdarzeń.
Sezon plażowy nad Jeziorem Tarnobrzeskim już się rozpoczął. Do tej pory dzięki pracy ratowników z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz policji nie doszło do żadnych tragicznych zdarzeń. Grzegorz Lipiec
Służby ratownicze radzą, jak bezpiecznie wypoczywać na wodą

Zasady bezpiecznej kąpieli

Zasady bezpiecznej kąpieli

1. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
2. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku.
3. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję w celu uniknięcia wstrząsu termicznego.
4. Staraj się pływać tylko w miejscach strzeżonych gdzie jest ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
5. Zapoznaj się z regulaminem kąpieliska (pływalni), na którym przebywasz.
6. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
7. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura wynosi 22-25 stopni).
8. Nie skacz do wody (zwłaszcza na główkę) w miejscach nieznanych.
9. Materac dmuchany służy do innych celów niż wypływanie na głęboką wodę.
10. Nigdy nie pływaj samotnie, bez asekuracji drugiej osoby (choćby z brzegu).
11. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy.

Brawura, chęć popisania się przed znajomymi, alkohol, plażowanie na dzikich kąpieliskach. Są najczęstszymi przyczynami wypadków nad wodą.

Plaża nad największym akwenem wodnym na północnym Podkarpaciu, czyli Jeziorem Tarnobrzeskim jest już otwarta. Przed wakacjami warto przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa nad wodą.

TAM GDZIE SĄ RATOWNICY

Okazuje się, że największym problemem jest fakt, że ubywa kąpielisk, gdzie dyżury pełnią ratownicy. - Kąpielisk strzeżonych jest coraz mniej - mówi Robert Dworak, prezes zarządu Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Podkarpackiego. - Powodem jest zmiana przepisów, które nakładają na prowadzących kąpieliska większe obowiązki. Spotykamy się z brakiem pieniędzy na zapewnienie bezpieczeństwa i koło się zamyka.

Dlatego też ratownicy apelują, abyśmy na wypoczynek nad wodą wybierali zbiorniki, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy.

ALKOHOL I BRAWURA

Pytając ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Tarnobrzegu o największe grzechy plażowiczów usłyszeliśmy, że jest to wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu, brawura oraz korzystanie z niestrzeżonych kąpielisk.

Wypoczynek nad wodą musi według wielu być równoznaczny z piciem piwa. Tymczasem tak naprawdę alkohol może sprawić, że pływając przecenimy swoje siły. Nie warto popisywać się przed innymi i wskakiwać do chłodnej wody, kiedy nasz organizm jest rozgrzany. Podczas plażowania zwracajmy szczególną uwagę na najmłodszych, bo chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii.

Jeśli już w wodzie złapie nas skurcz lub tracimy siły? Przede wszystkim nie wolno wpadać w panikę, należy zachować spokój. Kładziemy się na plecach i wykonujemy tylko takie ruchy, które pozwalają nam utrzymać się na powierzchni. Oczywiście jednocześnie wzywamy pomoc.

NUMER ALARMOWY

W naszym regionie zdecydowanie najbardziej popularnym miejscem wypoczynku nad wodą jest Jezioro Tarnobrzeskie. Można tam korzystać z plaży, która rozciąga się na długości trzech kilometrów. Sam akwen rozciąga się na 500 hektarach, a długość linii brzegowej wynosi 10 tysięcy metrów. Głębokość maksymalna zbiornika to aż 42 metry, a woda należy do najwyższej klasy czystości. Według wyliczeń w ubiegłym sezonie wypoczywało tutaj ponad 400 tysięcy plażowiczów, a rekord to 25 tysięcy osób jednego dnia.

O bezpieczeństwo wypoczywających dba Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, policjanci, patrole straży miejskiej oraz straż pożarna. Od początku istnienia tego kąpieliska nie doszło tutaj żadnych tragicznych wydarzeń i oby ta statystyka została podtrzymana w tym roku. Na pewno będzie w tym pomocny numer alarmowy Jeziora Tarnobrzeskiego. Do tej pory zgłoszenia do odpowiednich służb spływały różnymi kanałami, tarnobrzeski samorząd postanowił to zmienić i uruchomił numer alarmowy: 504-40-10-20. Teraz każdy kto zauważy niebezpieczną sytuację na plaży lub w wodzie, powinien od razu zadzwonić po pomoc pod wyżej wymieniony numer.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie