Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po włosku, szwedzku, niemiecku, rosyjsku czy japońsku... Wszyscy przeczytają „Quo vadis”

Marcin Radzimowski
Do akcji Narodowego Czytania każdego roku włączają się znane osoby, między innymi polityc y i sportowcy
Do akcji Narodowego Czytania każdego roku włączają się znane osoby, między innymi polityc y i sportowcy Zdzisław Surowaniec
3 września będzie w całym kraju dniem wyrażenia uznania dla twórczości Henryka Sienkiewicza, a przede wszystkim dla jednego z najbardziej znanych dzieł - „Quo vadis”. Do organizowanego już po raz piąty Narodowego Czytania, pod patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, włączyła się też większość bibliotek z naszego regionu.

Rozpocznie prezydent
W Tarnobrzegu kolejna edycja akcji po raz kolejny odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Szerokiej. Wspólne czytanie sienkiewiczowskiego dzieła rozpocznie o godzinie 10 prezydent miasta Grzegorz Kiełb, który na swoim facebookowym profilu zachęca wszystkich do udziału w akcji.
Każdy, kto chce tego dnia przeczytać fragment „Quo vadis” w tarnobrzeskiej bibliotece, powinien do 1 września zgłosić chęć telefonicznie - 15 822 47 45 lub e-mailem na adres: [email protected]

„Quo vadis” po japońsku
Do udziału w Narodowym Czytaniu zachęca też Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli (ulica Popiełuszki 10, II piętro) i stalowowolskie Gminazjum numer 2. Wspólne czytanie w bibliotece rozpocznie się o godzinie 17. Oprócz adaptacji w języku polskim uczestnicy będą mogli usłyszeć jak brzmi „Quo Vadis” w innych językach. Będą fragmenty po włosku, szwedzku, niemiecku, rosyjsku czy japońsku. Goście będą mogli obejrzeć także wystawę poświęconą Sienkiewiczowi, na której znajdą się też materiały wypożyczone z Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu. Organizatorzy przygotowali niespodzianki dla uczestników spotkania, między innymi poczęstunek nawiązujący do epoki.

Czytanie pod chmurką
Pod gołym niebem dzieło Sienkiewicza czytane będzie między innymi w Nowej Debie (dziedziniec Samorządowego Ośrodka Kultury - godzina 17), w Rudniku nad Sanem (dziedziniec Centrum Wikliniarstwa - początek godzina 10) i Gorzycach (plac przez Biblioteką Publiczną - początek godzina 10, zgłoszenia 15 836-27-53. Do wspólnego czytania włączył się też Grębów (czytelnia biblioteki szkolnej, od godziny 10, lektorzy w strojach epokowych) i wiele innych bibliotek z regionu. Wszystkie placówki, które włączyły się do akcji oraz miejsce czytania na stronie: prezydent.pl/kancelaria/kalendarz-kancelarii/ w zakładce „Narodowe Czytanie”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie