Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatki bez problemów

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Rozlicz PIT z "Echem Dnia". Ekspert podczas głośnego telefonu odpowiada na każde pytanie

Ulga na dziecko, ulga rehabilitacyjna i nieopodatkowana nagroda - to problemy, z którymi nasi czytelnicy zwrócili się do eksperta podczas ostatniego głośnego telefonu "Echa Dnia", dotyczącego rozliczeń za 2009 rok.

Na pytania dotyczące rozliczeń odpowiadały Dorota Kozłowska i Teresa Jabłońska z Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach. Oto najciekawsze z problemów i ich rozwiązania.

W ubiegłym roku dostałam 7 tysięcy złotych nagrody i teraz otrzymałam od organizacji, która mnie wyróżniła PIT 8-C. Wynika z niego, że nagroda nie była opodatkowana. Jak mam ją rozliczyć?
- PIT 8-C to informacja o uzyskaniu przychodu z innych niż praca źródeł. Aby prawidłowo rozliczyć się z ubiegłorocznych podatków, musi pani użyć formularza PIT 36 i wpisać w nim otrzymaną i wykazaną w PIT 8-C kwotę jako inne źródło przychodu. Oczywiście należy od niej odprowadzić podatek w wysokości 18 procent - jeśli mieści się pani w pierwszym progu podatkowym. Podatek trzeba przesłać na konto odpowiedniego miejscu zamieszkania urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2010 roku. Samo rozliczenie może pani złożyć oczywiście wcześniej.

* Mój syn w grudniu skończył 25 lat, a w październiku obronił pracę magisterską i dyplom ukończenia studiów dostał na początku listopada. Jak mam obliczyć ulgę prorodzinną za ubiegły rok i czy w ogóle mi ona przysługuje?
- Oczywiście, przysługuje pani ulga prorodzinna za okres, w którym syn był studentem. Za taką datę graniczną przyjmuje się termin obrony i otrzymania dyplomu ukończenia studiów. Dlatego za każdy pełny miesiąc nauki może pani otrzymać ulgę w wysokości 92 złote 67 groszy. W tym przypadku prawidłowo wyliczona kwota odliczenia podatkowego to iloczyn 10 miesięcy przemnożony przez wymienioną stawkę, więc 926 złotych 70 groszy. I taką kwotę może pani odliczyć od zapłaconych za 2009 rok podatków.

* Dwa razy w tygodniu jeżdżę z ojcem na zabiegi rehabilitacyjne. Czy w związku z tym przysługuje mi podatkowa ulga rehabilitacyjna?
- Warunkiem odliczenia wydatków na używanie samochodu osobowego na dojazdy rehabilitacyjne jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek orzeczenia o I lub II stopniu niepełnosprawności, decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową lub rentę socjalną, albo orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Drugą rzeczą konieczną jest to, aby podróże te odbywały się samochodem należącym do osoby niepełnosprawnej lub współmałżonka.

Z ulgi ryczałtowej, która wynosi 2 tysiące 280 złotych mogą skorzystać również podatnicy, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne - współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe. Jednak warunkiem dodatkowym jest to, aby w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczały kwoty limitu 9 tysięcy120 złotych. Jeśli więc dochody pana taty były niższe to pan może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej.

Miesięcznie wydaję kilkaset złotych na leki i w ubiegłym roku gromadziłam faktury na nie. Jak mogę skorzystać z odliczenia podatkowego?
- Przede wszystkim ulga obejmuje leki zlecone przez specjalistę, więc nie można wykazywać do niej wydatków poniesionych na środki opatrunkowe, witaminy czy suplementy diety. Jeśli kwoty wydane na leki przekraczają 100 złotych miesięcznie to odliczamy od dochodu nadwyżkę każdego rozliczanego miesiąca. Rozliczeń tego typu dokonujemy na drukach PIT 37 lub PIT 36 i załączniku PIT 0.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Podatki bez problemów - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie