Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatkowe problemy - radzi Ewa Woźniak

Aleksandra KOS [email protected]
Ewa Woźniak - nasz ekspert w sprawach rozliczeń podatkowych z II Urzędu Skarbowego w Kielcach.
Ewa Woźniak - nasz ekspert w sprawach rozliczeń podatkowych z II Urzędu Skarbowego w Kielcach.
Ulga rehabilitacyjna, możliwość odliczenia 1 procenta podatku - z takimi właśnie sprawami dzwonili do nas czytelnicy. Podczas dyżuru przy naszym głośnym telefonie "Echa Dnia" pomagał im nasz ekspert Ewa Woźniak z II Urzędu Skarbowego w Kielcach.

* Mam wadę słuchu od urodzenia i posiadam II grupę inwalidzką. Kupiłem aparat słuchowy za 700 złotych. Dojeżdżałem także pociągiem na turnusy rehabilitacyjne. Czy przysługuje mi ulga rehabilitacyjna?

Ewa Woźniak: - Stosownie do artykułu 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się między innymi wydatki ponoszone na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Aparat słuchowy jest urządzeniem ułatwiającym osobie z wadą słuchu wykonywanie czynności życiowych. Ma także indywidualne przeznaczenie, gdyż może być używany przez osobę z wadą narządu słuchu, a nie każdą osobę.

Tak więc, jeżeli zakup aparatu słuchowego był niezbędny w rehabilitacji oraz ułatwiał wykonywanie czynności życiowych, stanowi wydatek na cele rehabilitacyjne i podlega odliczeniu od dochodu.

Ponadto przepisy ustawy o podatku dochodowym przewidują odliczenie od dochodu w ramach tak zwanej ulgi rehabilitacyjnej dla osób niepełnosprawnych wydatków poniesionych na odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego, na przykład pociągiem czy autobusem, związane z pobytem między innymi na turnusie rehabilitacyjnym, na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, na przykład w sanatorium. Wydatek ten nie jest objęty żadnym limitem, jednak musi być udokumentowany, na przykład biletem.
* Gdzie znajdę wykaz organizacji pożytku publicznego, na które mogę przekazać 1 procent podatku z zeznania podatkowego za 2008 rok oraz jak należy go wpisać w zeznaniu?
Ewa Woźniak: - Spis tych organizacji znajduje się w Monitorze Polskim z 2008 roku nr 96, poz. 827, w którym ogłoszone jest obwieszczenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 grudnia 2008 roku w sprawie wykazu organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada 2008 roku. Można również skorzystać z serwisu informacyjnego MPiPS www.pozytek.gov.pl, na którym został zamieszczony link do wyżej wskazanego wykazu. Ponadto wykaz tych organizacji dostępny jest w siedzibie każdego urzędu skarbowego.

Wniosek o przekazanie 1 procenta podatku polega na wypełnieniu odpowiedniej części składanego zeznania podatkowego, gdzie należy podać nazwę organizacji pożytku publicznego, numer KRS tej organizacji oraz deklarowaną kwotę. Wysokość tej kwoty określa podatnik, pamiętając jedynie, aby nie przekroczyła 1 procenta podatku należnego i była zaokrąglona do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Podatkowe problemy - radzi Ewa Woźniak - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie