Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatniku, daj z siebie 1 procent

Wioletta Wojtkowiak
Panie ze stowarzyszenia Amazonka w Stalowej Woli dzięki przekazanemu 1 procentowi mogą pomagać chorym. Pierwsza z lewej Halina Dąbrowska.
Panie ze stowarzyszenia Amazonka w Stalowej Woli dzięki przekazanemu 1 procentowi mogą pomagać chorym. Pierwsza z lewej Halina Dąbrowska. AMAZONKI
Pomyśl o przekazaniu części podatku - to niewielka kwota, a może wspomóc tak wielu potrzebujących.

440 organizacji

440 organizacji

Na Podkarpaciu działa 440 organizacji pożytku publicznego. Ich nazwy i numery KRS można znaleźć na stronie www.baza.pozytek.ngo.pl

Do ostatecznego rozliczenia z fiskusem pozostało jeszcze trochę czasu, ale już teraz warto zastanowić się, komu podarować 1 procent swojego podatku. Na każdą taką złotówkę liczą organizacje pożytku publicznego. Dla wielu z nich to być, albo nie być.

Konkurencja wśród organizacji, które zabiegają o nasze wsparcie jest duża. Prowadzą hospicja, opiekują się zwierzętami, wspierają chore dzieci, niepełnosprawnych czy organizują imprezy sportowe. Dla instytucji i stowarzyszeń, które mają status organizacji pożytku publicznego wsparcie ma bardzo duże znaczenie. Apelują więc do kogo się da, by pamiętać o nich przy wypełnianiu PIT-ów.

Nadzieja na dalsze życie

- Dla nas ten jeden procent to wielka, wspaniała sprawa - wzdycha Halina Dąbrowska, prezes stalowowolskiego Stowarzyszenia Rehabilitacyjnego dla Kobiet po Mastektomii "Amazonka". Co roku, paniom leczonym na nowotwór piersi, udaje się zebrać około 8 tysięcy złotych na działalność stowarzyszenia, które ma na celu poprawę jakości życia chorych. Pieniądze przeznaczają na warsztaty rehabilitacyjne, psychologiczne, spotkania integracyjne, które dają uczestnikom wsparcie emocjonalne, radość i nadzieję na dalsze życie.
- Jak bardzo trudny to jest okres do przeżycia wiedzą wszyscy, których ten problem dotknął. Kobietom zawsze towarzyszy lęk, związany z nawrotem choroby i pogorszeniem się warunków życia. Każda z nas zadaje sobie wtedy pytanie: jak sobie poradzę w życiu codziennym, jak przyjmą mnie w pracy, czy jeszcze wychowam swoje dzieci? Psychiczne wsparcie jest najważniejsze - mówi Halina Dąbrowska.

Jak oddać 1 procent?

Jak oddać 1 procent?

W rozliczeniu rocznym, w odpowiedniej rubryce trzeba podać numer wpisu wybranej organizacji do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) i kwotę, jaką przeznaczamy.

Z kolei Stowarzyszenie "ESTEKA" z Tarnobrzega skupi się jak zwykle na pomocy dzieciom. Janusz Szwed wylicza, że akcja 1 procent podatku zasiliła konto organizacji o 18 tysięcy złotych. Pieniądze zasiliły organizację wypoczynku dla dzieci z uboższych rodzin oraz budowę ośrodka hipoterapii. - W tym roku jeszcze skuteczniej postaramy się dotrzeć do mieszkańców i przekonać, że warto nas wesprzeć - mówi Janusz Szwed, który ma na myśli także odbudowę zniszczonej w pożarze bazy ze sprzętem m.in. do rehabilitacji. Kolejny cel, jaki stawia to utworzenie funduszu stypendialnego dla dzieci uzdolnionych.

Wspierajmy tych, których znamy

W rozliczeniach za 2010 rok podatnicy z województwa podkarpackiego zadeklarowali przekazanie na konta organizacji pożytku publicznego ponad 14 milionów złotych. Ten gest dobroci wykonało 320 tysięcy podatników, o kilkadziesiąt tysięcy więcej w porównaniu do ubiegłych lat. Z roku na rok przybywa chętnych do podzielenia się swoim podatkiem.
- I coraz rzadziej przy wyborze organizacji stosujemy metodę na "chybił-trafił" - obserwuje dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie Wiesław Kuśnierz. - Warto wspierać organizacje, które znamy z najbliższego otoczenia. Wpłacać na konkretny cel. Jesteśmy coraz bardziej świadomi, jak wiele dobrego może zrobić nasz 1 procent.

Izba Skarbowa w Rzeszowie ustaliła, że w ubiegłym roku najszczodrzej wsparliśmy Fundację Dzieciom "Zdążyć z pomocą" oraz Fundację Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Na wzrost zainteresowania przekazywaniem podatku na rzecz Organizacji Pożytku publicznego miały wpływ kampanie reklamowe oraz uproszczenie zasad przekazywania podatku. Poprzednio należało obowiązkowo wskazać nr KRS i nazwę OPP, natomiast w zeznaniach od 2010 roku obligatoryjne jest wyłącznie wskazanie numeru KRS, resztę procedury załatwia właściwy urząd skarbowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie