Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpackie kojarzone jest przede wszystkim z Bieszczadami i Rzeszowem. Odwiedziło nas około miliona turystów, głównie samochodami

Opr. beta/,at. PROT
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna po raz kolejny przeprowadziła badania ruchu turystycznego w województwie. Pokazują one, że Podkarpackie kojarzone jest przede wszystkim z Bieszczadami i Rzeszowem. Dla odwiedzających nasz region kojarzy się z przepięknymi widokami, klimatycznymi miejscami, naturą i historią.

PROT przedstawiła raport „Podkarpacki Barometr Turystyczny 2021”. Pokazuje on, że w minionym roku rozwojowi i sytuacji branży turystycznej, mimo pewnego ustabilizowania warunków pandemicznych poprzez szczepienia, nadal towarzyszyła niepewność.

Podkarpacie odwiedziło w ubiegłym roku poniżej 1 mln osób, co oznacza, że lata pandemii cofnęły branżę turystyczną w regionie do poziomu liczby turystów sprzed 10 lat.

Z opracowania wynika, że region kojarzony jest przede wszystkim z Bieszczadami i Rzeszowem. Z kolei wciąż nieodkryte i umykające uwadze jest Roztocze.

Głównym celem przyjazdu była turystyka aktywna, a największym zainteresowaniem cieszyły się piesze i rowerowe wycieczki. Ważnym źródłem wiedzy o atrakcjach był internet i rekomendacje znajomych. Dominowali goście z innych miejscowości regionu, ale zauważalny odsetek stanowili przyjezdni z małopolskiego i śląskiego. Najczęściej na Podkarpacie turyści docierali autem.

Autorzy badania zwracają uwagę, że pozwala ono wytypować trzy segmenty turystów, korzystających z oferty Podkarpacia. To: „turyści wyjeżdżający dla odpoczynku aktywnego, uprawiania sportu, nawet amatorsko”, „turysta indywidualny, przyzwyczajony do komfortu, młody i wymagający” i „wypoczywające rodziny”.

Popularność zdobywają miejsca widokowe, zamki, ruiny czy starówki.

- Wśród turystycznych top atrakcji znalazły się: Rynek w Przemyślu, rezerwat Prządki, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce, Rynek Galicyjski w Sanoku, zapora w Solinie, kaskada solankowa w Sołonce, taras widokowy w Słonnem czy leśny zwierzyniec w Lisznej - wymienia Sabina Mermer, odpowiedzialna za realizację badań.

Co ciekawe, doceniana jest też nasza kuchnia.

– W deklarowanych przez respondentów celach podróży wyrażone zostało oczekiwanie możliwości próbowania potraw i produktów regionalnych. Realizuje się tu obserwowana w trendach moda na lokalność – zwraca uwagę Sabina Mermer.

Badania ruchu turystycznego i wizerunku turystycznego w 2021 r. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna przeprowadziła przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego. Badania ruchu turystycznego były realizowane od czerwca do sierpnia, obejmując dziewięć wytypowanych na podstawie rankingu powiatów o różnym natężeniu ruchu turystycznego. Z kolei badanie wizerunku turystycznego Podkarpackiego zrealizowano w oparciu o analizę treści opinii publikowanych na temat regionu w Internecie. Analizę i opracowanie wyników badań przeprowadzili: dr Krzysztof Szpara, dr Beata Gierczak-Korzeniowska, dr Mateusz Stopa.

Piękna zima w rezerwacie Prządki między miejscowościami Korczyna i Czarnorzeki w powiecie krośnieńskim. Zobaczcie zdjęcia!POLECAMY:27-latka z Rzeszowa idzie w HimalajeSezon biegowy w Rzeszowie. Co nas czeka w tym roku? [WIDEO]

Piękna zima w rezerwacie Prządki między miejscowościami Korc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podkarpackie kojarzone jest przede wszystkim z Bieszczadami i Rzeszowem. Odwiedziło nas około miliona turystów, głównie samochodami - Nowiny

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie