Podliczamy, ile wydamy w tym roku na przygotowanie wieczerzy wigilijnej

Elżbieta ŚWIĘCKA Grzegorz LIPIECZaktualizowano 
Co roku przygotowania do świąt Bożego Narodzenia pochłaniają mnóstwo czasu i pieniędzy. Czy w tym roku wydamy na nie więcej niż w poprzednim? Niektóre produkty na pewno są droższe.

Co, gdzie i za ile?

Co, gdzie i za ile?

Niezbędne na święta produkty, oferowane przez różne tarnobrzeskie placówki handlowe: karp żywy (Lidl) - 7,99 zł (kg); masa makowa helio (Carrefour) - 4,89 zł (900 gramów); jajka (Lidl) - 3,49 zł (10 sztuk); filety śledziowe a la matias (Carrefour) - 7,49 zł (kg); śledź solony (Lidl) - 6,49 zł (kg); kapusta kwaszona (Lidl) - 1,19 zł (kg); baleron gotowany (Kaufland) - 9,99 zł (kg); schab wieprzowy bez kości (Carrefour) - 10,49 (kg); karkówka wieprzowa bez kości (Kaufland) - 10,95 zł (kg); szynka wieprzowa bez kości (Lidl) - 13,95 zł (kg); kiełbasa myśliwska (Lidl) - 12,95 zł (kg); polędwica sopocka (Carrefour) - 11,79 zł (kg); indyk (Kaufland) - 9,99 zł (kg); pomarańcze (Carrefour) - 4,69 zł (2 kg); świerk (stragany) - 30-40 zł; jodła kaukaska (stragany) - 100-120 zł; mały świerk w donicy (Kaufland) - 12,99 zł; choinka sztuczna (Lidl) - 59,95 zł; bombki (Lidl) - 18 małych, bądź 9 dużych - 12,99 zł.

Co jest pocieszające, ceny mięs i wędlin, które tak chętnie kupujemy na świąteczne stoły, nie zwiększyły się znacznie w porównaniu z poprzednim rokiem i utrzymują się raczej na zbliżonym poziomie.

Najbardziej podrożał schab, który na ubiegłoroczne święta kupowaliśmy po 15 złotych za kilogram, a teraz musimy zapłacić około 20 złotych. Droższy jest też drób, kurczaki czy indyki kosztują około 14-17 złotych, o 2 złote więcej za kilogram niż rok temu. Ile zapłacimy za wędliny, zależy od tego, gdzie i co będziemy kupować. Najtańsze szynki bez promocji kosztują w niektórych sklepach nawet 20 złotych za kilogram, a droższe, na przykład tradycyjnie wędzone, do 40 złotych.

ZA WĘDLINY TYLE SAMO

- Polacy lubią dobre wędliny, już rozglądają się za mięsami, które sami będą piec na świąteczny stół, ale też za wędlinami, przede wszystkim szynkami, pieczeniami, wędzonkami i pasztetami, szczególnie tymi przygotowanymi specjalnie na tę okazję, z dodatkami grzybów czy żurawiny. Ceny wędlin zmieniły się minimalnie, podrożały o kilkadziesiąt groszy, a niektórych produktów nawet spadły - mówi Henryka Zychowicz, właścicielka sieci sklepów Przetwórstwa Mięsnego Zychowicz.

Niepowtarzalną atmosferę świąt tworzy oczywiście żywa, pachnąca choinka. Nie zapłacimy za nią dużo więcej niż rok temu. Cena zależy oczywiście od wysokości iglaka. Polskie drzewka, takie jak świerki, zdrożały minimalnie, o około 3-4 złotych za sztukę, maksymalnie do 10 złotych. Za najpopularniejszą jodłę kaukaską zapłacimy tyle samo co przed rokiem, czyli na przykład za drzewko o wysokości 150-200 centymetrów 150 złotych.

W tym roku systematycznie rosły ceny mięsa, wędlin, nabiału, ryb, mąki, kawy, owoców cytrusowych, słodyczy, ale też alkoholi.

- Wzrost cen niektórych artykułów spożywczych był spowodowany inflacją albo innymi czynnikami rynkowymi. To nie jest tak, że handlowcy przed świętami podnoszą ceny, czując koniunkturę. Wręcz przeciwnie: wszyscy ścigają się w promocjach, aby ściągnąć jak najwięcej klientów. Robią to już nie tylko hipermarkety, ale też mniejsze sklepy, w tym nasza sieć - mówi Paweł Nachtman z PSS Społem.

KARPIA MAŁO, WIĘC DROŻEJ

Na wigilijnym stole nie może zabraknąć oczywiście ryby. Jednak dla amatorów niezwykle popularnego karpia mamy niedobrą wiadomość. Ze względu na złą pogodę, tych ryb jest mniej niż rok temu. Nie są też takie duże, a ich cena wzrosła do około 12 złotych za kilogram w większych sklepach. Na mniejszych, ulicznych stoiskach zapłacimy za niego jeszcze więcej - około 14 złotych za kilogram. Ceny innych chętnie wybieranych ryb niewiele się zmieniły, a niektórych nawet spadły. Mintaj kosztuje około 7 złotych za kilogram, tilapia to wydatek rzędu 15 złotych, o 3 złote taniej niż rok temu, a matiasy śledziowe 8 złotych.

WIĘCEJ ZA WARZYWA I OWOCE

W tym roku zdecydowanie wzrosły ceny warzyw i owoców. Za kilogram kapusty kiszonej zapłacimy około 4 złotych, czyli o 70 groszy więcej niż na ubiegłoroczne święta, ale już za suszone grzyby do bigosu mniej niż rok temu, bo grzybów było w tym roku w bród. Ceny jaj, mąki, masła, margaryny nie zmieniły się, więc każdy, kto własnoręcznie przygotowuje świąteczne słodkości, nie wyda przed zbliżającymi się świętami na potrzebne składniki więcej niż rok temu.

Za niecały kilogram gotowej masy makowej zapłacimy około 5 złotych, za rodzynki w promocyjnej cenie około 6 złotych, a bez promocji około 12 złotych za kilogram. Migdały kosztują około 30 złotych, a orzechy nawet ponad 20 złotych za kilogram. Również wielbiciele serników nie odczują różnicy w cenie, bo kilogram gotowej masy twarogowej można kupić już za 6-10 złotych.

polecane: FLESZ: Ekologia na co dzień: 6 mitów, w które wierzymy

Materiał oryginalny: Podliczamy, ile wydamy w tym roku na przygotowanie wieczerzy wigilijnej - Echo Dnia Świętokrzyskie

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3