Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podpowiadamy, gdzie i na jakie zniżki mogą liczyć seniorzy

Sylwia BENTKOWSKA [email protected]
archiwum
Życie emeryta nie musi być bardzo drogie. Wiele instytucji państwowych i kulturalnych wprowadza cenowe udogodnienia dla starszych osób. Podpowiadamy, z jakich ulg można skorzystać.

ABONAMENT RTV
Osoby, które ukończyły 75 lat zwolnione są z opłat za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych. W ten sposób mogą zaoszczędzić nawet ponad 204 złote rocznie! Ulga ta przysługuje jednak tylko tym seniorom, którzy nie mieszkają z co najmniej dwiema osobami mającymi powyżej 26 lat. Jeżeli ten warunek jest spełniony, emeryci i renciści, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia z opłat mogą złożyć dokumenty oraz pisemne oświadczenie na poczcie. Wzór dokumentu dostępny jest w urzędach pocztowych oraz na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Po dokonaniu formalności na poczcie zwolnienie z opłat będzie przysługiwało od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podpisaliśmy wszystkie dokumenty.

KOLEJ I PKS
Osoby starsze podróżujące koleją także mogą zaoszczędzić. W niektórych przypadkach ulga sięga nawet kilkudziesięciu procent. Mowa o tak zwanej legitymacji seniora, która upoważnia do 50-procentowej ulgi przy przejazdach jednorazowych wszystkimi kategoriami pociągów. Dokument ten stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla starszych osób, które lubią częste podróże.
- Legitymacja jest ważna na rok. Kosztuje 75 złotych i przysługuje osobom, które ukończył 60 rok życia - mówi Beata Czemerajda z zespołu prasowego PKP Intercity SA.

Starsze osoby mogą skorzystać także z 37-procentowej ulgi na dwa dowolne przejazdy w ciągu roku. Ulga ta dotyczy emerytów, rencistów oraz ich współmałżonków i obowiązuje na podróż w drugiej klasie pociągów osobowych, pośpiesznych, ekspresów i tanich linii kolejowych - TLK. Chcąc skorzystać z tego przywileju podróżny zobowiązany jest okazać dokument potwierdzający jego wiek oraz specjalne zaświadczenie wydane przez terenową placówkę Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Dokumenty te należy mieć przy sobie także w trakcie przejazdu.

Ceny biletów na przejazd PKS są zróżnicowane - każde przedsiębiorstwo ustala własne zniżki. Przed podróżą koniecznie trzeba więc sprawdzić, ile wynosi ulga dla emerytów na konkretnym dworcu. Dla przykładu za przejazdy radomskimi autobusami PKS, osoby powyżej sześćdziesiątki, zapłacą jedną czwartą mniej niż za zwykły bilet. W Kielcach jest zniżka tylko na dwie linie. Na bilety o jedną trzecia tańsze moga liczyć seniorzy podróżujący PKS Stalowa Wola.

KOMUNIKACJA MIEJSKA
Przejazdy komunikacją miejską też mogą być tańsze dla seniora. Bilet autobusowy dla emerytów, uprawniający do poruszania się na terenie miasta, kosztuje zwykle o połowę lub o jedną trzecią mniej niż normalny. Te ulgi dla seniorów ustanawiają radni miejscy -w każdej gminie mogą być więc inne.

- Na terenie Radomia emeryci i renciści posiadający dokument potwierdzający pobieranie renty lub emerytury mogą korzystać z 50-procentowej ulgi na przejazdy komunikacją miejską. Osoby powyżej 70 roku życia, za okazaniem dokumentu osobistego lub innego dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości, są zwolnione z opłat za przejazdy - mówi Kamil Tkaczyk, zastępca dyrektora do spraw komunikacji z Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

TP SA
Telekomunikacja Polska przyznaje 50-procentowe zniżki na abonament i połączenia osobom niepełnosprawnym z orzeczeniem znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności w przypadku zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu (oznaczenie choroby przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych 03-L) i znacznego stopnia niepełnosprawności w przypadku choroby narządu wzroku (04-O). Osobom takim przysługuje też 50-procentowa zniżka na podłączenie linii telefonicznej.

Aby korzystać z takiej ulgi należy dostarczyć do oddziału Telekomunikacji Polskiej orzeczenie o niepełnosprawności. Wydaje je miejski, powiatowy lub wojewódzki zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności. Telekomunikacja honoruje także zaświadczenia ZUS w przypadku rencistów, mających przyznane świadczenia ze względu na te właśnie choroby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Podpowiadamy, gdzie i na jakie zniżki mogą liczyć seniorzy - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie