Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podzielono pieniądze na odnowę zabytków

Klaudia Tajs
Na dokończenie remontu przydrożnej kapliczki w miejscowości Stale, w gminie Grębów, przyznano 10 tysięcy złotych.
Na dokończenie remontu przydrożnej kapliczki w miejscowości Stale, w gminie Grębów, przyznano 10 tysięcy złotych. Klaudia Tajs
Kościół w Trześni, przydrożna kapliczka w Stalach i zabytkowy dworek w Kotowej Woli, to tylko część obiektów zabytkowych w naszym regionie, w których będą prowadzone prace konserwatorskie. W tegorocznym budżecie wojewody podkarpackiego na ochronę obiektów zabytkowych zarezerwowano 10,5 miliona złotych.

13 tysięcy obiektów

13 tysięcy obiektów

W województwie podkarpackim rejestrem objętych jest prawie 13 tysięcy obiektów ruchomych i nieruchomych. Podkarpacie pod względem liczby zabytków zajmuje czołowe miejsce w kraju

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska zatwierdziła listę podmiotów, które otrzymają dotacje na prace remontowo-budowlane oraz konserwatorskie. Do podziału było ponad 10 milionów złotych. To największa pula pieniędzy przeznaczona na ratowanie zabytków w kraju.

Do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpłynęły 423 wnioski. Specjalnie powołana komisja, pozytywnie oceniła 263 z nich. Na remont zabytków nieruchomych jak kościoły czy kapliczki zgłoszono 155 wniosków, kolejnych 108 wniosków objęło zabytki ruchome jak ołtarze czy polichromie.

DLA PARAFII, FUNDACJI I GMIN

W tegorocznym naborze, podobnie jak i w latach ubiegłych, dominowały wnioski złożone przez parafie i związki wyznaniowe 158 wniosków, prywatnych właścicieli 27, gminy i starostwa 26, instytucje publiczne 22, stowarzyszenia i fundacje 19, wspólnoty mieszkaniowe 11.

- O przyznaniu dotacji decydowała między innymi wartość historyczna, architektoniczna czy naukowa zabytku - tłumaczy wojewoda Małgorzata Chomycz - Śmigielska. - Ale także stan zachowania obiektu i potrzeba wykonania niezbędnych robót, konieczność kontynuacji lub zakończenia prac. Komisja rozpatrując wnioski preferencyjnie traktowała najbardziej zagrożone zabytki budownictwa drewnianego.

OD DACHU PO NAWY

Na liście zabytków, który skorzystają z finansowego wsparcia są także obiekty z naszego regionu. Wśród zabytków nieruchomych jest dworek w Kotowej Woli. Na kolejny etap modernizacji Stowarzyszenie Odnowy Wsi "Wolan" otrzymało 10 tysięcy złotych. Parafii Rzymskokatolickiej w Stanach przyznano 20 tysięcy złotych na remont dachu tamtejszego kościoła. Aż 80 tysięcy złotych trafi do Ulanowa na szeroki zakres prac remontowych w Kościele Parafialnym pw. Św. Jana Chrzciciela.

Dotacja na zabytki ruchome obejmie między innymi drewniany kościół w Krzeszowie. Na remont czterech ołtarzy zarezerwowano 40 tysięcy złotych. Na odnowienie polichromii na ścianach przydrożnej kapliczki w miejscowości Stale, w gminie Grębów, parafia otrzyma 10 tysięcy złotych. Kolejne 30 tysięcy zł, trafi do Parafii Rzymskokatolickiej w Trześni w gminie Gorzyce. Pieniądze zostaną wykorzystane na odnowę dwóch bocznych naw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie